CICHA ŚMIERĆ, czyli czego nie powinno się mówić do kobiety, która poroniła dziecko?

Strata dziecka jest niezwykle bolesna, a czasem nawet bardzo traumatyczna. Istnieje wśród nas wiele kobiet, wiele rodzin, które starają się o dziecko, a wciąż napotykają na wielkie cierpienie wynikające z nieutrzymania ciąży…

Wiele osób nie wie w jaki sposób rozmawiać z niedoszłymi rodzicami, którzy doświadczyli straty. Nie wiemy, jak wesprzeć i co tak naprawdę można, a czego nie można powiedzieć, aby nie sprawić jeszcze większego bólu już cierpiącym osobom.

Oczywiście, każdy z nas jest inny i inaczej będzie przeżywał stratę – jedni bardziej będą ją uzewnętrzniać, zaś drudzy po cichutku i skrycie będą ukrywać swój ból.

Czego nie mówić osobie, która straciła dziecko?

Bardzo ważne jest, aby wystrzegać się kilku poniższych „dobrych rad” w czasie rozmów z osobą, która doświadczyła straty dziecka:

Obrócić wszystko w żart…

Osoby, które nigdy nie doświadczyły straty dziecka mogą nie rozumieć, że nie tylko niestosowne jest żartowanie, ale również dowcipkowanie jest wręcz obraźliwe i wulgarne. Strata dziecka nie jest i nigdy nie powinna być powodem do żartów lub dziwnych dowcipów. Nigdy, ale przenigdy nie pozwólmy na to, by ktoś próbował w ten sposób zachowywać się wobec osób, które cierpią.

Porównywanie i dziwne przechwałki…

W wielu sytuacjach osoby, które „niby” chcą wesprzeć cierpiących rodziców nagle zaczynają doszukiwać się innych kobiet, które również wielokrotnie poroniły. Oczywiście nie szczędząc przy tym słów: „Ty poroniłaś tylko jedno, a co ona ma powiedzieć – straciła aż dwójkę”… lub „Przestań to tylko jedno poronienie – ta miała kilkanaście poronień i tak tego nie przeżywała”…

Porównywanie i doszukiwanie się osób, które mają gorzej jest bardzo obciążające dla niedoszłych rodziców. Tego typu słowa nie tylko mogą spowodować jeszcze większe cierpienie, ale również mogą być powodem dla którego kobieta zacznie obwiniać siebie i nigdy już więcej nie zdecyduje się na kolejną ciążę. Jeśli będziesz światkiem takiej sytuacji szybko zareaguj uciszając krzywdzące osądy i porównania. Warto również powiedzieć na osobności takiej osobie, aby tego nigdy już więcej nie robiła, bo świadczy to o jej głupocie.

Oferowanie alkoholu lub innych używek…

Bywają i takie sytuacje w których towarzystwo zachęca cierpiące osoby do „zapijania” bólu, jakby miało to stanowić jedyne lekarstwo na całe cierpienie. Najważniejsze jest wsparcie, a nie odciąganie kolegi od żony, która co dopiero poroniła, jak również proponowanie alkoholowych libacji samej kobiecie. Nigdy, ale to przenigdy nie pozwól aby ktokolwiek wmawiał cierpiącym, że alkohol lub inne używki pozwolą im zapomnieć. Tak się nigdy nie stanie – nie zapomną, a jedynie jeszcze bardziej popadną w katusze cierpienia.

Omijanie trudnych tematów…

Jeśli osoba cierpiąca jasno komunikuje Ci, że potrzebuje Twojego wsparcia nigdy jej tego nie odbieraj. Nie uciekaj i nie szukaj wymówek, aby się z nią nie spotkać. Przyjaciel zawsze jest blisko, oferuje swoją obecność, a jak będzie trzeba poszuka dodatkowego wsparcia. To właśnie wsparcie i ciepłe słowa są najważniejsze w takich momentach.

Ciągłe omawianie sytuacji…

Nie raz i nie dwa pewnie spotkałeś/aś się z osobami, które wciąż omawiają tragedię, która spotkała Twoich najbliższych. Cierpiącym rodzicom będą przypominać o stracie i wręcz natrętnie będą omawiać całą sytuację, tak jakby miało to zmienić bieg wydarzeń. Tak się nie stanie, ale ciągłe przypominanie i podkreślanie tego, co się stało powoduje, że ból i cierpienie wciąż są niezwykle żywe, a osoby cierpiące jeszcze bardziej zanurzają się w bólu. Jeśli będziesz świadkiem tego typu sytuacji spróbuj jak najszybciej wpłynąć na to, aby został zmieniony temat rozmowy.

Obciążanie…

„Ja Ci mówiłem, że nie masz tyle pracować – to Twoja wina”

„Po co pojechaliście na tą wycieczkę? Gdybyście zostali w domu nigdy by nie doszło do tragedii.”

„Po co tyle płaczesz i stękasz. Nie wrócisz dziecku życia tym zachowaniem. Zastanów się co robisz…”

„Tyle razy Ci mówiłem, że źle robisz. Trzeba było się słuchać.”

„To tylko i wyłącznie Twoja wina, że poroniłaś. Przez Ciebie mój syn cierpi.”

„I co się nad sobą rozczulasz. Trzeba wziąć się do roboty i następnego dzieciaka sobie sprawić.”

„I o co tyle ryczysz – trzeba było myśleć wcześniej, a nie teraz robić z siebie ofiarę losu.”

„Teraz poroniłaś, to na pewno znów poronisz.”

„Ona Ci nigdy nie da syna – zobacz ile razy poroniła…”

„Nigdy nie urodzisz – pogódź się z tym…”

Te i wiele innych bardzo obciążających sformułowań działa bardzo destrukcyjnie na osoby cierpiące. Nie tylko zaognia sytuację, ale również prowadzi do konfliktów między partnerami. Nikt nie ma prawa w ten sposób się wyrażać. Należy szybko zgasić tego typu krzywdzące monologi, a jak zajdzie taka potrzeba to po prostu wyprosić taką osobę.

Najważniejsza staje się ochrona zdrowia psychicznego osób cierpiących. Nie można pozwolić, by były narażone na tak szkodliwe i destrukcyjne słowa. Każdy ma prawo do żałoby… Czasem wystarcza po prostu być obok i w ciszy przytulić osobę, która potrzebuje wsparcia…

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /