Każdy z nas szuka sposobu – sposobu na lepsze życie… Choć zmartwienia i wszelkiego rodzaju kłopoty są częścią naszego życia, to i tak warto odszukać sposób na to, jak samemu pokonywać wszelkie niedogodności. Nie wolno nam stać w miejscu i przyglądać się nieznanemu, który nas niszczy…
Wszystko co na nas wpływa ma swoje odzwierciedlenie w umyśle – wszystko jest zależne od tego, jak spojrzymy na daną sytuację i w jaki sposób się do niej odniesiemy… Praca rozpoczyna się od największej machiny życia jaką jest umysł ludzki…
Jak pokonać problemy?
Aby móc dostrzec światełko w tunelu najpierw trzeba dostrzec owy problem – jeśli zachowamy szczerość i będziemy umieli go określić oraz nazwać nasza podróż stanie się łatwiejsza. Choć może wydawać się to dziwne, ale najważniejszym krokiem jest zebranie jak największej ilości informacji o danym problemie. Analiza jest badaniem – dzięki niej jesteśmy w stanie dostrzec pierwiastek aktywujący i utrwalający niedogodności. Dzięki obserwacji możemy się nauczyć, jak należy się zachowywać w określonych momentach i jak zawalczyć o siebie.
Czym jest i co jest w stanie zmienić model ABC?
Ceniony psycholog Albert Ellis opracował wyjątkowy model ABC służący do opisywania i zapisywania własnych reakcji na wydarzenia, których doświadczamy. Posługując się owym modelem możesz uchwycić swoje myśli, uczucia oraz zachowania, już w tej chwili, gdy się pojawiły. Model ABC jest to racjonalne podejście do zaistniałej niedogodności.
Praca nad modelem jest bardzo łatwa i nie wymaga większego przygotowania.
Model ABC składa się z następujących elementów pracy nad problemem:
ACTIVATING SITUATION / SYTUACJA AKTYWUJĄCA – jest to sytuacja która aktywuje Twój problem. Tak, jak zostało to opisane powyżej musisz znaleźć źródło swojej niedogodności. „A” odnosi się nie tylko do danego zdarzenia, ale również do wspomnień, czy myśli. Trzeba podjąć szczegółową analizę sytuacji aktywującej. Warto zadać sobie proste pytanie – co przyczyniło się do powstania zawiłości? Powodów może być kilka – warto je wszystkie zapisać. Dla przykładu może to być np. zwolnienie z pracy…
BELIEF / PRZEKONANIA – przedstawia negatywne myśli, które powstały w skutek sytuacji aktywującej. Negatywne myśli przyczyniają się również do tworzenia negatywnych wyobrażeń – należy zwrócić uwagę na każde z nich. Bardzo dobrze jeśli je również wypunktujesz, opisując dokładnie każdy szczegół swojego samopoczucia. Należy zwrócić szczególną uwagę na przekonania ponieważ mogą one powstawać całkowicie nieświadomie. Przekonania łączą się z sytuacją aktywującą i pod tym kontem powinny być rozpatrywane – są oceną zdarzenia „A”. Tak więc krok „B” zawsze występuje po „A”… W tym wypadku jest to np. błędne przekonanie o tym, że jestem niekompetentny i już nigdy nie znajdę pracy… Irracjonalne przekonanie nie pozwoli nam na stworzenie celu, który zapobiegnie katastrofie. Tak więc brak pewności siebie otworzył drogę lękowi.
CONSEQUENCES / KONSEKWENCJE – są wynikiem negatywnych myśli, czy wyobrażeń. Przejawiają się one zarówno w emocjach, jak i w zachowaniu. Niezdrowe reakcje przyczyniają się do powstawania i wystąpienia określonych zaburzeń. Depresja, silne lęki, niska samoocena, brak pewności siebie są konsekwencją negatywnych przekonań. Należy również zwrócić szczególną uwagę na to, że „C” występuje zawsze po „B”. To nasze wewnętrzne odbicie przyczynia się do zaistniałego problemu. Wewnętrzny stan przyczynia się do powstawania nietypowych zachowań i umacniania się określonego problemu. W tym przypadku konsekwencją będzie np. to, że nawet nie spróbujemy poszukać innej pracy – będziemy tkwić w martwym punkcie, pogłębiając jednocześnie problem…
ĆWICZENIE:
Teraz Twoja kolej. Jeśli napotkasz na problem bądź właśnie się w nim zmagasz posłuż się modelem ABC. Przez kolejne następne dni rób notatki i zwracaj szczegółową uwagę na swoje myśli. Jeśli masz taką możliwość od razu zapisuj to, co tworzy Twój wewnętrzny niepokój – skoncentruj się na myślach.
Stwórz tabelę ABC – znajdź sytuację aktywującą, która przyczyniła się do powstania Twoich przekonań. Pamiętaj, że musi ona być źródłem destrukcyjnych myśli. Następnie opisz konsekwencje, które wystąpiły pod wpływem owych przekonań.
Skoncentruj się na zadaniu – nie oszukuj i nie koloryzuj. Rzetelność da Ci możliwość spojrzenia na dany problem z odpowiednim dystansem. Spójrz teraz na swoje zapiski – po kolei udało Ci się wszystko opisać i nazwać, tak więc czas na Twoje działania. Stań się dla siebie dobrym przyjacielem i znajdź sposób, by odszukać racjonalność. Co byś poradził/a swojemu przyjacielowi? Stwórz plan działania i nie daj się czarnej stronie mocy…
Pamiętaj również o tym, że model ABC nie kończy swojego planu naprawczego. On idzie dalej tworząc model ABCDE, który warto wykonać z terapeutą. Gdzie „D” to dyskutowanie z przekonaniami, a „E” wykształcenie efektywnej strategii działania, które doprowadzi do całkowitego zniwelowania irracjonalnych przekonań… Twoje życie jest w Twoich rękach – zawalcz o nie…
Co jest Twoją przysłowiową „kulą u nogi”? A jak Ty radzisz sobie z problemami?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ