Każdego dnia podejmujemy kilkadziesiąt, a nawet kilkaset decyzji…
Bywa i takie podejmowane pod wpływem chwili, bez większego zastanowienia, a w ogóle nie mówiąc już o jakiejkolwiek analizie. Jest to również pewnego rodzaju defekt współczesnych czasów, ale czy musimy się na niego zgadzać?
Oczywiście, że NIE!!! Wszystkie podejmowane decyzje mogą zostać przez nas przemyślane – wystarczy spojrzeć na pewne kwestie z odpowiednim dystansem…
Czym jest prognozowanie?
Prognozowanie jest tym, co powinniśmy zrobić, by uświadomić sobie, jak wielki wpływ ma na nas otoczenie. Prognozowanie to specyficzne działanie koncentrujące się na pewnego rodzaju formach badania otoczenia – jest ono uzależnione od sposobu w jaki my sami będziemy go określać.
Natomiast, by zdobyć większą wiedzę na temat ochrony przed ewentualnymi błędami, należy zapoznać się elementami składowymi prognozowania.
W jaki sposób przebiega prognozowanie?
Prognozowanie to świeżość spojrzenia na otaczający nas świat i dostrzeganie ewentualnego zagrożenia.
By zrozumieć własny mechanizm prognozowania należy zbadać powiązane z nim funkcje przeczuwania, unikania oraz dostosowania:
Przeczuwanie jako główny element prognozowania, daje nam znać o sobie w różnych sytuacjach – często nie zwracamy uwagi na odczucia, które pojawiają się w momentach podejmowania decyzji… Działamy pod wpływem chwili – definiując pojawiające się odczucia jako coś normalnego. Wytwarzające się emocje przykrywają te, które próbują wybić się na sam szczyt i powiedzieć nam stanowcze STOP…
Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci wypowiedzieć krzywdzącą i nieprzemyślaną opinię w stosunku do ukochanej osoby, raniąc ją tym stwierdzeniem, to na pewno wiesz, co mam na myśli…
Niebezpieczne emocje potęgują ryzykowne decyzje. Jeśli nie skupimy się na odzyskaniu harmonii i dążeniu do zdrowej równowagi wszystko może się wydarzyć. Przeczuwanie jest zatem sposobem na weryfikację wszystkich emocji, które się narodziły – pamiętaj tylko i wyłącznie od Ciebie zależy czy pozwolisz, by Kuba Rozpruwacz zdominował Twą racjonalność…
W jednym zdaniu – Przeczuwanie to zaglądanie do własnego wnętrza i spoglądanie na emocje, które próbują coś nam zakomunikować. Przeczuwanie to również pewna składowa inteligencji emocjonalnej.
Kolejnym bardzo ważnym elementem w prognozowaniu jest unikanie. Pewnie zapytasz – przecież wszystkiego nie da się uniknąć? Właśnie tak – wszystkiego nie da się uniknąć, ale warto skupić się na tych lekcjach, które już od życia otrzymaliśmy.
Jeśli w przeszłości popełniłeś/aś błąd, to właśnie teraz o nim sobie przypomnij i jeszcze raz wyciągnij wnioski. Dzięki przeczuwaniu wiesz, że wewnątrz siebie siedzi wielka skarbnica wiedzy, która tylko czeka abyś poprosił/a ją o pomoc.
Unikanie to dostrzeganie zagrożenia – to powielanie nauki, którą wyciągnęliśmy z przeżytych doświadczeń, tych dobrych, jak i tych nieprzyjemnych.
Jeśli odczuwasz, że „coś jest nie tak”, to po prostu przestań tkwić w tym, albo jeszcze bardziej w to brnąć. Pamiętaj, że mimo podjętych decyzji zawsze masz prawo wycofania się z nich. Po prostu odpuść. Zaprzestanie wymaga nie tylko silnej woli, ale niezwykłego opanowania. Opanowanie emocji nie należy do łatwych, dlatego warto rozpocząć trening już dzisiaj, by dowiedzieć się, kiedy należy zastosować system unikania. Warto również zapamiętać, że gdy odczuwasz wewnętrzny niepokój, niestabilność, rozdrażnienie, to najlepszym i najprostszym sposobem uniknięcia błędnych decyzji jest po prostu unikanie jakichkolwiek relacji. Jeśli zaś owe odczucia pojawiają się w określonym środowisku, należy zastanowić się nad zmianą otoczenia. Pamiętaj – jesteś wolnym człowiekiem, ale również musisz respektować wolność innych osób…
Dostosowanie to równie ważny element składowy prognozowania, jak dwa poprzednie. Dostosowanie uczy nas, jak należy postępować gdy decyzje zostaną podjęte – co należy zrobić i jak się zachować? Choć bywa to niezwykle trudne, gdyż wyrzuty sumienia często nie dają nam zapomnieć o błędnych decyzjach, to i tak warto kontynuować wdrożenie dostosowania.
Dostosowanie jest formą odszukania się w nowej sytuacji – jeśli decyzje były jak najbardziej odpowiednie, to nawet nie zauważysz z jaką łatwością podjąłeś/ podjęłaś dopasowanie. Natomiast gdy decyzje okazały się błędem należy umieć wykorzystać wszystkie możliwe sposobności, aby naprawić to, co zostało uszkodzone. Dostosowanie to spojrzenie ze szczerością w lustro i określenie własnej winny w tym, co właśnie teraz się wydarzyło.
Jeśli emocje nie pozwalają Ci na natychmiastowe działanie, a tak bardzo często bywa, musisz ofiarować sobie czas, by to, co nieprzyjemne i destrukcyjne uwolniło racjonalność.
Racjonalność w dostosowaniu to działania naprawcze. Pamiętaj, że nie wszystko da się naprawić, ale zawsze warto pokazać nowego – lepszego siebie.
Dostosowanie wyklucza pogrążanie się w przeszłości – nikomu jeszcze nie udało się cofnąć czasu, więc dlaczego uważasz, że właśnie Tobie się to uda? Jeśli wciąż będziesz tam tkwić ominiesz swoją szanse na odbudowę. Zaakceptuj to, co się stało – dostosuj się do nowej sytuacji i zawalcz o szczęście… Napraw błędy…
Reasumują – błędy są po to, by się na nich uczyć… Jeśli pozbawimy świat tego typu pomyłek zapewniam Cię, że żylibyśmy w przeświadczeniu, że nikt i nic nie może otaczać się szczęściem. Błędy są bardzo powiązane ze szczęściem – to one pokazują nam to, co mogliśmy stracić… a jak wiesz strata jest bardzo bolesna…
Nie unikaj swojej intuicji bo i z niej możesz dużo wywnioskować. Skup się na przeszłych doświadczeniach i pokaż swoje nowe lepsze „Ja” tu i teraz.
A jakie Ty wyciągnąłeś/ wyciągnęłaś cenne lekcje ze swojego życia?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ