Jedzenioholizm – potęga żarłoczności. Czy z uzależnienia od jedzenia można się wyleczyć?

Co to jest jedzenioholizm?

Jedzenioholizm jest bardzo podstępnym uzależnieniem, wiele osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z tego, że popadło w nałóg. Potrzebę ciągłego łaknienia zrzucają na „złe” geny i spowolniony metabolizm: „Przecież wcale nie jem tak dużo…”

Uzależnienie od jedzenia jest pewnego rodzaju pułapką w którą sami wpadamy. Jedzenioholizm inaczej kompulsywne objadanie się, charakteryzuje się zjadaniem olbrzymich ilości jedzenia. Żarłoczność występuje u osób, które swoje życie toczą wokół jedzenia. Nie tylko wciąż jedzą, ale wciąż rozmyślają o jedzeniu. Pożywienie staje się najważniejszym elementem ich bytu. Nie kontrolują swoich myśli – pragną tylko jedzenia.

Jakie są objawy uzależnienia od jedzenia?

Do typowych objawów owego uzależnienia możemy zaliczyć:

 • Całkowity brak kontroli nad spożywanym pokarmem;
 • Podjadanie w ukryciu;
 • Ukrywanie swojego popędu – ograniczanie się do spożywania małych ilości w towarzystwie innych osób;
 • Próbowanie różnych diet.

Dla osoby uzależnionej jedzenie jest najważniejszą, a nawet jedyną przyjemnością. Jedzenie sprawia tyle szczęścia, że pragnie jest coraz większe. Chory nie jest w stanie opanować swojego łaknienia, a tym samym sama siebie oszukuje, że nie ma z tym problemu.

Każda chwila dnia podyktowana jest wyjątkowym planem spożywania posiłków. Jedzenie jest jedynym źródłem przyjemności i zainteresowania. Zaczyna się bardzo niewinnie – wiele osób pragnie polepszyć sobie humor sięgając po produkty wysokokaloryczne. Z biegiem czasu potrzebujemy ich coraz więcej, aby zmienić swój nastrój.

Jakie postacie przybiera jedzenioholizm?

Obżarstwo może występować w kilku postaciach:

 • Polifagii, czyli spożywania niewiarygodnie dużych ilości jedzenia,
 • Aporii, czyli braku sytości po zjedzeniu posiłku,
 • Jedzenia nocnego,
 • Obżarstwa pourazowego – zajadanie emocji,
 • Jedzenie z nudów.

Choć mogłoby się wydawać, że jesteśmy w stanie zapanować nad własnym łaknieniem, to nie zdajemy sobie sprawy z siły sprawczej przyjmowanych produktów. Tłuszcze trans, czy cukry proste zawierające wiele ulepszaczy dezorganizujących naszą gospodarkę hormonalną, nadając jej inne priorytety. Wpadamy w sidła jedzenia nie tylko w wyniku słabości, bądź podatności – uzależnienie od jedzenia podyktowane jest również ulepszaczami, które znajdują się w owym jedzeniu. Tak wiele słyszymy o Fast food- ach, które bezpośrednio wyniszczają nasz organizm prowadząc do uzależnienia.

Osoba uzależniona od jedzenia przeważnie nie przyjmuje do wiadomości swojego problemu. Stanowczo zaprzecza oszukując równocześnie siebie.

Pamiętajmy, że zrzucanie odpowiedzialności za uzależnienie na geny to ślepy zaułek. Brak kontroli to ślepe zatracanie. Jeśli kilogramy wciąż przybywają, a potęga łaknienia nie zanika, to zadaj sobie kilka pytań:

 • Czy badałeś/aś hormony odpowiedzialne na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy?
 • Czy dbasz o własne zdrowie – pamiętasz o sporcie?
 • Czy wiesz ile kalorii dziennie potrzebuje Twój organizm do prawidłowego funkcjonowania?
 • Czy pamiętasz o zdrowych przekąskach?
 • Co wiesz na temat jedzenia, które spożywasz?

Zanim cokolwiek powiesz – zastanów się choć przez chwilę: Czy np. w więzieniu są osoby otyłe?

Organizm, który dotychczas funkcjonował poprawnie zostaje zburzony przez chorobę – jedzenioholizm. Rozpoczynamy nieświadomie pogłębiać się tego stanu…

Do czego doprowadza jedzenioholizm?

Pamiętajmy, owe uzależnienie nie tylko prowadzi do otyłości, ale również do wyniszczenia organizmu, do złego stanu emocjonalnego i fizycznego. Obżarstwo rujnuje od środka, zabiera chęć do życia. Przysłania świat i zawęża horyzonty.

Jak wyleczyć się z uzależnienia od jedzenia?

Droga wyzbycia się uzależnienia bywa czasochłonna, ale wciąż jest możliwa. Wszystko jesteśmy w stanie zmienić jeśli tego będziemy chcieli. Droga do zdrowia zależy tylko od nas.

Bądź gotowy do zmiany.

Zacznij od kilu prostych kroków:

 • Zaplanuj każdy dzień – każda wolna chwila ma być zapełniona;
 • Prowadź dziennik posiłków – notuj to, co zjadasz;
 • Jedz małe posiłki – 5 razy dziennie;
 • Ćwicz;
 • Pij dużo wody (od 3 do 5 litrów dziennie);
 • Pamiętaj o błonniku;
 • Ogranicz zakupy – opróżnij spiżarnię;
 • Przyznaj się do uzależnienia przed znajomymi, przed rodziną;

A co najważniejsze – zmień swój tok myślenia. Odszukaj w sobie zmianę. Zaakceptuj ją i dąż do celu. Zaplanuj swoją drogę i wyznacz mniejsze cele.

Jeśli potrzebujesz pomocy – poproś o nią. Bądź gotowy na nowego siebie!!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /