PRAWDZIWE I FAŁSZYWE WSPOMNIENIA, czyli zakamarki ludzkiego umysłu…

W momencie narodzin otrzymujemy od życia w prezencie “kartę pamięci”, która troszkę przypomina skomplikowany dysk komputera. Każdego dnia tworzymy historię, która zostaje zapisana na naszym „nośniku” – w naszym umyśle. Jednak, aby poznać prawdę o samym sobie warto wiedzieć, że to, co zapisane jest “ulotne” i pod wpływem czasu może ulec modyfikacji…

Jak przebiega kodowanie wspomnień? Jak zapamiętujemy przeszłość?

Umysł ludzki ma niezwykłą siłę, a jego serce znajduje się w naszych rękach. To my mamy do niego pilota, to my nim rządzimy. Kodowane wspomnienia są troszkę, jak film, który przez lata traci swoją jasność obrazu. Na kliszy pojawiają się zarysowania, obraz się zamazuje, a my domyślamy się, co w danym momencie się działo. Czasem wystarczy, aby zmienić jeden element własnych wspomnień, by nadać całej historii inny sens.

Zastanów się przez chwilę:

  • Czy pamiętasz każdy dzień swojego życia?
  • Czy właśnie w tej chwili jesteś w stanie opisać dzień po dniu całego swojego przeszłego życia?
  • Czy pamiętasz każdy szczegół tuż od przebudzenia, aż do samego zmroku?
  • Czy pamiętasz każdy detal swojego przeszłego dnia?
  • Czy pamiętasz uczucia i emocje, które danego dnia wystąpiły?

Umysł ludzki koduje wspomnienia, na które mu pozwalamy. Jeśli uznamy, że niektóre z nich nie są warte naszej uwagi zostaną one ukryte w podświadomości, a może nawet wyparte.

ĆWICZENIE

Wykonaj proszę teraz krótkie ćwiczenie – przypomnij sobie jeden dzień ze swojej przeszłości. Niech to będzie dzień oddalony od teraźniejszości o kilka lat. Przywołaj go w pamięci.

Od czego zacząłeś/ zaczęłaś? Zapewne właśnie w tym momencie szukasz dnia w którym odbyło się coś ważnego i znaczącego…

A dlaczego szukasz właśnie takiego dnia? Dlaczego sięgasz pamięcią do przeszłości w której wydarzyło się coś znaczącego?

Już Ci wyjaśniam…

Twój umysł nie archiwizuje plików, które przywołałby każdy element dnia, sekunda po sekundzie. Takowe pliki istnieją tylko do pewnego momentu i jest to sytuacja bardzo naturalna…

By móc przywołać jakiś dzień z pamięci musimy zbudować go od nowa ze śladów pamięciowych przechowywanych w różnych miejscach naszego mózgu. Dzieje się tak za każdym razem, gdy wracamy pamięcią do przeszłych zdarzeń. Gdy budujemy przeszły dzień – będziemy go budować za każdym razem w inny sposób. Jest to typowa rekonstrukcja, którą musimy poskładać z tego, co zostało ukryte, a może nawet wyparte.

prawdziwe zycie

Czy umysł może nas okłamać? Czy przywołane wspomnienia mogą okazać się nieprawdą?

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że umysł ludzki nie odróżnia tego, co się dzieje, od tego, co sobie wyobrażamy. Jeśli będziesz moczyć nóżki w pobliskim jeziorku, a wyobrażeniami będziesz na dzikiej plaży wśród palm, to zapewniam Cię, że Twój umysł wybierze dla siebie lepszą wersję…

Pamiętaj o tym, że to Ty tu jesteś narratorem i to właśnie Ty za każdym razem opisujesz przeszłe sytuacje. Emocje, które były kiedyś, już dziś nie są tak intensywne, co sprawia, że identyfikacja jest inna.

Jeśli będziesz w coś mocno wierzyć, a będzie to niezgodne z tym, co faktycznie się wydarzyło, to zapewniam, że to właśnie te niepoparte dowodami wspomnienia staną się realne…

Uznasz, że jest to bardzo niebezpieczne? Nic takiego – kreowanie fałszywych wspomnień nie jest niebezpiecznie, a jedynie jest formą adaptacji i funkcjonalności. Jeśli w przeszłości przydarzyło się coś strasznego, to zapewniam Cię, że nie będziesz chciał/a przez resztę życia myśleć i odczuwać owych wspomnień z tego fatalnego dnia… Zaczyna się proces modyfikacji, a tym samym adaptacji, co sprawi, że bez problemu będziesz mógł/a funkcjonować w teraźniejszości.

Jako jednostka identyfikujesz przydatność swoich przeszłych wspomnień i podświadomie podejmujesz decyzje, które wspomnienia są dla Ciebie pożądane, a które uciążliwe…

Pamiętaj, że fałszywe wspomnienia nie są niczym złym jeśli wpływają pozytywnie na obecny stan Twojej świadomości. Marzenia zamieniane we wspomnienia… Warto czasem uciec i pozwolić się pochłonąć temu, co czyni nas bardziej szczęśliwszymi…

Autorka: Agnieszka » O MNIE


Opowiedz nam w komentarzu o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, które zostały Ci kiedyś przypomniane, a dzisiaj stały się realnym wspomnieniem, które sam/a stworzyłeś/aś od nowa?


Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /