MANIA KUPOWANIA – czy jestem zakupoholikiem?

Mówiąc o uzależnieniu często wyobrażamy sobie człowieka siedzącego w parku z butelką wina, czy też wódki – jednakże uzależnienie to nie tylko alkoholizm. Uzależnić możemy się od wszystkiego co nas otacza. Nawet od kupowania.

Weekendowe wyprawy do większych sklepów stały się pewnego rodzaju modą, która przyciąga coraz to większą ilość osób. Galerie handlowe kuszą nas swoimi promocjami – nabywamy rzeczy, które potem, nigdy nieużyte, zalegają w szafie. Kupowanie stało się rozrywką, co spotęgowało wzrost ilości osób uzależnionych od zakupów.

Jak wygląda uzależnienie od kupowania?

Tak, jak w przypadku innych uzależnień nałóg rozwija się stopniowo. Początkowo zakupy są pewnego rodzaju odskocznią, formą relaksu, czy też nagrodą. Zakupami poprawiamy sobie humor, nagradzamy się za dobrze wykonaną pracę. Zakupy identyfikujemy z odprężeniem, co sprawia, że z chęcią powielamy tą czynność. Jednak kupowanie ściśle utożsamiane z szczęściem może wymknąć się spod kontroli.

Osoba popadająca w uzależnienie zaczyna dostrzegać jedynie w tej czynności radość. Zaczyna rozładowywać wszelkiego rodzaju emocje poprzez nabywanie. Radość z czasem traci swoją moc – coraz krócej odczuwana jest przyjemność, co nasila dalsze zakupy, aż do momentu w którym zakupy stają się przymusem.

Jakie są główne przyczyny zakupoholizmu?

Moda, czy poprawa samopoczucia nie są jedynymi przyczynami nadmiernego kupowania. Zakupoholizm jest również koniecznością …jeśli nie zdobędę określonej rzeczy, czy też przedmiotu mój prestiż spadnie, a może nawet przestanę być lubiany… Narasta lęk przed odrzuceniem, a kupowanie ma temu zapobiec. Kupowanie ma również uleczyć niepewność – osoba uzależniona wychodzi z założenia, że zakupy to pewnego rodzaju prestiż, który spotęguje towarzyskość, uzdrowi nieśmiałość …mam, więc jestem lubiany…

Zakupoholicy charakteryzują się czarno – białym postrzeganiem świata. Kupowanie to zwycięstwo, a minimalizm do upadek – tak więc istnieją tylko dwa światy. Ten dobry umożliwia nam bezgraniczne kupowanie, a ten drugi określa naszą biedotę. Wiele destrukcyjnych przekonań sprzyja owemu nałogowi.

Należy pamiętać, że w samym kupowaniu nie ma nic złego, jeśli oczywiście leży w granicach zdrowego rozsądku. W tym momencie muszę również podkreślić, że od kupowania może uzależnić się każdy. Nie ma znaczenia płeć, wiek, czy statut społeczny. Jednak każdy uzależniony będzie dostrzegał szczęście poprzez kupowanie określonych produktów. Dla kobiety to mogą być buty, a dla mężczyzny najnowsze gadżety technologiczne – albo na odwrót…

Jak rozpoznać zakupoholizm? 

 • obsesyjne myśli o kupowaniu – wciąż powracające myśli o realizacji kolejnych zakupów, planowanie kolejnych zakupów,
 • rozdrażnienie lub wzmożony gniew w sytuacjach, gdy nie możliwości kupienia określonej rzeczy lub produktu,
 • nieracjonalność – brak uzasadnionego powodu dla którego został nabyty dany produkt,
 • ukrywanie przed najbliższymi kupionych produktów,
 • przeznaczanie wszystkich oszczędności tylko na kupowanie – istnieje możliwość, że osoba uzależniona, również z chęcią zaciągnie pożyczki, tylko po to, by kontynuować zakupy,
 • chwilowe uczucie zaspokojenia od razu po zakupach, chwilowa euforia,
 • udowadnianie sobie, że wciąż ma się braki w swoich zasobach,
 • niepewność, brak samokontroli, ciągły wewnętrzny niepokój, brak poczucia własnej wartości, bezgraniczne fantazjowanie, irracjonalność, drażliwość, brak zahamowań, wewnętrzny przymus, chwiejność emocjonalna, skłonność do innych nałogów, nadpobudliwość…

Samokontrola i szczerość wobec samego siebie to duża dawka cennych informacji. Jeśli zauważyłeś/aś u siebie niepokojące zachowanie, które zbliża Cię do zakupoholizmu warto zastanowić się nad podjęciem konsultacji. Rozmowa z terapeutą pozwoli rozwiać niepokój, a w przypadku problemu uzależnienia od kupowania podjąć kroki, które pozwolą Ci wyleczyć się z nałogu. Warto również rozejrzeć się dookoła siebie – może bliska osoba potrzebuje Twojego wsparcia?

Pamiętaj – szczęściem nie jest nabywanie określonych produktów, szczęściem jest zachowanie wewnętrznej harmonii i dostrzeganiu potencjału radości w samej sztuce tworzenia. Nie trzeba mieć wszystkiego, aby mieć wszystko…

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Jedna odpowiedź do “MANIA KUPOWANIA – czy jestem zakupoholikiem?”

 1. Ola pisze:

  Jest trochę błędów językowych, co zauważyłam już w poprzednim wpisie, który czytałam jakiś czas temu. Warto nad tym popracować, bo zabiera to trochę przyjemności z czytania, ponieważ sama treść jest bardzo ciekawa i wciągająca. Pozdrawiam

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /