Każdy z nas marzy o tym, by być lubianym i szanowanym. Każdy z nas chciałby, a wręcz pożąda pozytywnej opinii na swój temat. Pragniemy być w towarzystwie doceniani i dostrzeganymi. Choć mogłoby się wydawać, że przemawia przez nas egoizm, to i tak dążymy do tego, by być zauważonymi kompanami losu…
Samozaparcie w drodze do zjednania sobie ludzi nie jest niczym złym jeśli priorytetem jest zdrowa relacja. Zdrowa relacja oparta na poszanowaniu godności, inności i akceptacji. Relacja, która jest obustronna i dąży do wszechobecnej przyjaźni wypełnionej dobrym słowem.
Duże grono przyjaciół to nie tylko świetna i różnorodna zabawa, ale również świadomość tego, że jesteśmy cenionymi ludźmi.
Proszę zatrzymaj się na chwilkę i przeanalizuj w myślach swoje dotychczasowe życie:
- Ilu masz przyjaciół?
- Czy ktoś zrezygnował z kontaktów z Tobą, choć bardzo zależało Ci na tej znajomości?
- Czy często udzielasz się towarzysko?
- Czy jesteś często zapraszanym gościem?
A teraz, co najważniejszego:
- Czy chciałbyś/chciałabyś zmienić coś w sobie, by ludzie dostrzegli w Tobie kogoś więcej niż zwykłego Jana Kowalskiego?
Może wydawać się Ci to absurdalne i niedorzeczne, ale zanim zrezygnujesz z dalszego czytania tekstu wykonaj proste zadanie:
ĆWICZENIE
Wyobraź sobie, że uczestniczysz we własnym pogrzebie. Stoisz i obserwujesz:
- Kogo widzisz?
- Ile osób przybyło Cię pożegnać?
- Czy ktoś płacze?
Obserwuj i pójdź o krok dalej – dowiedz się, co myślą o Tobie przyjaciele:
- Co widzisz w ich myślach?
- Jakimi słowami Ciebie opisują?
- Czy widzisz w ich sercach tęsknotę?
- Co czują?
- Co mówią o Tobie?
Odpowiedź na te i wiele innych pytań, które sam im zadasz. Nie bój się pytać. Gdy posiądziesz już wystarczającą ilość wiedzy na swój temat rozpocznij własny wewnętrzny dialog:
- Jak się teraz czujesz?
- Jakie emocje się w Tobie pojawiły?
- Uważasz, że byłeś/aś cenionym przyjacielem?
Wewnętrzny dialog ma Cię skłonić do refleksji na własny temat…
Może w Twym pogrzebie uczestniczyła tylko jedna osoba, a może wielu nieznanych… To, co jest w nich, to część Ciebie. To Ty przez całe swoje życie – to Twój stosunek do nich, to Twoja droga do empatii, do szacunku i akceptacji.
Co zrobić, aby inni mnie lubili? Jak zdobyć przyjaciół i stać się przyjacielem?
Jeśli w tym momencie jesteś już pewien/pewna, że chcesz coś zmienić, to zapraszam Cię do zestawu 15 kroków, które pomogą Ci odszukać w sobie to, co najcenniejsze i najbardziej pożądane, a gwarantuję, że każdy z Twoich znajomych oszaleje na Twym punkcie:
KROK 1 – Nie krytykuj. Nie oceniaj. Nie potępiaj. Nie pouczaj…
Każdy z nas potrzebuje dobrego słowa, rozumienia i akceptacji. Zamiast potępiać i oceniać postaraj się zrozumieć innych ludzi. Nie osądzaj – zastanów się dlaczego robią to, co robią i zaakceptuj to. Wysłuchaj, podaruj pomocną dłoń. Pamiętaj również o tym, aby nikogo nie obgadywać – to ślepa uliczka, która sprowadzi Cię na manowce. Obmawianie innych da Ci więcej wrogów niż przyjaciół.
KROK 2 – Wybaczaj…
Każdy z nas popełnia błędy. Jesteśmy tylko ludźmi i mamy do nich prawo. Bo to właśnie dzięki tym błędom się uczymy i stajemy się lepsi. Postaraj się zrozumieć i wybaczyć. Ucz i pokazuj, ale nigdy nie potępiaj.
KROK 3 – Pielęgnuj poczucie ważności…
Zaakceptuj innych takimi jakimi są i obdaruj ich swoim uznaniem. Bądź przy tym jednocześnie szczery i uczciwy. Spróbuj dostrzec zalety drugiego człowieka – nie tylko je dostrzegaj, ale głośno o nich mów. Chwal, aprobuj, doceniaj – niech ludzie Cię pokochają. Niech pokochają w Tobie to, że dostrzegasz w nich to, co inni omijają, bądź negują. Patrz na otoczenie jednocześnie z pozycji rozmówcy, jak i własnej.
KROK 4 – Twórz drogę do marzeń…
Doradzaj, pokazuj światełko w tunelu. Nie tylko pomagaj im w osiągnięciu ich marzeń, ale pokaż im, że je mają. Pokaż im jak mogą je osiągnąć.
KROK 5 – Wykaż się szczerym zainteresowaniem…
Nigdy nie zapominaj o rozmowie. Umawiaj się na spotkania, na rozmowy telefoniczne. Pytaj i wykaż zainteresowanie. Nigdy biernie nie podchodź do przyjaźni. Chwal innych przy nich samych. Pochwały otwierają serca.
KROK 6 – Buduj dobre pierwsze wrażenie…
Witaj i żegnaj się z uśmiechem.
Jeśli poznajesz nową osobę nigdy nie zapomnij o uśmiechu. Nawet jeśli wiesz, że jest pierwsze i zarazem ostatnie spotkanie, to mimo wszystko zostaw dobre wrażenie po sobie. Uśmiechaj się – postaraj się poznać jako osoba wartą uwagi.
Gdy spotykasz się ze starymi znajomymi również zawsze witaj ich uśmiechem i dobrym słowem – okaż im poczucie, że tęskniłeś i czekałeś/aś z niecierpliwością na to spotkanie.
KROK 7 – Otwórz szeroko drzwi…
Bądź gościnny/a, niech Twoi znajomi poczują się, jak u siebie w domu. Bądź dobrym gospodarzem…
KROK 8 – Nigdy nie zamykaj się na innych…
Jeśli masz gorszy dzień, to powiedz o tym. Pozwól innym zrozumieć Twój cięty język, czy zgryźliwe odzywki.
KROK 9 – Odzywaj się z szacunkiem…
Pamiętaj o tonie i sposobie mówienia. W czasie rozmowy również okazuj szacunek. Nie zapominaj o słowach – proszę i dziękuję. Bądź uważny/a.
KROK 10 – Stań się wyjątkowym rozmówcą…
Zachęcaj swojego rozmówcę, by mówił o sobie. Zadawaj pytania – wykaż się zainteresowaniem. Nigdy nie przerywaj. Dopytuj o najmniejsze szczegóły. Wykaż się cierpliwością. Niech Twój znajomy poczuje się ważną osobą. Niech to uczucie towarzyszy mu za każdym razem gdy spotyka się z Tobą.
KROK 11 – Przyciągnij rozmówcę…
Jeśli będziesz monotonny i wciąż będziesz mówić tylko i wyłącznie o własnych zainteresowaniach stracisz na wartości. Odszukaj wspólne zainteresowania z rozmówcą. Odszukajcie wspólny temat do rozmowy.
KROK 12 – Unikaj kłótni…
Jeśli z kimś się nie zgadzasz, to prostu o tym powiedz i poproś o zmianę tematu rozmowy. Podkreśl szacunek do odmienności poglądów. Nigdy nie reaguj instynktownie – szlifuj własny temperament. Jeśli zaś temat musi być przedyskutowany to wysłuchaj swojego rozmówcę i powiedz, że przemyślisz i przeanalizujesz temat na spokojnie w domu. Wystrzegaj się: „Nie masz racji…” – uszanuj różnicę zdań.
KROK 13 – Przyznaj się do błędu…
Naucz się mówić o swoich wadach. Przyznaj się do błędów, a jeśli jest taka potrzeba, to za nie przeproś.
KROK 14 – Dobry przyjaciel – szczery przyjaciel.
Szczerość ma sens jeśli nie jest krytyką, a jedynie drogą, którą chcesz wskazać drugiemu człowiekowi. Jeśli uważasz, że Twój znajomy zasługuje na „prawdę” – pokaż mu ją, ale pamiętaj o tym, by zrobić to w cztery oczy. Bezpośrednia rozmowa to nie tylko dobitna szczerość, ale plan działania. Pozwól, aby Twoi znajomi zachowali swoją godność. Zachęcaj do poprawy – niech uwierzą w siebie.
KROK 15 – Bądź po prostu sobą…
Nie udawaj nikogo. Bądź taki jaki/a jesteś. Bądź wyjątkowym przyjacielem, ale najważniejsze to po prostu bądź sobą.
W tym momencie odniosłeś/aś swój pierwszy sukces – postawiłeś/aś pierwszy krok ku własnemu szczęściu. Czytając budowałeś/aś siebie, odkrywałeś/aś siebie na nowo. Rozpoczęta droga 15 kroków pozwoli Ci na dostrzeżenie tego, co już jest, a co należy wdrożyć. Nie obawiaj się zmiany – po prostu spróbuj!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ