
Każdy z nas pragnie zmiany – chyba nie ma takiej osoby, która by nie pomyślała w swoim życiu …należy coś zmienić…
Patrząc na otaczający nas ludzi większość z nas pragnęłaby widzieć świat wypełniony miłością, dobrocią, życzliwością, pokojem i zrozumieniem… Dostrzegamy i obserwujemy, to co nie miało prawa zaistnieć – często nawet posuwamy się do słów …ludzie muszą się zmienić…
W tym całym postrzeganiu świata ciekawe jest to, że bardzo pragniemy, a nawet wymagamy, by inne osoby się zmieniły, a sami ze sobą nic nie robimy. Chcemy zmiany, a sami przed tą zmianą się opieramy. Brakuje nam szczerości i zrozumienia – często nawet posuwamy się do słów …to oni zawinili, więc to właśnie oni muszą się zmienić… Przyklejamy etykiety jednocześnie zakładając czapkę niewidkę. Bez zrozumienia i wnikliwości niedostrzegany własnych mankamentów i wad. Bawimy się w sędziów bez skazy…
Może nawet gdzieś podświadomie wypierasz ten fakt …nie, nie to nie ja… ,ale wciąż jednak jest on obecny.
Odczuwamy nie odpartą potrzebę zmiany jednocześnie dokonując oceny innych osób nie wgłębiając się we własny sposób postępowania. Pamiętaj, że świat i toczące się w nim relacje, to wzór na podstawie którego tworzą się określone schematy postępowania. Działamy w pętli zawiłości w której każdy od każdego przejmuje pewne normy. Funkcjonujemy i uczymy się obserwując – nie zdajemy sobie nawet sprawy z tego, że ktoś inny obserwuje nas i powiela nasze postępowanie. Podprogowe przejmuje określone wzorce zachowania i je powiela – my również działamy w ten sposób.
Jeśli pragniemy zmiany świata, sami musimy dokonać własnej zmiany. Jeśli chcemy świata moralnego, my również musimy postępować według zasad moralności. Musimy być nie tylko mędrcami, ale również prekursorami. Przekazując określone sposoby postępowania, które oparte są na wyciąganiu z życia wszystkiego co wspaniałe, dowodzimy, że szlachetność i uczciwość jest rzeczywiście możliwa. Torujemy drogę dobrym słowem idąc w kierunku zmiany opartej na zrozumieniu.
Choć bardzo łatwo wskazywać palcem na innych to dużo trudniej spojrzeć w głąb siebie i przyznać się samemu przed sobą, że jest się częścią tego świata. Wielu w tym momencie na pewno pomyśli …co za bzdury – co ja takiego robię, że przyczyniam się do wojen?… Przez umysł przechodzą różnego rodzaju myśli – czytamy, ale nie staramy się zrozumieć…
Należy zaprogramować w sobie wielką siłę i odwagę, by to zrozumieć – jest to pierwszy, bardzo ważny krok w kierunku przemiany świata. Gotowość spojrzenia na własne niedoskonałości i uświadomienia sobie własnego udziału w tworzeniu zawiłości, umożliwia nam dostrzeżenie sposobów, by zapobiegać kłopotom. Stajemy się w tedy cząstką rozwiązania.
Gotowość głębokiej analizy pozwala na dostrzeżenie tego, jak wszyscy jesteśmy wobec siebie zależni. Nienawiść rodzi nienawiść, złość rodzi gniew… To jak my się zachowujemy i jakie podejmujemy decyzje ma wpływ na nasze otoczenie. Trzeba znaleźć w sobie sposób i starać zaszczepić go w innych, by zmienić, to co niewłaściwe. Żeby tego dokonać musimy być gotowi na to, by przyjrzeć się własnym tendencjom do gniewu i nienawiści.
Zapamiętaj słowa Buddy:
Nienawiść nigdy nie skończy się dzięki nienawiści. Nienawiść zostaje przerwana przez miłość. To niezmienne prawo.
Pamiętaj także o tym, że Twoja odpowiedzialność jest również ograniczona – całego świata się nie zbawi. Istnieje wśród nas tak wiele niebezpiecznych osobowości, którym Twój nowy tok myślenia będzie przeszkadzał w szerzeniu zła – fundament życia toksycznych osobowości został zbudowany na diabelskim ogniu nienawiści i jest uodporniony na Twoje działanie. Gniew nigdy nie wywoła miłości… Miłość nigdy nie wywoła gniewu…
Jeśli chcemy przyczynić się do zmiany choć małej garstki otaczających nas ludzi musimy wyzbyć się wypominania i oczerniania. Każdy z nas ma prawo do błędu – priorytetem jest głębia zrozumienia. Nie wolno nam zrzucać odpowiedzialności na inne osoby – warto pokazać na swoim przykładzie, że każda zawiłość ma swój kres… Wystarczy w inny sposób do niej podejść. Przypomnij sobie powyżej zapisane słowa – uczymy się przez obserwację…
Stań się zatem wzorem do naśladowania… Spróbuj wyeliminować z swojego życia nienawiść i gniew. Jeśli mamy kiedykolwiek żyć w świecie pozbawionym hejtu i wszelakiej przemocy musimy nieść na własnych barkach przesłanie miłości napełnionej dobrocią, życzliwością i przebaczeniem.
Jak wiadomo przebaczenie jest bardzo trudne do wdrożenia w życie. Jednak zawsze należy pamiętać o tym, że wszelaki gniew, czy frustracja zatruwa nasze dusze. Wszelka nienawiść bywa często o wiele bardziej szkodliwa niż sama krzywda, która ją spowodowała. Pielęgnując w sobie ten gniew pozwalamy na samozagładę. By zaszczepić w sobie wewnętrzny spokój musimy poznać postawy akceptacji – to jedyna droga do przebaczenia. Wybaczenie ma moc tworzenia nowego siebie.
Boże, użycz mi pogody ducha, abym godził się z tym, czego nie mogę zmienić, odwagi, abym zmieniał to, co mogę zmienić, i szczęścia, aby mi się jedno z drugim nie popieprzyło… ~Stephen King
Reasumując – zanim ocenisz i wytkniesz innym ich błędy najpierw spójrz na swój świat. Zachowaj swą nową postawę w codzienności – przemyśl co mówisz… spójrz na to co piszesz… Twoja komunikacja to przesłanie, które ma zaszczepić w ludziach dobro i zrozumienie. Zamiast oczerniać postępowanie innych osób pokaż, uzupełnij jak powinien wyglądać świat, który jest wypełniony miłością…
Czy zauważasz potrzebę zmiany? Jaki będzie Twój pierwszy krok?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ