POZNAJ SIEBIE – określ swoje pragnienia i potrzeby…

Wielu z nas swą egzystencję traktuję dość powierzchownie i lekceważąco. Jesteśmy – pojawiliśmy się na tym świecie i dajemy przyzwolenie na to, by inni kształtowali nas w określony sposób. Tak wiele indywidualnych osób, a mimo to tak wiele tych samym cech rządzących wieloma jednostkami.

Życie to coś więcej niż podążanie ślepo torem, który wyznaczyli nam inni. To przede wszystkim odszukanie siebie w tym wszystkim, to spojrzenia na to, co nas otacza i dotyczy pośrednio i bezpośrednio.

Dlaczego tak trudno dotrzeć do swojego wnętrza?

Od najmłodszy lat jesteśmy objęci ścisłym programem kształcącym, który nie tylko wpływa na naszą psychikę, ale także na osobowość. System narzuca określone drogi tak, jakby nikt nie liczył się z tym, co dla nas samych jest dobre.

Jak poznać samego siebie?

By porzucić maskę, która została nam narzucona warto poznać siebie – odkryć to, co najwartościowsze i niepowtarzalne. To, co nas kształtuje i to, co sprawia, że czujemy się bardziej ludzcy i potrzebni. Gdy Sokrates rzekł: „Poznaj samego siebie, a stanie przed Tobą otworem cały świat”, chciał by samoświadomość narodziła się w każdym elemencie naszego istnienia. Chciał przekazać, że mamy prawo do indywidualności i dzięki niej zdobywać oraz pisać swój świat…

Istota ludzka jest czymś wyjątkowym i nieograniczonym. Niestety – to ludzie ludziom nadają ograniczenia. Człowiek natomiast jest wolną istotą i powinien być wyswobodzony od tych ograniczeń. Bogaci w umiejętności, które daje nam los jesteśmy w stanie stwierdzi, co jest dobre, a co złe. Nasza wiedza wciąż się poszerza, a bogactwo doświadczenia wpływa na jej rozwój. Potrafimy oceniać, wyciągać wnioski, uczyć się na błędach. Jesteśmy multimilionerami prawdziwej świadomości – należy jej po prostu na to pozwolić. Odkryć siebie w tym wszystkim. Jako wolny i ponadczasowy umysł jesteśmy w stanie stwierdzić, co nas ogranicza i jak należy to zmienić.

W pewnym okresie życia każdy z nas zadaje sobie pytanie:

Oczekujemy szybkiej i łatwiej odpowiedzi, natomiast wszystko to jednak jest zbyt zawiłe, aby móc ująć to w jednym zdaniu. Zbyt zawiłe, by szybko, o tak zaraz, wytłumacz sobie istotę egzystencji. Oczywiście jest to możliwe, ale wymaga pewnego rodzaju oddania i szerokiego rozumienia. Dając sobie czas, stajemy się bliżsi prawdy. Jeśli czegoś mocno się pragnie, staje się to bliższe naszemu sercu.

Warto przeanalizować przeszłość, by zrozumieć mechanizmy rządzące naszym światem, by dostrzec te zależności, które dotyczą każdego z nas. Powinniśmy umieć odróżnić prawdę od fikcji. Powinniśmy dostrzec, na ile działamy świadomie, a na ile nieświadomie. Czy jesteśmy w stanie podjąć ryzyko i zmienić zainstalowane oprogramowanie? Na ile jesteśmy ludźmi, a na ile maszynami?

Nauczmy się zatem wewnętrznego dialogu, który pozwoli na to, by stać się najlepszym przyjacielem samego siebie. Wewnętrzna rozmowa pozwala zerwać schematy i nadać życiu inny bieg. Jesteśmy w stanie polemizować sami ze sobą. Wróćmy zatem pamięcią do tego, co nas kształtowało i spójrzmy, w jaki sposób teraz to odczuwamy? Czy czujemy się wolni? Czy jesteśmy w stanie ponieść ryzyko, by zmienić to, co jest dla nas trudne i uciążliwe?

Każdy z nas powinien nauczyć się rozmowy sam ze sobą. To obowiązek godnego życia, życia świadomego szczęścia. Dzięki rozrachunkowi, jesteśmy w stanie stwierdzić, czego potrzebujemy i czego pragniemy? Wewnętrzny dialog to nie tylko chwilowa pogawędka, to mądrość dnia dzisiejszego. Dzięki niemu jesteśmy w stanie określić marzenia i cele. Co tak naprawdę nas uszczęśliwia i jak wygląda nasz byt? Czy odnajdujemy w nim głębszy sens? 

Porzućmy utarte schematy – zrzućmy maskę, która została nam nadana. Aby być bardziej wolnym, trzeba wykonać pewną podstawową pracę nad sobą, nad zrozumieniem siebie, odszukaniem schematów, które są w nas wdrukowane. Przeanalizujmy fakty i skupmy się na odczuciach…

Poznaj siebie…

Przed podróżą w głąb siebie ustal, co chcesz zrozumieć:

  • Co jest w Tobie niewyjaśnionego?
  • Dlaczego wykonujesz pewne czynności bez rozmysłu i świadomości? Jakie to czynności?
  • Zastanów się, kto narzucił Tobie ten program, a kto go dalej idealnie projektuje?

Odszukajmy siebie w tym wszystkim…

By zrozumieć świat – to, co dzieje się dokoła nas warto zrozumieć najpierw siebie. Innej drogi nie ma. Znajdź „Ja”, które pyta i nie obawia się prawdy. Znajdź źródło swego umysłu. Wszystkie drzwi wewnątrz Ciebie są otwarte i czekają na Twój krok.

Natomiast, by zachować harmonię miedzy duszą, a umysłem i poszerzyć wewnętrzny dialog warto nauczyć się medytacji. Medytacja to forma uspokojenia ciała, by umysł mógł wykazać się świadomością. Pamiętaj, że najwyższym etapem medytacji to właśnie chęć tropienia źródła, które określa nas, naszą odrębność wśród wielu.

Gdy zrozumiemy anatomię egzystencji będziemy w stanie zmierzyć naszą wewnętrzna drogę, by celowo i fachowo określić to, czego pragniemy i potrzebujemy. Jak poprowadzić daną chwilę, by trwała wiecznie.

Określenie własnej drogi to priorytet współczesności. Poznaj siebie i dokonaj analizy – to jedyna droga poznania. Twoja „prawda” czeka właśnie na Ciebie. Rozpocznij proces poznawczy tu i teraz

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /