Swish Pattern – jak pozbyć się niechcianych nawyków?

Przypatrując się codzienności jesteśmy w stanie dostrzec zwyczaje, które wpływają na nas niekorzystnie. A to, co działa na nas destrukcyjnie możemy śmiało nazwać złymi nawykami

Jak pokonać niezdrowe nawyki?

Złe nawyki choć czasem mało sprecyzowane wciąż są obecne w naszym życiu. Choć nie zdajemy sobie sprawy z ich negatywnego działania wciąż pogłębiamy rutynę. Dzisiaj powiemy STOP niezdrowym nawykom. Jednak zanim to uczynimy potrzebuję Twojej szczerości i samoświadomości. A, więc pozwól sobie na szczerość – odszukaj niezdrowe nawyki i nazwij je. Określ ich działanie i destrukcyjny wpływ (np. od obgryzania paznokci po wypalanie dziennie paczki papierosów…) Nie bój się mówić o negatywach – prowadząc dialog sam na sam ze swoim sumieniem, nie warto się oszukiwać. Zaprzeczenia nie pozwolą na zrozumienie, nie dopuszczą do zmiany. Wykaż się odwagą i zachowaj świeżość umysłu. Warto!

Zanim przystąpisz do działania, do pozbycia się niezdrowych nawyków, pamiętaj, że wygrana zależy tylko od Ciebie. Szczerość, zaangażowanie i nieodparta chęć zmiany pomoże Ci w dokonaniu wielkiej zmiany – zmiany złych nawyków.

Na czym polega “Swish Pattern”?

Jedną z prostszych technik, które posłużą Ci pomocą jest metoda Swish Pattern – „Śmigający Wzór”. Metoda ta skupia się na zmianie utartych ścieżek, które jednocześnie prowadzą do odblokowania pewnych parametrów umysłu. 

Zaczynamy…

Wybierz proszę, co chcesz zmienić – uciążliwe objadanie się słodkościami, obgryzanie paznokci… Wybierz, co Ci przeszkadza… Gdy już wiesz co chcesz zmienić, przystąp do wykonania poniższych czynności:

ZDEFINIUJ BODZIEC

Określ to, co przyczynia się do powstania określonego zachowania – jaka sytuacja sprawia, że uciekasz właśnie w ten sposób postępowania? Co wywołuje zły nawyk? Precyzyjnie określ bodziec, który poprzedza złe przyzwyczajenia. Choć może wydawać się to bardzo trudne, to proszę podejmij tę próbę – nie uciekaj nazbyt do przeszłości, szukając początku. Spójrz na teraźniejsze zachowanie – obserwuj siebie – co popycha Cię do owego nawyku?

WSPOMÓŻ SIĘ WYOBRAŹNIĄ

Zamknij oczy – zrelaksuj się. W wyobraźni stwórz duży i wyraźny obraz bodźca. Niech to będzie obraz momentu na chwilę przed zachowaniem, które chcesz zmienić. Obraz ma być jasny i kolorowy. Dokładnie zobacz go oczami wyobraźni. Czy jesteś wstanie określić to, co wywołuje złe przyzwyczajenia?

KLAROWNA WIZJA

Kontynuuj wizję – zastanów się proszę, co zyskasz jeśli pozbędziesz się niechcianego nawyku. Kim się staniesz? Jakie zmiany zajdą w Twoim życiu? Jako obserwator nowego siebie stwórz atrakcyjny obraz tego, kim jesteś i jak się zachowujesz, gdy w Twoim życiu nie będzie starego nawyku. Niech ten obraz będzie duży, jasny, kolorowy i ostry.

KONTRAST

W pamięci masz dwa obrazy: pierwszy to wizja bodźca, który aktywuje Twoje złe nawyki, a drugi to ten z nową wizją siebie bez uciążliwego przyzwyczajenia. Teraz stajesz się właścicielem dużego ekranu – wyświetl na nim obraz swojego bodźca. Zobacz go jasno i wyraźnie. W lewym dolnym rogu tego ekranu umieść mały, przyciemniony obrazek stanu pożądanego.

AKTYWACJA

Nagle i z prędkością światła zmniejsz i przyciemnij duży obraz bodźca, jednocześnie powiększając i rozjaśniając mały obrazek stanu pożądanego. Niech tej zmianie towarzyszy dźwięk „swish” – „świst”. Niech obrazy zamienią się miejscami. Pamiętaj, że musisz dokonać tą zmianę bardzo szybko. Po zamianie powinieneś/powinnaś widzieć duży i jasny obraz pożądany z małym i ciemnym obrazem bodźca w lewym dolnym rogu.

POWTÓRZENIE

Otwórz oczy na kilka sekund, po czym znowu je zamknij. W pamięci znów zobacz niechciany obraz jako duży i jasny, a stan pożądany jako mały i ciemny obrazek w lewym dolnym rogu. Ponownie zrób szybką zamianę obrazów, nie zapominając jednocześnie o dźwięku „świstu”. Pamiętaj – zamiana nie ma zachodzić na tej zasadzie, że najpierw pierwszy obraz się zmniejsza i przyciemnia, a dopiero po tym obraz pożądany się powiększa i rozjaśnia – oba procesy mają zajść równocześnie. Powtórz to jeszcze parokrotnie, po każdym razie otwierając na kilka sekund oczy.

UMOCNIENIE

Sprawdź zmianę przywołując obraz bodźca. Jeśli zamiana dokonuje się automatycznie, doskonale. Jeśli nie, powtórz zamianę jeszcze kilka razy.

Jeśli dobrze wykonasz to zadanie – Twój obraz niechcianego bodźca sam będzie się zmieniał na pożądany. Poprzez ćwiczenie dokona się podświadoma automatyzacja zmiany. Bodziec przestanie wywoływać określone, niepożądane zachowanie, podświadomość będzie nakierowana na nowe wzorce. 

Zadanie to wymaga dużego zaangażowania i wytrwałości. Każda zmiana niesie ze sobą duży bagaż zrozumienia i chęci podjęcia próby. Pamiętaj technika „Śmigającego Wzoru” ma Ci to ułatwić. Bez Twojej determinacji nic się nie zmieni. Nie traktuj przedstawionej metody jako „złotego środka”. Jedynie wspomóż się nią, a kolejne cele staną się łatwiejsze do osiągnięcia. Zapraszam do ćwiczeń…


Co byś chciał/a zmienić?

Opowiedz o tym w komentarzu poniżej i zostaw kilka wskazówek dla innych czytelników 🙂


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /