Każdy z nas marzy o urlopie – o wyczekiwanych dniach odpoczynku…
Odpoczynek wiąże się z typowym „odsapnięciem” od pracy – wyłączeniem „procesorów” i przywróceniem sił witalnych. Jednak nie dla każdego odpoczynek znaczy to samo. Istnieje bardzo wiele osób, które będąc na urlopie – daleko poza pracą zatracają się w myśleniu o pracy. Ten stan jest nie tylko bardzo niebezpieczny, ale również informuje nas o możliwości nabawienia się FOMO.
Co to jest FOMO?
FOMO to niewątpliwie bardzo silny czynnik stresujący. Szczególnie obciąża osoby, które czują się nadto odpowiedzialne za swoją pracę. Traktują ją jak „dziecko” i sądzą, że gdy będą na urlopie ono będzie głodne, brudne, a nawet ktoś będzie je podtruwał. Obawa jest tak wielka, że mimo chęci odpoczynku osoby z FOMO nie mogą przestać myśleć o tym, co teraz się dzieje w pracy.
W krótkim ujęciu: FOMO to przeraźliwy strach przed tym, że ominie nas ważna informacja, bądź wydarzenie, które będzie rzutowało na naszą przyszłość. Chęć poznania każdej informacji błędnie popycha nas w stronę stwierdzenia i myślenia w tak bardzo ograniczających kategoriach: „Jeśli będę wiedzieć wszystko, jeśli nie ominie mnie żadna informacja będę w stanie przygotować i odnieść się do niej – będę w stanie już teraz zareagować, a może nawet zapobiec niechcianemu.”
Jak zachowuje się człowiek, którego dopadło FOMO?
Osoba cierpiąca na FOMO nie może w pełni nazwać i określić tego, co przegapia i jaka jest rzeczywista przyczyna niepokoju. Choć nie jest w żaden sposób powiązana z bezpośrednim zagrożeniem, bez wątpienia jest uczuciem negatywnym. Owe nieprzyjemne napięcie spada dopiero, gdy osoba z FOMO sprawdzi powiadomienia o obecnej sytuacji i upewni się, że wszystko jest OK. FOMO jest zaburzeniem, które nakazuje być „na bieżąco”…
FOMO odnosi się również do osób, które potrzebują nieustannej kontroli informacji o wydarzeniach na świecie. Osoby, te w wielkim napięciu śledzą każdą informację w mediach – szukają potwierdzenia, że nic nie zagraża ich zdrowiu…
Jako opanować FOMO? Jak uwolnić się od FOMO?
Zaburzenie jest do opanowania. Właśnie teraz pragnę Ci przedstawić dziesięć cennych praktyk, które pomogą w uwolnieniu się od niechcianego FOMO. Powinieneś/ powinnaś wiedzieć, że przedstawione praktyki mogą znacznie poprawić jakość Twoich relacji z otoczeniem, a także wpłynąć na polepszenie własnego samopoczucia:
- ZWOLNIJ – SPOWOLNIJ
Większość z nas wciąż gdzieś goni – szybciej znaczy lepiej. BŁĄD!!! Szybciej znaczy gorzej. Chcemy być wszędzie – uczestniczyć w każdym wydarzeniu. Pragniemy być w różnych miejscach na raz, a tak się po prostu nie da. Nie mamy takiej siły i możliwości, by „ogarnąć” wszystko. Czasem po prostu trzeba „wyluzować” i „dać po hamulcach”.
Czas, by zwolnić – podziel obowiązki domowe, czy firmowe tak, by ktoś mógł Cię odciążyć. Nie poczuwaj się do odpowiedzialności, że musisz sprostać wygórowane oczekiwania innych osób, np. szefa. Te oczekiwania w znacznej mierze stworzyłeś/aś sobie sam/a. Czasem wystarczy powiedzieć: „Z chęcią, ale nie mogę – może innym razem…”
- PRAKTYKUJ ROZEZNANIE
Tak więc pora na rozdzielenie rzeczy ważnych od tych mało znaczących. Warto zrobić rozeznanie i wyeliminować z życia te rzeczy, które nie mają znacznego wpływu na Twoje być, albo nie być. Tylko mi teraz nie wmawiaj, że nie ma takich rzeczy, czy sytuacji. Niektóre sytuacje nie wymagają Twojej obecności – zawsze jest możliwość oddelegowania kogoś innego do nich.
Bądź gotów powiedzieć proste NIE!!! Naucz się asertywności i nie obawiaj się jej praktykować. To zapewni Ci więcej czasu, aby zadbać o doświadczenia bardziej satysfakcjonujące. Skup się na rzeczach, które zwiększają jakość życia, a nie na ilości doświadczeń.
- KONCENTRACJA na DOŚWIADCZENIU
Wdrażając rozeznanie jesteś gotowy, by pójść dalej i rozkochać się w „ucztowaniu”. Ten krok ma skupić Twoją koncentrację na tym, co sprawia Ci przyjemność i radość. Doświadczaj i czuj. Naucz się odróżniać to, co chwilowe od tego, co daje dłuższe poczucie przyjemności. Przyjemność jest tym, co wychodzi z głębi Ciebie, a nie z tego, co przez minutę wywołuje uśmiech.
- POTRZEBA OGRANICZANIA
Przygotuj się na to, że nie możesz mieć w życiu wszystkiego. Przygotuj się na to, że los pisze różne scenariusze – na wszystkie nie możesz mieć wpływu i nigdy nie będziesz go mieć. To, co mówi Ci FOMO jest tylko błędnym wyobrażeniem, że możesz nad wszystkim panować, a tak w rzeczywistości nie jest. Możemy stawać na rzęsach, ale wszystkiego nie jesteśmy opanować, czy przypilnować. Musimy się z tym pogodzić i dać sobie szansę, na to, by każde doświadczenie uczyło nas czegoś nowego. Stawić czoła nowej rzeczywistości.
- ZŁUDNA PODZIELNOŚĆ UWAGI
Od wielu lat ludzie sądzą, że jesteśmy w stanie zapanować nad wieloma rzeczami w tym samym czasie – nic bardziej mylnego. Skupiając się na wszystkim – skupiamy się na niczym. Nic nie jest dobrze wykonane, ponieważ ludzki mózg jest w stanie kontrolować w pełni tylko jedno zadanie. Kiedy ludzie starają się wykonać zbyt wiele zadań naraz, zwykle są mało skuteczni, a nawet szkodliwi.
- PRAKTYKUJ UWAŻNOŚĆ
Zamiast gonić za tym, co może być tylko iluzją szczęścia możesz delikatnie i ze spokojem dążyć do głębokiej satysfakcji, która pochodzi z praktykowania uważności. Uważność to praktyka bycia prawdziwie obecnym w życiu.
Włącz uważność – możesz ją praktykować wszędzie, czy to na basenie, pod prysznicem, w trakcie jedzenia, picia kawy, czy na spacerze. Uważność to zaangażowanie zmysłów i chęć głębokiego poznania tego, co się doświadcza. Możemy uświadomić sobie, jak wiele dźwięków płynie wokół nas – słysząc je jakbyśmy byli wielkim uchem. Ta forma praktyki dotyczy również jedzenia – kosztując każdy kawałek jesteśmy w stanie nazwać smaki i docenić ich jakość.
ĆWICZENIE:
Usiądź wygodnie i zamknij oczy. Wyobraź sobie krajobraz otaczających Cię dźwięków – szmerów i dziwnych odgłosów. Spróbuj nie tylko o nich myśleć, ale wyobraź sobie, że jesteś jednym wielkim uchem, który doświadcza tych dźwięków – ich wysokość, ton, melodię, oraz odczucia jakie w Tobie budzą. Otwórz się na to, co jest słyszalne właśnie w tym momencie, takim, jakim to jest – brzydkim, ładnym, obojętnym… Pozostań w tym ćwiczeniu parę minut.
- GŁĘBOKIE RELACJE kontra CHĘĆ POSIADANIA
Poziom naszego samopoczucia w znaczniej mierze jest uzależniony od jakości relacji, które nawiązujemy, a nie od ilości dóbr, które posiadamy. Dębowy duży stół nigdy nie zastąpi dobrego i oddanego przyjaciela. Skupienie uwagi na bliskich relacjach daje poczucie bezpieczeństwa i oddala nas od FOMO.
- DELEKTOWANIE SIĘ CHWILĄ
Poświęć trochę czasu tylko sobie – oddal się od codziennych problemów, tak, jakby one Ciebie nie dotyczyły. „OLEJ JE”!!! Będzie, co będzie, a Ty na pewno sobie poradzić.
Tak wiele doświadczeń i umiejętności – tak więc, dlaczego i tym razem byś nie miał/a sobie dać rady?
- WDZIĘCZNOŚĆ
Ten krok odnosi się do pielęgnacji wdzięczności. Zamiast budować w głowie nieprzyjemne wyobrażenia, możesz rozpocząć naukę wdzięczności. Ta praktyka pozwoli Ci głęboko docenić to, co masz, a nie koncentrować się na tym, co możesz stracić. Wdzięczność pozwala nam zauważyć liczne błogosławieństwa, które są obecne w naszym życiu, w tej właśnie chwili – w chwili w której życie trwa…
- RADOŚĆ ZE ZMIANY
Ostatni krok to po prostu odczuwanie szczęścia z procesu zmiany. Integracja praktyk może być początkiem wielkiej miłości. Pozwól sobie na przyjemności, które wkraczają do Twojego życia.
Pamiętaj – masz prawo do poczucia szczęścia i czerpania korzyści z utraty FOMO!
W tym miejscu kończą się kroki zwalczania FOMO, ale teraz jest czas na najważniejszy KROK, ten, który musisz postawić Ty sam/a. Krok, który musi rozpocząć Twoją podróż – zacznij, a sam/a zauważysz zmiany, które zachodzą w Twoim życiu. Nie obawiaj się – ten czas jest dla Ciebie!!!
Masz coś z FOMO w sobie? Jak sobie z tym radzisz?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ