
Nadzieja to najpiękniejsza siła wiary w lepsze jutro…
Każdy z nas nosi w sobie swoją własną definicję nadziei. Określamy i przypisujemy jej pewne wartości, które tworzą w nas siłę na podjęcie kolejnych kroków – wierząc i ufając, że nigdy nas nie opuści… Nadzieja dodaje skrzydeł!!!
Czym jest nadzieja? Czym jest przysłowiowe „światełko w tunelu”?
Określenie i jasne opisanie nadziei bywa trudne, a czasem niezwykle skomplikowane. Trud często jest podyktowany tym, iż nadzieja wyrasta z różnych aspektów naszego życia. Jednakże, by móc ją w pełni zrozumieć, należy zastanowić się, kiedy się pojawia? Co powoduje, że wytwarza się w nas potrzeba nadziei? Jakie sytuacje życiowe pragną nadziei?
Czy nadzieja jest potrzebna?
Bez wątpienia nadziei towarzyszy lęk, a nawet strach… Potrzeba nadziei często pojawia się w momencie, gdy „świat wali się nam na głowę”. Niderlandzki filozof Spinoza mawiał: „Lęk nie może istnieć bez nadziei, ani nadzieja bez lęku”. Mimo, że obawiamy się najgorszego, to i tak pragniemy pomyślnego rozwiązania „wszelakich” problemów.
Krótko ujmując – nadzieja nie pojawia się, gdy mamy 100% pewność, że wszystko ułoży się pomyślnie. Nadzieja towarzyszy niepewności, dlatego też, jest bardzo potrzebna, by utrzymać psychikę w dobrej kondycji.
Jak odzyskać nadzieję?
Nikt z nas nie powinien pozwolić na to by lęk czy strach całkowicie wyparł nadzieję. Ona musi się pojawić – ona musi być przy nas, ona musi być w nas. Nadzieja dodaje siły i wiary w to, że nasze czyny, czy działania nie pójdą na marne, a jeśli się potkniemy zaoferuje „pomocną dłoń”. Stanie się wsparciem i przesłaniem, że pomimo bólu i cierpienia, zawsze mamy prawo do szczęścia. Dum spiro, spero – Póki oddychasz, nie trać nadziei…
Nadzieja ma prawo pojawić się również w momencie, gdy braknie w nas siły na dalszą walkę. Niesie na swych rękach przesłanie, że los nam sprzyja i pomimo bólu, przyszłość będzie łaskawa…
Nadzieja pozwala zrozumieć proces akceptacji. Pomimo ciężaru na sercu podpowiada nam, jak odnaleźć sens i znaczenie swojego życia. Nadzieja sprzyja zadumie – warto czasem zwolnić i zastanowić się, co w życiu jest ważne i dzięki czemu nasze życie stanie się bardziej wyraziste, a zarazem głębsze. Poważne kryzysy dają możliwość przemyślenia na nowo wielu aspektów naszego życia. Dostrzeżenie, że warto żyć, niezależnie od tego, co nam się przytrafia, to największe źródło nadziei.
ODZYSKAĆ NADZIEJĘ…
Przeczytaj poniższe wskazówki i skup się na swoim celu…
- Przemyśl, czym jest dla Ciebie nadzieja i jak wielką rolę odgrywa ona w Twoim życiu. Niech te przemyślenia staną się Twoim celem podstawowym.
- Zastanów się na spokojnie, jakie kroki powinieneś/ powinnaś podjąć – jakie działanie przysłuży się rozwiązaniu problemu, bądź kryzysu z którym się zmagasz. Jeśli masz taką potrzebę wypisz je wszystkie na kartce, jednocześnie zapisując koło każdego głównego działania – małe kroki. Niech Twoje zapiski staną się planem na wyjście z impasu. Do Twojego celu prowadzą różne drogi – spróbuj je określić, a zarazem poznać.
- Przygotuj się na porażki – dokonaj przewartościowania swojego dotychczasowego życia. Masz prawo upaść, ale masz jeszcze większe prawo podnieść się ze zdwojoną siłą. Pomimo porażek masz prawo działać dalej. Zaakceptuj porażki i pozwól sobie na odpoczynek. Nie musisz być na najwyższym szczeblu aktywności. Odpocznij – zregeneruj siły…
- Pamiętaj, że nawet bierność jest niekiedy dobrym rozwiązaniem. Pozwól sobie na ciszę. Niech Twój wewnętrzny świat przygotuje się do nowej sytuacji. Zrozumienie i akceptacja sprzyjają nadziei.
- Niezwykle ważnym krokiem jest również odszukanie osoby, która stanie się pośrednikiem Twojej nadziei. Dzielcie się nadzieją, jednocześnie dwukrotnie ją wzmacniając…
- Pozbądź się toksycznych osób ze swojego życia– oni tylko utrudniają proces budowania nadziei i zrozumienia jej podstaw.
- Każdego ranka ćwicz i trenuj uważność – skup się na teraźniejszości. Dzisiaj dało Ci nowe możliwości, tak więc, jak je wykorzystasz?
- Zrób bilans z poprzedniego dnia – jakie wnioski możesz wyciągnąć? Co możesz poprawić, a co usprawnić? Na czym powinieneś/ powinnaś się skupić?
- Nie uciekaj od ciszy – zastanów się gdzie uciekają Twoje myśli? Gdzie są i co Ci dają? Pamiętaj, że możesz je kontrolować. Przewijające się myśli w głowie mają Ci sprzyjać. Nie ufaj im zanadto bez głębszej analizy ich znaczenia. Zauważ, że gdy zmagasz się z przeciwnościami losu one często mówią innym językiem – następuje skrzywione myślenie. Katastrofalne myślenie odbiera Ci nowe możliwości…
- Wyzbądź się słów: „nie potrafię”, „to się na pewno nie uda”, „dla nas nie ma już ratunku”, „nie mam siły”, „nie ufam sobie”…
- Naucz się afirmować pozytywne myślenie.
- Pogódź się z tym co jest – dostrzegaj głębszy sens. Szukaj szczęścia w drobiazgach.
- Zawsze i wszędzie pamiętaj o słowach Emily Dickinson : Nadzieja ma skrzydła, przysiada w duszy i śpiewa pieśń bez słów, która nigdy nie ustaje, a jej najsłodsze dźwięki słychać nawet podczas wichury. Niech trwają przy Tobie, jak najlepszy przyjaciel.
- Nie obawiaj się skonsultować swoją sytuację z osobą postronną, która będzie przy Tobie.
Teraz, gdy poznałeś/aś kilka sposób na zwiększenie płomienia nadziei – czas na Ciebie. Teraz czas na Twój ruch. Pomimo strachu i lęku – pomimo czarnej wizji przyszłości działaj. Twoja wewnętrzna harmonia zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Dokonaj przełomu w Twoim życiu – podnieś głowę do góry i powiedz głośno: POTRAFIĘ – DAM RADĘ!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ