Każdego dnia napotykamy na ohydnych manipulatorów… Bywa i tak, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że ulegamy wpływom i naciskom. Choć na początku tak bardzo destrukcyjnej relacji z „wykorzstywaczem” brakuje nam świadomości tego, co się dzieje… to i tak po pewnym czasie zaczyna doskwierać pustka, a co za tym idzie pojawia się poczucie krzywdy i bezsilności.
Tak bardzo drastyczne „przebudzenie” informuje, że najwyższy czas przejąć stery i zawalczyć o samego siebie …
Wiele osób, zarówno introwertyków, jak i ekstrawertyków ma zakorzenione schematy z dzieciństwa, które określają „jak powinno się zachowywać”. Tradycyjnie uczono, aby unikać powiedzenia „nie” bo to niegrzeczne… Podprogowo wpajano nam, że jakikolwiek sprzeciw wiąże się z odrzuceniem, co jeszcze bardziej potęgowało strach i lęki.
Tak bardzo krzywdzący schemat mówiący, że niemożna powiedzieć „nie” rodzicom, nauczycielom, księdzu, czy w późniejszym czasie szefowi jest wyzwaniem do zmiany.
Chociaż destrukcyjne dziecięce schematy dotyczą każdej osobowości, to jednak dzisiaj skupimy się na naszych kochanych introwertykach…
Co to introwertyzm?
Introwertyzm to naturalna cecha osobowości polegająca na kierowaniu uwagi do wewnątrz – na własne myśli, emocje, wyobrażenia. O introwersji jako pierwszy powiedział C. H. Jung w swojej koncepcji typów psychologicznych.
Kim jest introwertyk?
Introwertyk to wspaniała osobowość – sama mam ten wielki zaszczyt życia u boku tak wyjątkowego Introwertyka 🙂 Często zamyślony, spokojny, powściągliwy, poważny, jak również nieśmiały.
Czego można pozazdrościć introwertykom?
Przede wszystkim spokojności – mój mąż jest „bezpieczną przystanią” w której zawsze mogę się skryć w momentach tak bardzo stresujących. Choć wiem, że te sytuacje również go dotykają to sposób jego postępowania w tych momentach daje mi możliwość uspokojenia. W jego ramionach bardzo łatwo jest mi się uspokoić… Jego zalety to: konsekwencja w działaniu, zdolności do realnej oceny sytuacji, samowystarczalność, dokładność i precyzja w działaniu.
Jakie wady ma introwertyk?
BA!!! Mój Introwertyk ma również swoje wady, które na początku bardzo trudno było mi zrozumieć. Codzienność nie należała do łatwych ze względu na to, że ja jako typowa ekstrawertyczka mówiłam otwarcie o swoich odczuciach i oczekiwałam z drugiej strony jakiejkolwiek reakcji, a tu jednak jej brak… Z czasem wiele się zmieniło, ale to nie dlatego, że ja tego chciałam, lecz mój mąż odczuwał potrzebę spróbowania życia troszkę jak ekstrawertyk. Introwertycy są bardzo często zamknięci w sobie i jest im bardzo trudno mówić o emocjach.
W tym momencie muszę podkreślić, że każdy z nas szlifuje swoją osobowość – nadaje jej nowe kształty… Każdego dnia jesteśmy troszkę inny – bogatsi o nowe doświadczenia. Wyciągamy wnioski i uczymy się nowego sposobu postępowania.
Czy introwertyk może być asertywny?
Oczywiście, że TAK!!! Choć jego małomówność i długa kontemplacja przed wyrażeniem swojej opinii często bywa wykorzystywana. Manipulator szybko wychwytuje cechy charakteru swojej ofiary, by z łatwością posłużyć się nią do swoich celów. Nie raz byłam świadkiem, gdy mój mąż był wykorzystywany poprzez swoją opieszałość w odpowiedzi. Manipulatorzy uwielbiają takie sytuacje…
Zrozumienie własnej osobowości wraz tym, co dostaliśmy od losu wzbudziło potrzebę poznania nowego sposobu postępowania. To, co stare i utarte nie zawsze jest dobre…
Nie ważne czy jesteś introwertykiem, osobą nieśmiałą lub inną osobowością, której wpojono złe nawyki postępowania zawsze masz możliwość zmiany… Zatem czas na szybką lekcję asertywności…
Jak zostać osobą asertywną i nie dać się wykorzystać?
- Poznaj kilka sprawdzonych sposobów postępowania…Zachowaj wobec siebie szczerość – nigdy nie skupiaj się na drugiej osobie. Przede wszystkim na początku rozważ daną sytuację pod swoim kontem. Rozważ jaką rolę pełnisz w danej relacji i czego dokładnie oczekuje od Ciebie druga osoba. Reaguj energicznie, ale świadomie. Zawsze możesz użyć „opóźniacza” i poprosić o chwilę do namysłu.
…Daj mi o tym pomyśleć…
…Daj mi czas do podjęcia decyzji…
…Dam Ci odpowiedź za kilka dni – teraz nie jestem w stanie podjąć decyzji…
- Kontroluj emocje – sprawdź o czym podpowiadają Ci emocje. Jeśli czujesz się niekomfortowo od razu to wyraź. Emocje dają Ci cenne informacje – naucz się to wykorzystywać.
…Jest to sprzeczne z moimi poglądami – nie zrobię tego…
…Nie leży to w mojej naturze – nie wykonam Twojej prośby…
…Czuł/a bym się z tym źle dlatego muszę odmówić…
- Naucz się mówić proste NIE – nie musisz tłumaczyć swoich decyzji, wystarczy ten krótki wyraz wypowiedziany stanowczym tonem. Zachęcam do poćwiczenia z zaufaną osobą, która sprawdzi, czy oby na pewno Twoje „nie” oznacza „nie”.
- Naucz się kilku technik asertywności o których poczytasz więcej w poniższych linkach:
- Zachęcam Cię również do obejrzenia, krótkiego filmiku: >TUTAJ<
- …a teraz najważniejsze… Nigdy nie bój się pokazać swojego egoizmu. To, że się komuś przeciwstawisz wedle swojego np. kaprysu to nic złego. Działaj tak, by samemu czuć się dobrze, a nie dogadzać innym. Pamiętaj więcej na świecie manipulatorów, niż Ci się wydaje. Czas się przeciwstawić (może wydać Ci się to dziwne, ale ćwicz na osobach najbliższych kończąc na pracodawcy. Po pewnym czasie pewne praktyki wejdą Ci w krew – naprawdę warto).
Wszystko wokół się zmienia – czas na wdrożenie i zakorzenienie w sobie tego, co Cię uszlachetni i wzbogaci, a zapewniam, że dzięki temu poczujesz pewność siebie i na pewno nikomu nie uda się Ciebie wykorzystać…
Czy jesteś osobą asertywną?
Czy jesteś w stanie rozpoznać ohydnego manipulatora i mu się przeciwstawić?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
4 odpowiedzi na “ASERTYWNY INTROWERTYK, czyli jak nie dać się wykorzystać?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Cały czas staram się być asertywna. A z tym rozpoznaniem to różnie. Czasem trudne rozpoznać prawdziwe zamiary drugiej osoby.
Najważniejsze są chęci i pewnego rodzaju inwestycja, która przekłada się na działanie. Świat asertywności jest wart naszego zaangażowania. Serdecznie pozdrawiam.
Jestem w związku z manipulatorem, gdy zrozumiałam kto to jest przejął nade mną kontrolę, uczucie strachu i niepewności zamieszkało we mnie i jakąś pustka wewnątrz naturę mam introwertyczna więc w sumie wykorzystał to. Małymi krokami wycofuję się z tej toksycznej znajomości….
Świadomość jest bardzo ważnym krokiem. Pani go poczyniła. Czytam też pod wpływem świadomości podejmuje Pani kolejne kroki zatroszczenia o siebie. Super.