W momencie narodzin otrzymujemy od życia w prezencie „kartę pamięci”, która troszkę przypomina skomplikowany dysk komputera. Każdego dnia tworzymy historię, która zostaje zapisana na naszym „nośniku” – w naszym umyśle. Jednak, aby poznać prawdę o samym sobie warto wiedzieć, że to, co zapisane jest „ulotne” i pod wpływem czasu może ulec modyfikacji…
Jak przebiega kodowanie wspomnień? Jak zapamiętujemy przeszłość?
Umysł ludzki ma niezwykłą siłę, a jego serce znajduje się w naszych rękach. To my mamy do niego pilota, to my nim rządzimy. Kodowane wspomnienia są troszkę, jak film, który przez lata traci swoją jasność obrazu. Na kliszy pojawiają się zarysowania, obraz się zamazuje, a my domyślamy się, co w danym momencie się działo. Czasem wystarczy, aby zmienić jeden element własnych wspomnień, by nadać całej historii inny sens.
Zastanów się przez chwilę:
- Czy pamiętasz każdy dzień swojego życia?
- Czy właśnie w tej chwili jesteś w stanie opisać dzień po dniu całego swojego przeszłego życia?
- Czy pamiętasz każdy szczegół tuż od przebudzenia, aż do samego zmroku?
- Czy pamiętasz każdy detal swojego przeszłego dnia?
- Czy pamiętasz uczucia i emocje, które danego dnia wystąpiły?
Umysł ludzki koduje wspomnienia, na które mu pozwalamy. Jeśli uznamy, że niektóre z nich nie są warte naszej uwagi zostaną one ukryte w podświadomości, a może nawet wyparte.
ĆWICZENIE
Wykonaj proszę teraz krótkie ćwiczenie – przypomnij sobie jeden dzień ze swojej przeszłości. Niech to będzie dzień oddalony od teraźniejszości o kilka lat. Przywołaj go w pamięci.
Od czego zacząłeś/ zaczęłaś? Zapewne właśnie w tym momencie szukasz dnia w którym odbyło się coś ważnego i znaczącego…
A dlaczego szukasz właśnie takiego dnia? Dlaczego sięgasz pamięcią do przeszłości w której wydarzyło się coś znaczącego?
Już Ci wyjaśniam…
Twój umysł nie archiwizuje plików, które przywołałby każdy element dnia, sekunda po sekundzie. Takowe pliki istnieją tylko do pewnego momentu i jest to sytuacja bardzo naturalna…
By móc przywołać jakiś dzień z pamięci musimy zbudować go od nowa ze śladów pamięciowych przechowywanych w różnych miejscach naszego mózgu. Dzieje się tak za każdym razem, gdy wracamy pamięcią do przeszłych zdarzeń. Gdy budujemy przeszły dzień – będziemy go budować za każdym razem w inny sposób. Jest to typowa rekonstrukcja, którą musimy poskładać z tego, co zostało ukryte, a może nawet wyparte.
Czy umysł może nas okłamać? Czy przywołane wspomnienia mogą okazać się nieprawdą?
Warto również zwrócić uwagę na fakt, że umysł ludzki nie odróżnia tego, co się dzieje, od tego, co sobie wyobrażamy. Jeśli będziesz moczyć nóżki w pobliskim jeziorku, a wyobrażeniami będziesz na dzikiej plaży wśród palm, to zapewniam Cię, że Twój umysł wybierze dla siebie lepszą wersję…
Pamiętaj o tym, że to Ty tu jesteś narratorem i to właśnie Ty za każdym razem opisujesz przeszłe sytuacje. Emocje, które były kiedyś, już dziś nie są tak intensywne, co sprawia, że identyfikacja jest inna.
Jeśli będziesz w coś mocno wierzyć, a będzie to niezgodne z tym, co faktycznie się wydarzyło, to zapewniam, że to właśnie te niepoparte dowodami wspomnienia staną się realne…
Uznasz, że jest to bardzo niebezpieczne? Nic takiego – kreowanie fałszywych wspomnień nie jest niebezpiecznie, a jedynie jest formą adaptacji i funkcjonalności. Jeśli w przeszłości przydarzyło się coś strasznego, to zapewniam Cię, że nie będziesz chciał/a przez resztę życia myśleć i odczuwać owych wspomnień z tego fatalnego dnia… Zaczyna się proces modyfikacji, a tym samym adaptacji, co sprawi, że bez problemu będziesz mógł/a funkcjonować w teraźniejszości.
Jako jednostka identyfikujesz przydatność swoich przeszłych wspomnień i podświadomie podejmujesz decyzje, które wspomnienia są dla Ciebie pożądane, a które uciążliwe…
Pamiętaj, że fałszywe wspomnienia nie są niczym złym jeśli wpływają pozytywnie na obecny stan Twojej świadomości. Marzenia zamieniane we wspomnienia… Warto czasem uciec i pozwolić się pochłonąć temu, co czyni nas bardziej szczęśliwszymi…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Opowiedz nam w komentarzu o swoich wspomnieniach z dzieciństwa, które zostały Ci kiedyś przypomniane, a dzisiaj stały się realnym wspomnieniem, które sam/a stworzyłeś/aś od nowa?
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ