Beata przyszła na terapię, ponieważ nie mogła uspokoić własnych myśli, zamartwiała się w kółko. Nieustanie w głowie odtwarzała obrazy przeszłych problematycznych sytuacji, bez jakiejkolwiek możliwości wydostania się z nich. Utknęła w letargu własnych negatywnych myśli, bez możliwości podjęcia jakiegokolwiek działania niwelującego te myśli. Trwała w przeszłości, jak w więzieniu. Obsesyjnie przetwarzała przeszłe zdarzenia i za nie się obwiniała, a nawet biczowała. Wiedząc, jak wielką krzywdę sobie sama wyrządza, postanowiła skupiać się na codzienności, aby w jakiś sposób się uwolnić. Ale niestety to nie pomagało. Nie była w stanie uspokoić natrętnych myśli…
Co to są ruminacje?
Ruminacje to rodzaj obsesyjnych myśli, charakteryzujący się ciągłym przetwarzaniem wszelkich życiowych porażek. Idąc za definicją podręcznikową – ruminacje to proces nieustannego powracania myślami do określonego tematu. Brzmi ona o wiele łagodniej, jednak i tak odnosi się do negatywnych myśli, których siła zasięgu prowadzi do depresji.
Jeśli przywołujesz w pamięci smutne zdarzenia, to automatycznie zaczynasz odczuwać smutek. Jeśli w pamięci masz obraz swych potknięć, to mechanicznie potęgujesz wewnętrzny lęk, który z czasem narasta do niewiarygodnych rozmiarów. Co w konsekwencji daje przyzwolenie depresji, aby ta zagościła u Ciebie.
Ruminacje są okropne i niezwykle wyczerpujące. Wiele osób zanim podejmie terapię stosuje leki przeciwdepresyjne lub przeciwlękowe, aby załagodzić niepokój, który potęgują ruminacje. Jednak farmakoterapia bardzo często sama nie wystarczy. Trzeba podjąć inne działania, aby te wspomogły proces uwolnienia się ze szpon natrętnych myśli.
Jak pokonać ruminacje?
Kiedy jesteśmy smutni jeszcze bardziej wierzymy swoim negatywnym myślom. Nie zważając na to, że to właśnie one najpierw wywołały nasz smutek. Osoby mające skłonności depresyjne, przykładają wielką wagę do swojego smutku. Kiedy zaczynają się czuć smutne, sami aktywizują schematy, które nasilają smutek. Jednak badacze odkryli, że ta prawidłowość zachodzi również w odwrotnym kierunku. Jeśli negatywne myśli przyczyniają się do bolesnych emocji, to pozytywne myśli przyczynią się do aktywacji przyjemnych emocji. Tak, jak błahe do stanu obojętności… I nad tymi błahymi i mało ważnymi sprawami teraz się zajmiemy.
Przetestuj zmienianie myśli i sam/a sprawdź, co się wydarzy w Twojej głowie. Do tego zadania przygotuj: nie za długi kawałek sznurka, stoper, notatnik i długopis.
ĆWICZENIE – „Niemyślenie o Lesterze”
Lester, któż to jest Lester? Lester to przystojny trzydziestolatek. Jest wysokim brunetem z pięknymi, dużymi czarnymi oczami. Wygląda jak model z okładki żurnala. Jego styl i elegancja sprawia, że zawsze wyróżnia się spośród innych ludzi. Jest w nim coś jeszcze, coś szczególnego. Lester ma niewielką bliznę nad lewą brwią. Mężczyzna jest singlem i mieszka sam w północnej części Warszawy.
Czy wiesz, kim jest Lester? Czy jesteś w stanie sobie go wyobrazić? Skup się i zobacz go oczami wyobraźni, a teraz…
A teraz nastaw stoper na dwie minuty. Od momentu, gdy zegar zacznie odmierzać czas, Twoim zadaniem będzie nie myślenie o Lesterze. Myśl o wszystkim, tylko nie o Lesterze. Myślo o byle czym, tylko nie o Lesterze. Jednak pamiętaj, że sama myśl „nie myślę o Lesterze” też jest myśleniem o Lesterze.
Gdy miną dwie minuty weź sznurek i obwiąż go wokół palca wskazującego. Na kartce napisz imię „Lester” i schowaj ją do kieszeni. Następnie możesz wrócić do swoich codziennych zajęć. Jednak, jeśli należysz do większości, to i tak będziesz od czasu do czasu zwracać uwagę na sznurek umieszczony na palcu. W końcu troszkę przeszkadza… Jeśli tak się stanie to pamiętaj, aby nie myśleć o Lesterze, ani o kartce z jego imieniem.
I jak Ci poszło?
Ja sama wykonałam to ćwiczenie po zapoznaniu się z bardzo ciekawą lekturą, do której link podaję w bibliografii, poniżej artykułu. Powiem szczerze, że dla mnie niemyślenie o Lesterze było wyjątkowo trudne. Miałam nie myśleć, a wszystko mi o nim przypominało. Pewnie i Ty masz takie same odczucia…
Jakie zatem wnioski?
Po wykonaniu tego ćwiczenia wnioski dla każdego z nas będą takie same. Jeśli potrafimy myśleć o Lesterze przez cały dzień, to z pełną świadomością swych myśli możemy wpływać na ich treść. Zatem, każdy z nas ma prawo wybrać rodzaj myśli, na którym oprze swój cały dzień. Wystarczy, że przygotujemy się do tego, tak, jak do powyższego zadania. Bo to właśnie tzw. „przypominajki” odgrywają na początku owego procesu niezwykłą rolę. Tak, więc każdy z nas ma prawo rozpocząć proces myślowy od tego, co chce i dalej oprzeć na nim swoje działania. Pamiętaj, to Ty tutaj rządzisz, a nie jakieś ruminacje, lub inne „diabelstwa”.
Tak też zaczęła działać Beata. Wiedziała, że negatywne myśli dotyczą przeszłości i nie ma na nie żadnego wpływu. Doświadczyła porażki, ale też nie chciała wiecznie w niej trwać. Już dawno wyciągnęła wnioski i w jakiś sposób odpracowała swój upadek. Wyciągnęła wnioski z przebytej lekcji. Jednak myśli nie ustępowały, do momentu, w którym zastosowało zadanie z wcześniej przytoczonym Lesterem. Można powiedzieć, że dzięki Lesterowi przestała myśleć o przeszłości. Skupiła się na przystojnym brunecie i udało się… Teraz wie, że ma prawo sterować swoim umysłem i narzucać mu treść, a nie odwrotnie.
Istnieje wiele technik niwelujących negatywne i katastrofalne myśli stosowanych w terapii. Ćwiczenie, które zostało przedstawione powyżej jest ich małym przykładem, jest wskazówką do innego życia, do innych myśli. Jednak zanim się „rozkochasz się w Lesterze” warto przepracować to, co tak usilnie próbuje Cię kontrolować. Zależności przyczynowo skutkowych może być o wiele więcej, niż do tej pory mogło się wydawać. Działaj i nie bój się zawalczyć o swój wolny umysł!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “OKROPNA DOLINA RUMINACJI, czyli dlaczego tak trudno dojść do ładu ze samym sobą?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Bardzo dziękuję
❤❤❤