PROGNOZOWANIE – jak chronić się przed błędem?

Każdego dnia podejmujemy kilkadziesiąt, a nawet kilkaset decyzji…

Bywa i takie podejmowane pod wpływem chwili, bez większego zastanowienia, a w ogóle nie mówiąc już o jakiejkolwiek analizie. Jest to również pewnego rodzaju defekt współczesnych czasów, ale czy musimy się na niego zgadzać?

Oczywiście, że NIE!!! Wszystkie podejmowane decyzje mogą zostać przez nas przemyślane – wystarczy spojrzeć na pewne kwestie z odpowiednim dystansem…

 Czym jest prognozowanie?

Prognozowanie jest tym, co powinniśmy zrobić, by uświadomić sobie, jak wielki wpływ ma na nas otoczenie. Prognozowanie to specyficzne działanie koncentrujące się na pewnego rodzaju formach badania otoczenia – jest ono uzależnione od sposobu w jaki my sami będziemy go określać.

Natomiast, by zdobyć większą wiedzę na temat ochrony przed ewentualnymi błędami, należy zapoznać się elementami składowymi prognozowania.

W jaki sposób przebiega prognozowanie?

Prognozowanie to świeżość spojrzenia na otaczający nas świat i dostrzeganie ewentualnego zagrożenia.

By zrozumieć własny mechanizm prognozowania należy zbadać powiązane z nim funkcje przeczuwania, unikania oraz dostosowania:


Przeczuwanie jako główny element prognozowania, daje nam znać o sobie w różnych sytuacjach – często nie zwracamy uwagi na odczucia, które pojawiają się w momentach podejmowania decyzji… Działamy pod wpływem chwili – definiując pojawiające się odczucia jako coś normalnego. Wytwarzające się emocje przykrywają te, które próbują wybić się na sam szczyt i powiedzieć nam stanowcze STOP…

Jeśli kiedykolwiek zdarzyło Ci wypowiedzieć krzywdzącą i nieprzemyślaną opinię w stosunku do ukochanej osoby, raniąc ją tym stwierdzeniem, to na pewno wiesz, co mam na myśli…

Niebezpieczne emocje potęgują ryzykowne decyzje. Jeśli nie skupimy się na odzyskaniu harmonii i dążeniu do zdrowej równowagi wszystko może się wydarzyć. Przeczuwanie jest zatem sposobem na weryfikację wszystkich emocji, które się narodziły – pamiętaj tylko i wyłącznie od Ciebie zależy czy pozwolisz, by Kuba Rozpruwacz zdominował Twą racjonalność…

W jednym zdaniu – Przeczuwanie to zaglądanie do własnego wnętrza i spoglądanie na emocje, które próbują coś nam zakomunikować. Przeczuwanie to również pewna składowa inteligencji emocjonalnej.


Kolejnym bardzo ważnym elementem w prognozowaniu jest unikanie. Pewnie zapytasz – przecież wszystkiego nie da się uniknąć? Właśnie tak – wszystkiego nie da się uniknąć, ale warto skupić się na tych lekcjach, które już od życia otrzymaliśmy.

Jeśli w przeszłości popełniłeś/aś błąd, to właśnie teraz o nim sobie przypomnij i jeszcze raz wyciągnij wnioski. Dzięki przeczuwaniu wiesz, że wewnątrz siebie siedzi wielka skarbnica wiedzy, która tylko czeka abyś poprosił/a ją o pomoc.

Unikanie to dostrzeganie zagrożenia – to powielanie nauki, którą wyciągnęliśmy z przeżytych doświadczeń, tych dobrych, jak i tych nieprzyjemnych. 

Jeśli odczuwasz, że “coś jest nie tak”, to po prostu przestań tkwić w tym, albo jeszcze bardziej w to brnąć. Pamiętaj, że mimo podjętych decyzji zawsze masz prawo wycofania się z nich. Po prostu odpuść. Zaprzestanie wymaga nie tylko silnej woli, ale niezwykłego opanowania. Opanowanie emocji nie należy do łatwych, dlatego warto rozpocząć trening już dzisiaj, by dowiedzieć się, kiedy należy zastosować system unikania. Warto również zapamiętać, że gdy odczuwasz wewnętrzny niepokój, niestabilność, rozdrażnienie, to najlepszym i najprostszym sposobem uniknięcia błędnych decyzji jest po prostu unikanie jakichkolwiek relacji. Jeśli zaś owe odczucia pojawiają się w określonym środowisku, należy zastanowić się nad zmianą otoczenia. Pamiętaj – jesteś wolnym człowiekiem, ale również musisz respektować wolność innych osób…


Dostosowanie to równie ważny element składowy prognozowania, jak dwa poprzednie. Dostosowanie uczy nas, jak należy postępować gdy decyzje zostaną podjęte – co należy zrobić i jak się zachować? Choć bywa to niezwykle trudne, gdyż wyrzuty sumienia często nie dają nam zapomnieć o błędnych decyzjach, to i tak warto kontynuować wdrożenie dostosowania.

Dostosowanie jest formą odszukania się w nowej sytuacji – jeśli decyzje były jak najbardziej odpowiednie, to nawet nie zauważysz z jaką łatwością podjąłeś/ podjęłaś dopasowanie. Natomiast gdy decyzje okazały się błędem należy umieć wykorzystać wszystkie możliwe sposobności, aby naprawić to, co zostało uszkodzone. Dostosowanie to spojrzenie ze szczerością w lustro i określenie własnej winny w tym, co właśnie teraz się wydarzyło.

Jeśli emocje nie pozwalają Ci na natychmiastowe działanie, a tak bardzo często bywa, musisz ofiarować sobie czas, by to, co nieprzyjemne i destrukcyjne uwolniło racjonalność.

Racjonalność w dostosowaniu to działania naprawcze. Pamiętaj, że nie wszystko da się naprawić, ale zawsze warto pokazać nowego – lepszego siebie.

Dostosowanie wyklucza pogrążanie się w przeszłości – nikomu jeszcze nie udało się cofnąć czasu, więc dlaczego uważasz, że właśnie Tobie się to uda? Jeśli wciąż będziesz tam tkwić ominiesz swoją szanse na odbudowę. Zaakceptuj to, co się stało – dostosuj się do nowej sytuacji i zawalcz o szczęście… Napraw błędy…


Reasumują – błędy są po to, by się na nich uczyć… Jeśli pozbawimy świat tego typu pomyłek zapewniam Cię, że żylibyśmy w przeświadczeniu, że nikt i nic nie może otaczać się szczęściem. Błędy są bardzo powiązane ze szczęściem – to one pokazują nam to, co mogliśmy stracić… a jak wiesz strata jest bardzo bolesna…

Nie unikaj swojej intuicji bo i z niej możesz dużo wywnioskować. Skup się na przeszłych doświadczeniach i pokaż swoje nowe lepsze “Ja” tu i teraz.


A jakie Ty wyciągnąłeś/ wyciągnęłaś cenne lekcje ze swojego życia?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /