
Każdy z nas zalicza się do grona miłośników obserwowania. Od najmłodszych lat obserwujemy rodziców, rodzeństwo, dziadków, a nawet sąsiadów – ludzi wokół siebie. Obserwujemy i uczymy się.
Uczymy się przez obserwację, jednocześnie działając intuicyjnie. Dzięki temu zjawisku nabywamy pewne umiejętności, powielając sprawdzone metody działania, oszczędzając sobie jednocześnie czas i energię. Można śmiało powiedzieć, że obserwacja jest jedną z bardziej skutecznych metod uczenia się.
Na czym polega technika modelowania?
Formę sprawdzonej metody poszerzania wiedzy i umiejętności wykorzystał psycholog Albert Bandura. Tworząc i wprowadzając do współczesnej psychologii plan modelowania.
Według krótkiej definicji: modelowanie to przyswajanie zachowań wybranej osoby. Modelowanie można realizować pośrednio i bezpośrednio. Pośrednie modelowanie opiera się na nagraniach wideo lub innym przekazie medialnym, a nawet zastosowaniu zasobów samej wyobraźni. Natomiast technika bezpośrednia dotyczy osobistego kontaktu – face to face.
Co zyskujemy dzięki modelowaniu?
Dzięki modelowaniu osoba rejestrująca dane zachowanie jest w stanie odtworzyć daną umiejętność w swoim praktycznym działaniu. Poprzez obserwację osoby modelowanej nabywamy jej umiejętność.
Modelowanie zachowań opiera się na założeniu, że jeśli ktoś potrafi coś zrobić, istnieje również taka możliwość, że i my będziemy mogli to zrobić. Rozwój jednostki poprzez modelowanie nigdy się nie skończy, ponieważ cały czas w swoim życiu spotykamy, bądź poznajemy mistrzów w danej dziedzinie, których zachowania i przekonania warto modelować.
NLP rozwinęło ową metodę o mechanizm naśladowania osoby modelowanej o świadomą analizę. Świadoma analiza pożądanego zachowania pozwala zrozumieć budowę konkretnych umiejętności, a następnie w kilku krokach ją odtworzyć.
Technika modelowania jest najczęściej wykorzystywana, w momencie planowania określonego celu. Poprzez opracowanie konkretnego planu działania jesteśmy w stanie „klatka po klatce” wdrożyć w życie określone zachowanie. Cele stają się bardziej realne, a modyfikacja własnego zachowania pozwala odnieść sukces. Dzięki sporządzonej strategii działania jesteśmy w stanie precyzyjnie określić kierunek, i zdefiniować wytyczne postępowania na każdym etapie podróży. Uzyskujemy potwierdzenie na to, że wszystko jest możliwe.
Modelowanie zachowań jest również bardzo pomocne w życiu codziennym, np. momencie gdy jesteśmy narażeni na stres, gdy emocje rządzą się swoim prawem. W sytuacjach stresujących nasza pewność siebie zaniża się i tym samym jesteśmy mniej odporni na działanie czynników zewnętrznych. Narzędzie modelowania może nam w tym pomóc – wystarczy, że wyobrazisz sobie osobę, która jest dla Ciebie wzorem do naśladowania.
Zatem jeśli masz swój autorytet – wykorzystaj jego umiejętności. Odpowiedz na pytanie:
- Jak on/ona zachował/a by się w danej sytuacji?
- Co by powiedział/a?
- Jakich argumentów by użył/a?
Poprzez analizę i powtórzenie prawdopodobnego zachowania własnego autorytetu jesteśmy w stanie opanować emocje i wyznaczać im odpowiedni kierunek.
Pamiętaj – prawdziwi ludzie sukcesu osiągnęli, tak dużo właśnie dzięki wyjątkowym przekonaniom. Kluczowe zatem jest poznanie tych przekonań i myślenie w ten sam sposób. Jeśli będziesz działać w ten sam sposób, będziesz osiągać takie same wyniki, jak oni.
Na skróty:
- Zdefiniuj sytuację, która wymaga innego zachowania. Może to być, np. brak pewności siebie w trakcie kontaktów z szefem. Dokładnie określ daną sytuację. Użyj własnego projektora, czyli wyobraźni i odtwórz daną sytuację.
- Zrelaksuj się – jesteś ponad… Wchodzisz do szklanej windy – unosisz się… Nieprzyjemna sytuacja jest pod Tobą – obserwuj ją… Dzięki relaksowi jesteś w stanie odsunąć emocje, jednocześnie odtwarzając problem bez większego obciążenia…
- Z tej perspektywy dokładnie widzisz problem – następnie wybierz znaną Ci osobę, która z łatwością poradzi sobie w tej sytuacji. Powiedz nagłos jej imię, bądź pseudonim.
- Kolejno zacznij wizualizować tę osobę. Wyobraź sobie ją w momencie, w którym zachowuje się bardzo pewnie siebie. Zwróć uwagę na wszystko, co robi – jak się zachowuje, co mówi? Zwróć uwagę na każdy szczegół – jaki ma ton głosu, czy gestykuluje, jak siedzi… Precyzyjnie opisuj zachowanie osoby modelowanej.
- Następnie wyobraź sobie, że stajesz za tą osobą. Wnikasz w tę osobę – stajecie się jednością – czujesz to, co ona czuje… Mówisz, jak ona mówi… Siedzisz, jak ona siedzi… Zachowujesz się dokładnie tak samo jak ona. Bądź przez chwilę tą osobą i spoglądaj na otaczający Cię świat przez jej oczy – czy czujesz jej (swoją) pewność siebie?
- Wróć do swojego ciała – proces modelowania zakończył się.
- Powtarzaj owy proces za każdym razem, gdy tylko będziesz tego potrzebować… Pamiętaj, że technikę modelowania możesz wykorzystać za każdym razem, gdy bezpośrednio będziesz uczestniczyć w nieprzyjemnej sytuacji…
Modelowanie jest fascynującym procesem, dzięki któremu wznosisz własny rozwój na nowy poziom. Proces modelowania to styl życia – to piękno rozwoju osobistego. Cały czas szukaj przydatnych zasobów wokół siebie. Pamiętaj, że możesz się uczyć od szerokiego grona różnych osób, nie tylko od najważniejszych autorytetów. Obserwuj i ucz się… Nie bój się nabywać nowych umiejętności – zawalcz o własną drogę usłaną sukcesami…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
4 odpowiedzi na “Modelowanie zachowań – jak zdobyć nowe umiejętności?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Szkoda ze tak Malo ludzi zdaje sobie z tego sprawę że tak działa nasz umysł….. A potem czym skorupa za młodu nasiaknie tym na starość traci….
Wiedza jest nam potrzebna do zmiany. Aby na troszkę pozmieniać skład tej skorupki 🙂 Pozdrawiam, Agnieszka
Dużo czytałam o modelowaniu w wychowywaniu dzieci – że dzieci nas naśladują i to jest jedną z najistotniejszych form przekazywania swoich wartości: ważne, co robimy, a nie to, co mówimy. Nie pomyślałam, że przecież dorośli mogliby wykorzystać świadomie ten sam mechanizm do nauki potrzebnych umiejętności 🙂
Witam Pani Justyno. Dokładnie tak. To jak się zachowujemy ma wpływ na nasze relacje. Super Pani pisze o relacjach z dziećmi. Pozwoliłam sobie zapoznać z Pani koncepcją. Jej zasady są również bardzo potrzebne w relacjach z dorosłymi osobami. Serdecznie pozdrawiam 💚