Uzależnić jak już wiadomo można się od wszystkiego, nawet od czynności…
Jednym z wielu patologicznych zachowań jest ryzykowna gra ponad wszystko i nade wszystko – hazard jest bardzo niebezpieczną grą…
Na czym polega uzależnienie od hazardu?
Słowo hazard pochodzi z języka arabskiego i oznacza kostkę do gry, bądź grę w kości. Natomiast dosłowne tłumaczenie tego słowa z języka angielskiego oznacza niebezpieczeństwo – ryzyko. Hazard w ogólnym znaczeniu oznacza niebezpieczną i ryzykowną grę ponad świadomość jej konsekwencji.
Owe uzależnienie miało już swoje początki w starożytności. Starożytne cywilizacje nie tylko traktowały to jako dobrą zabawę, ale również jako sposób na dobry zarobek. We współczesności hazard odszukał swoje miejsce w Ameryce – Las Vegas, otrzymało miano stolicy hazardu. Szybki wzrost zapotrzebowania na tego typu niebezpieczną rozrywkę dał początek legalizacji hazardu, a co za tym idzie czerpania przez państwo profitów z wygranych. Europa znalazła się na drugim miejscu pod względem regionu „lubującego się” w hazardzie. Najwięcej na grę wydają kolejno Francuzi, Niemcy i Brytyjczycy. Zasięg jest niezwykle rozległy i dotyczy praktycznie każdego kraju.
Jakie są rodzaje uzależnienia od hazardu?
Do najbardziej popularnych form hazardu należą różnego typu gry liczbowe (np. totolotek), loterie, automaty do gry, ruletka, gra w kart, wyścigi konne oraz zakłady bukmacherskie. Konkursy audiotele, a nawet tzw. zdrapki są również zaliczane do niebezpiecznych form hazardu.
Nową formą uzależnienia od różnego typu gier stał się e- hazard. E-hazard stwarza pewnego typu oazę dla osoby uzależnionej – nie pyta o wiek, liczą się tylko pieniądze. Nie ogranicza nikogo czasowo, daje stały i niekontrolowany dostęp do kasyn internetowych. Choć e-hazard jest nowym zjawiskiem ma już swoje zaufane grono zwolenników.
Jak zachowuje się osoba uzależniona od hazardu?
Osoba uzależniona od hazardu zatraca całkowicie kontrolę nad swoim zachowaniem. Hazard staje się „domem” – najważniejszym elementem życia. Osoba całkowicie pochłonięta uzależnieniem wydaje wszystkie zarobione pieniądze na tego typu rozrywkę. Uzależniony posuwa się również do wszelkiego rodzaju kłamstw, kradzieży i defraudacji. Człowiek uzależniony od hazardu może w patologicznym zachowaniu posuwać się do kontaktów i zatargów z mafią, co całkowicie jest niezgodne z moralnymi zasadami. Cierpi nie tylko cała rodzina, ale również najbliższe osoby z otoczenia. Czują się oszukane i wciągnięte w niebezpieczne relacje.
Motorem napędowym do dalszej gry staję się potrzeba ciągłego przeżywania silnego napięcia. Uzależniony ma poczucie wyższości i ponadczasowości. Gdy pojawia się wygrana rodzi się chęć i potrzeba „zarobienia” większej sumy gotówki, natomiast przegrana wywołuje u niego chęć odegrania się, a uczucie to jest tak silne, że pomimo kolejnych strat wzrasta na sile.
Etapy uzależnienia od hazardu:
Uzależnienie od hazardu rozwija się w kilku etapach. Początkowo gramy okazjonalnie, aby pokazać i udowodnić jakimi dobrymi jesteśmy zawodnikami. Etap zwycięstwa jest elementem apetytu, który wzrasta w miarę jedzenia. Ryzykujemy coraz więcej i więcej, aż dochodzimy do etapu strat i desperacji. Potrzeba odegrania się była tak silna, że długi nie miały znaczenia. Poczucie rozpaczy z dużą ilością kredytów wprowadza nas w końcowy etap beznadziejności. Tracimy nadzieje – nie chce się nam żyć.
Jak rozpoznać osobę uzależnioną od hazardu?
By przybliżyć problem hazardu warto poznać kilka typów osobowości uzależnionych od destrukcyjnych czynności. R.Custer wymienia następujące typy osób uzależnionych od hazardu:
- gracze profesjonalni – hazard stał się pomysłem na życie zawodowe;
- gracze antyspołeczni – tzw. oszuści. Wykorzystują nielegalne sposoby, by się szybko wzbogacić;
- gracze okazjonalni – gra stała się dobrą formą towarzyskiej rozrywki;
- gracze hobbystyczni – gra jest na drugim miejscu od razu po rodzinie i najbliższych, stała się ukojeniem i formą relaksu;
- gracze ucieczkowi – gra jest formę ucieczki od problemów codzienności;
- gracze kompulsywni – gra jest najważniejsza, jest ponad wszystkimi i ponad wszystko. Nic się nie liczy, tylko gra i chęć wygranej.
TEST KONTROLNY:
By zweryfikować własną sytuację warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- Czy potrzeba grania jest silnie zakorzeniona w Tobie?
- Czy hazard stał się dla Ciebie dobrą formą rozrywki?
- Czy grasz więcej niż raz w miesiącu?
- Czy jesteś w stanie zrezygnować z tego typu rozrywki na poczet innych form spędzania wolnego czasu?
- Czy wydajesz więcej niż 100 zł w miesiącu na grę?
- Czy przegrana, bądź wygrana wywołuje w Tobie chęć dalszego grania?
- Czy w trakcie gry odczuwasz silne emocje?
- Czy jesteś w stanie zapożyczyć się, by kontynuować grę?
- Czy często mijasz się z prawdą wymyślając inne wytłumaczenia dla swojego zachowania?
- Czy wciąż myślisz o kolejnych grach?
- Czy w podświadomości tworzysz obraz wygranej – odegrania się i zdobycia większej ilości pieniędzy?
Udzielając większej ilości odpowiedzi twierdzących musimy zbilansować wszystko, co zostało wymienione powyżej i dokonać własnego rozrachunku. Choć przyznanie się samemu przed sobą do uzależnienia jest niezwykle trudne, to i tak warto podjąć próbę zrozumienia swoich niebezpiecznych zachowań.
Pamiętaj – hazard jest destrukcyjnie niebezpieczny i prowadzi do uzależnienia w tym samym stopniu co substancje psychoaktywne.
Jak wygląda leczenie uzależnienia od hazardu?
Osoby uzależnione mogą szukać pomocy u specjalistów, jak również grupach samopomocy.
Osoba uzależniona może uczestniczyć w terapii grupowej, która pokazuje mu m.in., że nie jest sam z problemem, jak również w terapii indywidualnej. Terapia indywidualna nie tylko pokazuje anatomię choroby, ale również wprowadza klienta w sferę poznawczą – najważniejsze jest zrozumienie własnych odczuć. Pomoc w przeanalizowaniu błędnego przekonania wyzwala od poczucia zatracenia. Terapia uczy, jak unikać niebezpiecznych zachować i jak zachować asertywność.
Bardzo ważna w tym okresie staje się pomoc najbliższych. W procesie wyjścia z nałogu najważniejsza jest praca nad emocjami i nauka sposobów radzenia sobie ze stresem.
Pamiętaj – Twoje zdrowie i świadomość wolnego życia jest najważniejsza. Nigdy nie dopuść do tego, by cokolwiek zdominowało Twój świat. Walcz o swój byt – zachowaj asertywność wobec własnych potrzeb i odczuć…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ