
Dom pełen emocji – dom pełen uczuć to wnętrze każdego człowieka…
Każdy z nas ma swój własny wewnętrzny świat o który należy dbać, jak o dom. Mamy narzędzia, ale czy oby na pewno je dobrze wykorzystujemy? Czy odpowiednio ich używamy aby nasz wewnętrzny świat zabezpieczyć przed niechcianymi intruzami?
Niby mamy wszystko – solidny fundament, stabilne ściany, mocny dach, a wciąż czegoś brakuje… Brakuje spoiwa, by stworzyć coś co zagwarantuje życie pełne satysfakcji.
Spoiwem są wybory – czasem dobre, czasem złe… Bywa i tak, że spoiwo zostaje uszczuplone poprzez ingerencję innych osób, które namieszają, a potem zostawią z „kłopotem”…
Wyobraź sobie siebie jako murarza – murarza swojego życia. Każdego dnia stajesz się nowym twórcą swojego dzieła. Pragniesz, aby powstał wielki zabytek – pełen pięknych fasad, wielkich kolumn i ogromnych tarasów. Arcydzieło ma zachwycać i kusić oko…
A jeśli kusi to znaczy, że znajdą się również tacy, którzy będą chcieli uszczuplić jego potencjał – tak, aby spadła jego wartość, a Ty sam/a byś poczuł/a się bez znaczenia. Takich osób należy się wystrzegać jak ognia, choć i ogień jest nam potrzebny do życia. Co zatem zrobić? Jak tu budować i wciąż dostrzegać potencjał w swoim dziele?
Jak już dobrze wiesz nie możesz wyzbyć się ułomności świata, ponieważ nikt, by nie docenił jego walorów… Nikt nie zauważy dobra jeśli nie będzie zła… Zależność goni zależność, a Ty musisz umieć poradzić sobie z „tym wszystkim” jednocześnie nie porzucając swojego rzemiosła.
Rzemiosło staje się sztuką jeśli jest usprawniane i doceniane. Doceń zatem siebie i nie bój się tworzyć. Idź przez życie i nie obawiaj się innych – jeśli nawet zapragną uszczuplić Twoje spoiwo, to nie poddawaj się… Dzięki asertywności staniesz się obrońcą własnych potrzeb, swej pewności siebie i zawalczysz o swój wewnętrzny dom…
Na czym bazuje asertywność?
Pamiętaj, że asertywność to podstawa muru obronnego Twego dzieła – naucz się jej podstaw i szlifuj każdy jej element.
Na czym polega zasada “jestem słoniem” w asertywności?
Dzisiaj poznasz kolejny ważny element asertywności – jest to zasada, której nadano nazwę „Jestem słoniem”. Jest to raczej zasada postępowania, niż technika komunikowania się… Więc skup swoją uwagę na każdym szczególe swojego zachowania, a możliwe, że dostrzeżesz błąd, który nieświadomie wciąż powielasz.
Wyswobodzenie polegające na owej zasadzie pozwoli Ci dojrzeć wnętrze własnego domu – emocje i uczucia, które mogą spotęgować działanie obcych, którzy pragną Twojego nieszczęścia.
Jak nauczyć się asertywności według zasady “jestem słoniem”?
Zasada „Jestem słoniem” polega na kontrolowaniu tempa własnego zachowania. Zasada ta mówi o tym, aby w sytuacji odmawiania mówić wolniej, głębiej oddychać, parafrazować i dopytywać się, gdy coś jest niezrozumiałe.
Dodając harmonii wytwarzamy wewnętrzny świat równowagi. Oddech scala myśli i dodaje świeżości racjonalizowaniu – jesteśmy w stanie wgłębić się w treść przekazu jednocześnie nie rujnując tego, co jest naszym priorytetem.
Mowa ciała w owej zasadzie jest niezwykle pomocna – stwarza obraz osoby, która zna swoją wartość i jest pewna swych racji. Nie uciekać od kontaktu wzrokowego, ale daj sobie również czas do zastanowienia. Nic Cię nie goni…
„Jestem słoniem” jest to również typowym przesłanie dla osoby, która będzie stosować ową zasadę. Jest metaforą siły, wielkości, ale również łagodnego i spokojnego działania. Słoń nakazuje Ci brać z niego przykład i żyć z pełną świadomością w teraźniejszości – tu i teraz…
By obronić swój dobytek nie musisz od razu stawać na polu bitwy i strzelać granatami. Pamiętaj, że słoń używa siły tylko i wyłącznie jeśli coś lub ktoś zagraża jego życiu. Wystarczy, że nauczysz się asertywnego życia – pełnego pewności siebie i wartości wyznaczonych celów.
Pamiętaj, asertywność nie oddala ludzi – ona zbliża. Stajesz się wzorcem i potęgą… Dzięki niej nikt nie będzie życzył Ci ruiny i zgliszczy… Inni będą czerpać z Ciebie przykład i również zapragną dzieła, które Ty sam/a stworzyłeś/aś. Staniesz się autorytetem swojego wewnętrznego domu pełnego spokoju, równowagi i harmonii… Nie obawiaj się – twórz i ucz się…
Opowiedz nam troszkę o swojej asertywności – w jaki sposób Ty wyrażasz swoje NIE?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “JESTEM SŁONIEM – jak panować nad emocjami i jednocześnie zachowywać się asertywnie?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Nie potrafię być asertywna dlatego ludzie mnie wciąż wykorzystują. Wiem , że wszystkim się nie dogodzi a i tak będzie coś nie tak.
Dobre są te artykuły można przyjrzeć się różnym sytuacją z różnych stron,
Pozdrawiam
Kochana Urszulo przypomnij sobie, jak uczyłaś się jeździć na rowerze – czy od razu udało Ci się przejechać dłuższy odcinek drogi bez upadku? Jeśli należysz do większości to na pewno nieraz doświadczyłaś upadku. Tak też jest z asertywnością – trzeba małymi kroczkami przyswajać jej zasady i próbować… Małymi kroczkami, aż asertywność zbuduje Twój pewny siebie wewnętrzny, jak zewnętrzny świat.Naprawdę warto!!!