Nie można się nie komunikować – rozmowa to prosty sposób na to, by dotrzeć do drugiego człowieka…
Nawet jeśli nie wypowiadamy słów – nie prowadzimy dialogu, to i tak przekazujemy swoje uczucia i emocje. Choć sztuka nawiązywania kontaktu wydaje się banalnie prosta, a jednak tak wielu z nas wciąż ma z nią problem…
Czy zatem jest ona taka prosta?
Jak rozmawiać, by zostać zrozumianym?
By nauczyć się swobodnie rozmawiać z innymi ludźmi należy przyswoić dwie najważniejsze zasady:
Po pierwsze – sam/a musisz dawać, co chcesz dostać. Jeśli uważasz, że potrzebujesz zaangażowania, uwagi, zainteresowania, atencji musisz sam/a umieć to ofiarować.
Po drugie – tak, jak już wcześniej zostało to opisane musisz nauczyć się słuchać. Musisz zrozumieć przekaz, a to gwarantuje tylko aktywne słuchanie.
Jak wiadomo skupianie się na innych nie należy do łatwych – szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy pędzimy i wciąż jesteśmy, tak bardzo zapracowani. By przełamać tę barierę i nauczyć się swobodnego dialogu musimy pamiętać również o wyzbyciu się lęku. Lęk w tym momencie będzie tylko nas uwsteczniał, a tego nie chcemy.
O czym należy pamiętać w czasie rozmowy?
Postaw pierwszy krok w kierunku innych – pokaż światu nowego, bardziej zaangażowanego siebie, a gwarantuję świat pozytywnego dialogu odpowie na Twoje starania… Krok za krokiem w stronę sukcesu…
KROK 1 – JĘZYK CIAŁA
Mowa ciała to podstawa prawidłowego kontaktu – musisz zawsze o tym pamiętać. Jeśli Twoja twarz będzie opadać ku dołowi, a oczy będą wodzić hen daleko to zostaniesz zignorowany/a i tym samym odebrane zostanie Ci prawo do bliższego poznania. Wypróbuj siedem wskazówek, by zmienić to, co niestosowne:
- zbliż się do partnera rozmowy – zachowaj dystans, ale nie przesadzaj. Dołącz do grupy, ale nie próbuj czegoś mówić, gdy dzieli Was kilkumetrowa przestrzeń.
- lekko pochyl się w kierunku rozmówcy – przyjmując lekko ugiętą pozycję ciała zachowasz wrażenie osoby zainteresowanej.
- nie krzyżuj rąk, ani nóg – pamiętaj o tym, a dasz się poznać jako osoba otwarta i zaangażowana.
- kontakt wzrokowy – choć nie każdy jest w stanie utrzymać kontakt wzrokowy przez cały czas trwania rozmowy, to i tak warto podjąć taką próbę. Czasami wystarczy krótkie spojrzenie, żeby się dobrze zrozumieć.
- uśmiechaj się – uśmiech ułatwia zjednywanie sobie ludzi i pomaga w budowaniu pozytywnego pierwszego wrażenia.
- widoczne zaangażowanie – gdy prowadzisz rozmowę wykaż zaangażowanie. Mimika twarzy jest, jak najbardziej wskazana.
- usuń gadżety – choć tak bardzo jesteśmy przywiązani do naszych telefonów, mp3 to warto je odstawić na bok. Nikt nie lubi rozmawiać z osobą, która jednocześnie bawi się telefonem i próbuje coś powiedzieć. Chowając „gadżet” wykazujesz zainteresowanie.
Warto również przećwiczyć powyższe wskazówki z oddanym przyjacielem. Niech Twoje postępy zostaną ocenione – zawsze będziesz w stanie dopracować swoją mowę ciała i nauczyć nowego postępowania.
KROK 2 – PRZEŁAMYWANIE LODÓW
Jeśli zależy Ci na rozmowie – zacznij jako pierwszy/a. Pierwsze słowa mają być zachętą do odpowiedzi. Czasem banalne i proste słowa mogą stać się początkiem ciekawej znajomości. Do rozpoczęcia rozmowy możesz wykorzystać prośbę o informację o bieżącą sytuację, np. strasznie zimno dzisiaj – nie zmarznie Pan/i? Dodając komplement i wykazując się poczuciem humoru możemy z łatwością dalej kontynuować rozmowę.
Pamiętaj również o tym, by nie być zbyt nachalnym – jeśli dana osoba nie wykazuje zainteresowania musisz umieć z gracją wycofać swoje zaangażowanie.
KROK 3 – SZTUKA KONWERSACJI
Kiedy już zostanie opanowana mowa ciała i z łatwością udaje Ci się przełamywać lody, to warto zaangażować się w treść prowadzonego dialogu.
Sztuka konwersacji to trzy podstawowe, ale i najważniejsze elementy sukcesu: zadawanie pytań, aktywne słuchanie oraz ujawnienie informacji.
- zadawanie pytań – sekretem prowadzenia interesującej rozmowy jest zaspakajanie ciekawości i zadawaniu pytań na które chcemy uzyskać odpowiedź. Najważniejszą zasadą udanego dialogu jest zdrowa ciekawość oraz pełne zainteresowanie spawami rozmówcy. Pamiętaj – ludzie uwielbiają mówić o sobie. Jeśli wykażesz się ciekawością zostaniesz odebrany/a przychylnie. Kultura języka i naturalność to również bardzo istotne elementy. Nikt nie lubi bezpośredniości. Subtelność, rozwaga i każde słowo musi zostać przemyślanie. Nie paplaj językiem w tą i z powrotem, jednocześnie wrzucając w miejsce przecinka wulgaryzm.
- aktywne słuchanie – skup się na wypowiadanych zdaniach, staraj się zrozumieć przekaz. Słuchając jesteś w stanie zachęcić swojego rozmówce do dalszego odsłaniania się. Pamiętaj – słuchanie nie polega na milczeniu, musisz umieć wyciągnąć z przekazu najważniejsze informacje i umieć je wykorzystać kontynuując rozmowę. Jeśli nie skupisz się na słuchaniu Twój rozmówca zrezygnuje z dalszego dialogu i zanim się obejrzysz stracisz możliwość dalszego poznania.
- ujawnianie informacji – warunkiem budowania bliskości w relacji jest otwarcie się przed partnerem rozmowy. Kluczem do budowania głębokiej więzi jest dzielenie się informacjami. Pamiętając o pewności siebie musisz również nie zapomnieć o tym, że Twoje życie, to bogata skarbnica wiedzy. Podziel się swoją autobiografią – wyciągnij z swojego życia ciekawe informacje, które mogą zaciekawić rozmówcę i jednocześnie wpłynąć pozytywnie na dalszą rozmowę. Pamiętaj, by opanować ten punkt musisz się do niego przygotować – warto ze spokojem i zaangażowaniem napisać swoją biografię. Przemyśl, co chciałbyś o sobie opowiedzieć – jakie wydarzenie wpłynęły na Twój rozwój? Co Cię ciekawi? Jakie masz doświadczenia, czy poglądy? Przeanalizuj informację o sobie i zastanów się, które punkty są warte ujawnienia.
Każdy krok stanowi niezliczoną ilość małych kroczków – Twoja wiedza to informacje, które otrzymujesz… teraz tylko od Ciebie zależy, jak ustosunkujesz się do przedstawionych rad. Pamiętaj, że samo przeczytanie nie gwarantuje sukcesu – musisz ćwiczyć i wracać do powyższych wskazówek. Zachęcam również do poszerzania wiedzy w tym temacie – masz niezliczoną ilość możliwości, by doszlifować każdy podpunkt. Nie obawiaj się – pozbądź się lęku i zacznij działać… Powodzenia !!!
Opowiedz nam – co jest dla Ciebie ważne, na czym się skupiasz, gdy poznajesz nowe osoby?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
5 odpowiedzi na “SZTUKA DIALOGU – jak nauczyć się swobodnie rozmawiać z ludźmi?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Jak rozmawiać z przyszłym chłopakiem i z ludźmi.
Zanim podejmiemy jakąkolwiek relację i co za tym idzie rozmowę warto zwrócić uwagę na to, co dzieje się w środku nas.
Określić pojawiający się stres i przede wszystkim zapytać się siebie – po co i na co on się pojawił?
Stres pojawia się w naszych głowach całkowicie niepotrzebnie. Wyobrażamy sobie „utrudnienia”, a tym samym jeszcze bardziej podsycamy lęki.
Warto również popracować nad pewnością siebie… Zachować naturalność i zakopać wszelkie obawy.
Rozmowa jest dla każdego z nas – warto wiedzieć, co się chce powiedzieć i nie bać się podjąć bliższą relację.
Serdecznie pozdrawiam i życzę samych sukcesów w bliższych kontaktach.
Myślę, że prócz rad wymienionych powyżej, istotne w komunikacji jest bycie otwartym na różne punkty widzenia. Ważne jest bycie szczerym z samym sobą, innymi osobami oraz bycie obecnym w rozmowie, to znaczy słuchać co inni mają do powiedzenia, a nie myśleć o czymś innym w trakcie rozmowy.
A co jeśli bardzo chcemy poznać nowe osoby, zbliżyć się, jednak nie wiemy o czym z nimi rozmawiać, mamy pustkę w głowie ( nie związaną ze stresem)? Nie wiemy o co chceilibyśmy ich nawet zapytać. Brak nam wewnętrzengo zaciekawienia ludźmi i nie potrafimy tego wykrzesać w sobie, a doskwiera nam samotność.
Wtedy warto poznać siebie. To co sami lubimy i to co sprawia nam przyjemność. Wszystko zaczyna się od poznania samego siebie.