SAMOLUBNA MIŁOŚĆ – czy wiesz kogo kochasz ?

Gdybym podjęła się zdefiniowaniu słowa “miłość”, zajęłoby mi to lata poszukiwań i tak nie odnalazłabym odpowiedniego sformułowania, aby móc ją opisać w jeden właściwy sposób…

Cóż – tak naprawdę ile odczuć tyle rodzajów miłości… 

Czy miłość zawsze jest czysta?

Ku ułatwieniu zrozumienia tematu przedstawiam, jak Słownik PWN definiuje miłość:

  • głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie;
  • silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich;

Jednak wciąż czegoś brakuje… Żadne z powyższych  sformułowań nie definiuje miłości, która również może być egoistyczna, tak bardzo samolubna.

Jaka jest miłość samolubna?

 

Według Słownika PWN  egoistyczny / samolubny oznacza przekładającego własny interes nad dobro innych. Podkreślam – własne potrzeby są najważniejsze.

W bardzo wielu przypadkach samolubne nastawienie do życia i miłości sprawia, iż motorem podejmowanych działań staje wyłącznie poszukiwanie własnych przyjemności. W tym wypadku wiele osób myli prawdziwe uczucie z zaspakajaniem swoich własnych pragnień (o tym możesz poczytać troszkę więcej >TUTAJ<).

Niezwykle trudne jest w tym wypadku odkrycie prawdziwej miłości. Samolubna miłość jest zaszyfrowana dla obojga partnerów. Dewizą życiową egoistycznej miłości jest wykorzystywanie słabości innych i budowaniu związku na niepewnym gruncie – jednostronnej miłości.

Jednym z przykładów samolubnej miłości jest historia pary, której związek opierał się tylko i wyłącznie na dostarczaniu przyjemności tylko jednej osobie. Partner był przekonany, iż najważniejsze w związku jest oddanie jednostronne. Jego osoba była silnie skoncentrowana wyłącznie na własnych odczuciach. Mężczyzna domagał się uwzględnienia jego potrzeb nade wszystko i przede wszystkim. Traktował uczucie żony jako jedną z form usług wykonywanych na rzecz ich małżeństwa, bez zagłębienia się we własne postępowanie. Wymagał całkowitego podporządkowania się partnerki.

Mężczyzna zgłosił się na terapię z wielkim poczuciem krzywdy, która spotkała go ze strony żony. Poprosił o wyjaśnienie zachowania żony, która po kilku latach małżeństwa przestała akceptować układ miłości i racji ich łączących. Jego frustracja sięgnęła zenitu, ponieważ był tak skoncentrowany na sobie, że nie rozumiał postępowania żony.  Mężczyzna cierpiał z powodu swojego stanu – wcielił się w rolę ofiary i pokrzywdzonego postępowaniem żony. Nie rozumiał tego, co było złe, a jedynie dostrzegał “zło”, które spotkało go ze strony żony. Miał silne wahania samopoczucia.

Przeprowadzona terapia miała za zadanie uświadomienie mężczyźnie wartości jego „JA”. Musiał nauczyć się patrzeć na „JA” przez pryzmat uczuć innych osób oraz starannie zbierać informacje na swój temat. Dzięki silnej woli walki i chęci zmiany uświadomił sobie, że musi ograniczyć egoistyczne „JA”, na rzecz bliskości wyrażanej poprzez „MY”. Jego zmiana wymagała od niego codziennej pracy.

love

Jedną z form naprawy relacji jest zrezygnowanie z postawy „mieć” na korzyść „być”. Nie grajmy z uczuciami. Każdy z nas ma prawo do wolności, odmienności, własnych odczuć i pragnień. Miłość nigdy nie powinna ograniczać… Miłość to praca nad poszanowaniem praw i odczuć drugiego człowieka…

Ciągła praca ulepszania „JA” daje szansę rozwoju, rozbudzenia w sobie miłości partnerskiej. Codzienne wyciąganie wniosków z własnego postępowania pozwala na samoistną zmianę. Oceniajmy siebie zanim zrobią to inni.

Samodoskonalenie prowadzi do przeżywania głębokiego uczucia, do odczuwania szczęścia i radości w dniu codziennym.

Pamiętaj, uczymy się przez całe życie, ten proces nigdy się nie kończy. Samozaparcie w działaniu jest nie zwykle ważne. Zmiana sama w sobie nie jest niczym złym.

Potrzeba miłości jest idealnym modelem do rozwoju własnej osobowości, do dążenia do bycia szczęśliwym i uszczęśliwiania innych. Każda zmiana w kierunku lepszego „JA” zostanie nagrodzona!

Autorka: O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /