Związek, czy partnerstwo to nie tylko sposób na przeciwdziałanie samotności, ale również głębia relacji łącząca dwie różne osobowości…
Łącząc się z drugim człowiekiem jesteśmy oczarowani jego enigmatycznością i fantazją, która jednocześnie jest częścią nas samych. Początkowy etap każdego związku opiera się na zauroczeniu, zaś kolejne fazy związane są z formą poznania, jak i odczarowania. Poznajemy się – dostrzegamy mankamenty i rozpoczynamy walkę o dominację…
Czym jest przywództwo w związku?
Przywództwo nie jest przypisane każdemu z nas, zaś wiele osób wykazuje jego cechy i na nim opiera swój związek. Forma zwycięstwa to pokazanie partnerowi, jak wielką siłą dysponujemy. Siła o której w tym momencie mówimy nie jest w żaden sposób związana z przemocą…
To siła, która chce i pragnie dominacji, a jak wiadomo wielu z nas uważa, że kompromis to sytuacja w której ta druga strona godzi się na nasze założenia. Kompromis w tym wypadku choć tak jest określany, nim nie jest – wiele osób zabija jego podstawowe wartości, nawet nie próbując zrozumieć tej drugiej strony. Jest to okrutny błąd popychający nas w stan braku zrozumienia.
Czym są ciche dni w związku?
Brak zrozumienia często jest również podsycany cichymi dniami. Spoglądając wokół dostrzegamy, że praktycznie w co trzecim domu praktykowane są ciche dni. Wielu partnerów dostrzega potencjał w cichych dniach, zaś nie widzi zagrożenia jakie ze sobą niosą.
Ciche dni z pozoru są sposobem na wyciszenie emocji, ale czy możemy mówić o spokojności, gdy niewyjaśnione konflikty potęgują nieprzyjemne emocje? Potęgują wewnętrzny konflikt, który zbiera się jak lawa, która czeka na wybuch. Nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak wielkie szkody wyrządza nam milczenie.
Związek w którym budowany jest mur milczenia skazany jest na pewnego rodzaju niepowodzenia, które w późniejszym czasie mogą nawet prowadzić do rozłamu więzi…
Mur milczenia nie przedstawia się wycofaniem, ale typowym żądaniem – poprzez milczenie wiele osób chce pokazać swoją dominację w związku. Jeśli drugi partner będzie próbował przełamać mur spotka się z jeszcze większym oporem …a masz ja Ci pokażę… Poczucie satysfakcji wzmacnia jego konstrukcję.
Osoba szukająca porozumienia napotyka na ignorancję, która wyklucza jakiekolwiek emocje – tak więc okres usłany cichymi dnia to obraz odrzucenia.
Na czym polega emocjonalna niedostępność?
Emocjonalna niedostępność podyktowana jest chłodem i obojętnością. Nie każdy jest w stanie sobie z nią poradzić – uczucie bólu i cierpienia staje się katorgą… W końcu ulegamy – bierzemy na siebie wszelkie winny i robimy wszystko co zechce „obrażony” partner. Jednakże tego typu postępowanie ma również i swój kres – w końcu pęka cienka nic… Partnerzy zaczynają się od siebie oddalać – nikt już nie dąży do tego, by złamać milczenie. Pojawiają się nowe przyjaźnie, a w końcowym etapie nawet romanse.
Ciche dni zabiją miłość i zrozumienie, najważniejsze elementy budulcowe bliskiej relacji. Brak komunikacji to wystawienie związku na rozłam. Pojawia się frustracja – milczenie potęguje konflikt. Milczenie staje się niemą agresją – jest tym dotkliwsze im dłużej trwa. Staje się trucizną, która niszczy wszelkiego rodzaju uczucia.
Ignorancja jest również przejawem narcyzmu – niebezpiecznej osobowości, która nie musi nikomu z niczego się tłumaczyć. Narcyz będzie rządny władzy dla własnej satysfakcji, a milczenie będzie jednym z wielu sposobów na pokazanie swej wielkości. Mania wielkości zabija oraz niszczy wszystko i wszystkich…
Zdarza się również tak, że partnerzy celowo wybierają milczenie. Milczenie ma być sposobem na przemyślenie, ale powiedz mi szczerze, co masz przemyśleć jeśli nie wiesz, co myśli Twój partner? Czy znasz jego motywy postępowania? Milczenie w tym wypadku zabije podstawowe prawo każdego człowieka – prawo zrozumienia…
Co zrobić, by uniknąć zagrożenia?
Przede wszystkim należy zrozumieć, na czym polega prawidłowa komunikacja i czego należy wystrzegać się podczas kłótni. Prawidłowa komunikacja przyczynia się do poznania i zrozumienia, zaś wiedza na temat kłótni uczy czego należy się wystrzegać.
Zamknięcie się na porozumienie to skazanie swojego związku na niepowodzenie. Nie ma miłości bez dialogu… Nie ma dialogu bez komunikacji… Zanim pojawi się w Twym domu po raz kolejny milczenie zaproś partnera do lekcji komunikacji – potraktujcie to jako dobrą zabawę, która nauczy Was nowych wzorców postępowania. Do dzieła – zawalczcie o swoją relację…
A jaki jest Twój sposób na małe spory w związku?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “CICHE DNI – jak przełamać milczenie i otworzyć się na drugiego człowieka?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Co zrobic, jak przetrwac ciche dni, gdy partner twierdzi, ze ich potrzebuje aby wyciszyc emocje. Nie zmieni sie pod tym wzgledem. Uwaza ze to ja musze zrozumiec jego potrzebe nie rozmawiania ze mna w tym czasie zeby nie potrzebnie nie powiedziec czegos przykrego.
Warto zastanowić się nad tym, czego Pani potrzebuje i tę kwestię przedyskutować z partnerem.