JESTEM SŁONIEM – jak panować nad emocjami i jednocześnie zachowywać się asertywnie?

Dom pełen emocji – dom pełen uczuć to wnętrze każdego człowieka…

Każdy z nas ma swój własny wewnętrzny świat o który należy dbać, jak o dom. Mamy narzędzia, ale czy oby na pewno je dobrze wykorzystujemy? Czy odpowiednio ich używamy aby nasz wewnętrzny świat zabezpieczyć przed niechcianymi intruzami?

Niby mamy wszystko – solidny fundament, stabilne ściany, mocny dach, a wciąż czegoś brakuje… Brakuje spoiwa, by stworzyć coś co zagwarantuje życie pełne satysfakcji.

Spoiwem są wybory – czasem dobre, czasem złe… Bywa i tak, że spoiwo zostaje uszczuplone poprzez ingerencję innych osób, które namieszają, a potem zostawią z „kłopotem”

Wyobraź sobie siebie jako murarza – murarza swojego życia. Każdego dnia stajesz się nowym twórcą swojego dzieła. Pragniesz, aby powstał wielki zabytek – pełen pięknych fasad, wielkich kolumn i ogromnych tarasów. Arcydzieło ma zachwycać i kusić oko…

A jeśli kusi to znaczy, że znajdą się również tacy, którzy będą chcieli uszczuplić jego potencjał – tak, aby spadła jego wartość, a Ty sam/a byś poczuł/a się bez znaczenia. Takich osób należy się wystrzegać jak ognia, choć i ogień jest nam potrzebny do życia. Co zatem zrobić? Jak tu budować i wciąż dostrzegać potencjał w swoim dziele?

Jak już dobrze wiesz nie możesz wyzbyć się ułomności świata, ponieważ nikt, by nie docenił jego walorów… Nikt nie zauważy dobra jeśli nie będzie zła… Zależność goni zależność, a Ty musisz umieć poradzić sobie z „tym wszystkim” jednocześnie nie porzucając swojego rzemiosła.

Rzemiosło staje się sztuką jeśli jest usprawniane i doceniane. Doceń zatem siebie i nie bój się tworzyć. Idź przez życie i nie obawiaj się innych – jeśli nawet zapragną uszczuplić Twoje spoiwo, to nie poddawaj się… Dzięki asertywności staniesz się obrońcą własnych potrzeb, swej pewności siebie i zawalczysz o swój wewnętrzny dom…

Na czym bazuje asertywność?

Pamiętaj, że asertywność to podstawa muru obronnego Twego dzieła – naucz się jej podstaw i szlifuj każdy jej element.

asertywnoscNa czym polega zasada “jestem słoniem” w asertywności?

Dzisiaj poznasz kolejny ważny element asertywności – jest to zasada, której nadano nazwę „Jestem słoniem”. Jest to raczej zasada postępowania, niż technika komunikowania się… Więc skup swoją uwagę na każdym szczególe swojego zachowania, a możliwe, że dostrzeżesz błąd, który nieświadomie wciąż powielasz.

Wyswobodzenie polegające na owej zasadzie pozwoli Ci dojrzeć wnętrze własnego domu – emocje i uczucia, które mogą spotęgować działanie obcych, którzy pragną Twojego nieszczęścia.

Jak nauczyć się asertywności według zasady “jestem słoniem”?

Zasada „Jestem słoniem” polega na kontrolowaniu tempa własnego zachowania. Zasada ta mówi o tym, aby w sytuacji odmawiania mówić wolniej, głębiej oddychać, parafrazować i dopytywać się, gdy coś jest niezrozumiałe.

Dodając harmonii wytwarzamy wewnętrzny świat równowagi. Oddech scala myśli i dodaje świeżości racjonalizowaniu – jesteśmy w stanie wgłębić się w treść przekazu jednocześnie nie rujnując tego, co jest naszym priorytetem.

Mowa ciała w owej zasadzie jest niezwykle pomocna – stwarza obraz osoby, która zna swoją wartość i jest pewna swych racji. Nie uciekać od kontaktu wzrokowego, ale daj sobie również czas do zastanowienia. Nic Cię nie goni…

„Jestem słoniem” jest to również typowym przesłanie dla osoby, która będzie stosować ową zasadę. Jest metaforą siły, wielkości, ale również łagodnego i spokojnego działania. Słoń nakazuje Ci brać z niego przykład i żyć z pełną świadomością w teraźniejszości – tu i teraz

By obronić swój dobytek nie musisz od razu stawać na polu bitwy i strzelać granatami. Pamiętaj, że słoń używa siły tylko i wyłącznie jeśli coś lub ktoś zagraża jego życiu. Wystarczy, że nauczysz się asertywnego życia – pełnego pewności siebie i wartości wyznaczonych celów.

Pamiętaj, asertywność nie oddala ludzi – ona zbliża. Stajesz się wzorcem i potęgą… Dzięki niej nikt nie będzie życzył Ci ruiny i zgliszczy… Inni będą czerpać z Ciebie przykład i również zapragną dzieła, które Ty sam/a stworzyłeś/aś. Staniesz się autorytetem swojego wewnętrznego domu pełnego spokoju, równowagi i harmonii… Nie obawiaj się – twórz i ucz się…


Opowiedz nam troszkę o swojej asertywności – w jaki sposób Ty wyrażasz swoje NIE?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “JESTEM SŁONIEM – jak panować nad emocjami i jednocześnie zachowywać się asertywnie?”

 1. Urszula pisze:

  Nie potrafię być asertywna dlatego ludzie mnie wciąż wykorzystują. Wiem , że wszystkim się nie dogodzi a i tak będzie coś nie tak.
  Dobre są te artykuły można przyjrzeć się różnym sytuacją z różnych stron,

  Pozdrawiam

  • Psychology of Life pisze:

   Kochana Urszulo przypomnij sobie, jak uczyłaś się jeździć na rowerze – czy od razu udało Ci się przejechać dłuższy odcinek drogi bez upadku? Jeśli należysz do większości to na pewno nieraz doświadczyłaś upadku. Tak też jest z asertywnością – trzeba małymi kroczkami przyswajać jej zasady i próbować… Małymi kroczkami, aż asertywność zbuduje Twój pewny siebie wewnętrzny, jak zewnętrzny świat.Naprawdę warto!!!

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /