
Seksoholizm inaczej nadmierny popęd seksualny dla niektórych osób może być czymś, co określa męskość, czy kobiecość. Przecież kobieta, która emanuje seksem jest wyjątkowa i ponadczasowa. Przecież mężczyzna, który dostrzega piękno kobiety i chce je posiąść jest nadwymiar pożądany i zaskakujący…
Co to jest seksoholizm?
Erotomania to jednak coś więcej niż podstawowa potrzeba seksualna. Seksoholizm to nałóg, któremu podyktowane jest całe życie, to wręcz patologiczne nasilenie się potrzeb, czy zachowań seksualnych. Osoba uzależniona od seksu przekłada potrzebę seksu ponad wszystko i wszystkich. Tylko to się liczy.
Jak zachowuje się osoba uzależniona od seksu?
Uzależniony myśli i rozważa teraźniejszość – tu i teraz w kategoriach ciągłej potrzeby seksualnej. Będzie dążył do stosunku w każdym miejscu i o każdej porze. Nie zważa na okoliczności. Uczestnicząc w pogrzebie dziadka będzie w głowie tworzyć plan: jak i gdzie rozładować swe napięcie… Pamiętajmy, że te osoby bywają niecierpliwe i infantylne, często nie kryją swojego rozczarowania, gdy coś przeszkodzi im w spełnieniu swej potrzeby. Bywają agresywne i dominujące. Ich potrzeba jest najważniejsza.
W jaki sposób człowiek uzależnia się od seksu?
Owe uzależnienie wzrasta etapami. Początkowo, gdy wkraczamy w świat erotyki, traktujemy to jako formę dobrej zabawy. Poszukujemy przyjemności – eksperymentujemy poznając siebie i swoje potrzeby. Stosunki na tym etapie nie tylko podyktowane są ciekawością, ale również potrzebą bliskości i zrozumienia. Jest to naturalne i normalne.
Pierwsza faza to zrozumienie i chęć harmonii. Gdy natomiast pozwolimy sobie na fazę drugą, gdzie codzienność jest wypełniona seksem – bo przecież łagodzi ono napięcie – zaczynamy wpadać we własne sidła. Zamieniamy potrzebę miłości na potrzebę odczuwania chwilowej przyjemności. Poznaliśmy, co dzieje się z nami w momencie orgazmu, jak wiele radości nam on sprawia i chcemy go więcej i jeszcze więcej. Co raz więcej i więcej…
Osoba wkraczająca w stan uzależnienia potrzebuje coraz to większych bodźców, które nasilą jego ekstazę. Seks jako forma dopełnienia miłości i zaufania zmienia bieg w przestrzeni myśli. Nadajemy mu innych wartości – typowo cielesnych ekscytacji. Przechodząc do kolejnego etapu możemy mówić o typowym uzależnieniu.
Osoba uzależniona nie widzi świata poza seksem. Stosunek seksualny stał się czymś nadrzędnym. Dochodzi do utraty kontroli nad własnym zachowaniem, a ciągła potrzeba seksu zaczyna organizować życie. Na tym etapie uzależniony/a zaniedbuje swoje podstawowe potrzeby. Występuje również zaprzeczenie – sam/a nie widzi problemu i nie chce go dostrzec. Końcowy etap przedstawia typowe uzależnienie, które obrazuje świat w kategoriach przyjemności i przykrości. Przyjemność to seks, a przykrość to wszystko po za nim. Jeśli dana osoba przejawia tego typu cechy możemy mówić o uzależnieniu.
Owe uzależnienie nie tylko jest wyniszczające dla chorującego ponieważ będzie on toczył swe życie wokół seksu, ale również dla całej jego rodziny, dla najbliższych… Osoby z jego otoczenia tracą swą godność świadomie przyzwalając na to zachowanie. Nie możemy mieć własnego zdania, czy też „wieczornego bólu głowy”. Partnerzy muszą być gotowi w każdym momencie, o każdej porze – nie zważając na okoliczności. Przyjaciele będą przesiąknięci ciągłymi rozmowami, a wręcz monologami o seksie i chęci zrobienia tego tutaj i teraz. Myśli osoby uzależnionej ograniczają się do erotycznej ekstazy.
Jak wygląda związek z osobą uzależnioną od seksu?
Uzależnienie od seksu jest również bardzo niebezpieczne, ponieważ potrzeba seksu wciąż wzrasta i wciąż się nasila. Stosunek seksualny dwa razy dziennie, a nawet trzy razy już nie wystarczy, uzależniony potrzebuje go wciąż i co raz częściej, potrzebuje nowych bodźców, aby zwiększysz własny popęd.
Erotomania, nimfomania, czy satyriasis może mieć również poważne skutki dla procesów poznawczych. Podstawowe czynności myślowe są zaburzone. Ciągle pojawiające się myśli, czy fantazje seksualne ograniczają poprawne funkcjonowanie.
Cierpią partnerzy – osoby uzależnione często dopuszczają się zdrady. Partner jest zbyt słabym bodźcem, a wręcz staje się monotonny. Odnajduje okazję i ją wykorzystuje. Szukają nowych doznań – często seksoholizm połączony jest z uzależnieniem od pornografii i masturbacji. Uzależniony nie zważa na koszty, jeśli nie odnajduje okazji – wynajmuje prostytutkę. Bywa też tak, że całe oszczędności są pozostawiane w domu publicznym. Gdy okazja się trafia – to nie zważa na konsekwencje – niechciana ciąża, choroba weneryczna, AIDS, itp. Brnie ślepo w ujarzmienie swej potrzeby nie zważając na to, że tego typu zachowania mogą również doprowadzić do innych problemów – przedwczesny wytrysk, brak orgazmu, spadek lipido, itp.
Wysokie niebezpieczeństwo tkwi w całkowitym zaślepieniu, do którego prowadzi nałóg. Osoba ta szuka szybkiego zrealizowania swej potrzeby, zaś gdy jej nie odnajduje działa nieświadomie – widzi świat inaczej – może nawet dopuścić się gwałtu, czy molestowania. Ich świat kreowany jest przez pryzmat popędu – zniekształceniu ulega poprawny obraz rzeczywistości. A gdy następuje przebłysk tego, co się w ich życiu dzieje, poczucie wstydu tak bardzo ogranicza świadomość, że uważają, że powrót do normalności jest niemożliwy.
Jak wygląda leczenie uzależnienia od seksu?
Wyjście z nałogu bywa czasochłonne, ale jest możliwe. Wymaga czasu i chęci zmiany. W terapii przewidziano również czas na edukację – osoba uzależniona poznaje świat na nowo.
Choć problem wszechobecny, to i tak wciąż zaszufladkowany. Istnieje wiele form uzależnienia, a wciąż mówi się tylko o alkoholizmie. Omijamy inne formy uzależnienia wyzbywając społeczeństwa poszerzenia swej świadomości. Nie obawiajmy się mówić o owym problemie…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ