Świat myśli to potęga w działaniu. Każda istota ludzka wypełniona jest niezliczoną sumą myśli…
Myśli nie tylko kształtują, ale również budują. Budują i tworzą niepowtarzalny i wyjątkowy świat. A to jaki tor im nadamy zależy tylko i wyłącznie od nas…
Jak dostrzec własne myśli?
Każdy człowiek o czymś myśli – nasze myśli krążą w przestrzeni, szukając odzwierciedlenia w rzeczywistości. Choć zwykle nie zdajemy sobie z tego sprawy, ani nie zauważamy wpływu, jaki wywierają myśli na pewne aspekty naszego życia, to niestety w momencie pojawienia się zawiłości problemu odczuwamy ich potęgę nad nami.
Dlaczego myśli skazują nas na cierpienie?
Największa kumulacja myśli pojawia się w momencie, gdy chcemy się uwolnić od nietypowych myśli. Mimowolnie skupiamy się tylko na nich, tym samym jeszcze bardziej potęgujemy ich destrukcyjny wpływ.
Nietypowe myśli przeważnie pojawiają się w momencie, gdy nie jesteśmy w stanie poradzić sobie z jakąś sytuacją. Kłopotliwa sytuacja jest dla nas tak bardzo skomplikowana, że w umyśle szukamy wyjścia i drogi ucieczki z niej. Choć szukamy ucieczki to jednak wciąż krążąc wokół problemu jeszcze bardziej się na nim skupiamy.
W jednym zdaniu – gdy usiłujemy uwolnić się od bolesnych myśli, to one stają się coraz większe, coraz intensywniejsze. Kiedy usilnie pragniemy pozbyć się destrukcyjnych myśli, to one pojawiają się coraz częściej. W świcie własnych myśli to właśnie uciekanie powoduje, że tak naprawdę się jeszcze bardziej do nich przybliżamy.
Tak naprawdę skupiamy się na ich oddziaływaniu, zamiast poznać ich anatomię, konstrukcję, spis treści, strukturę… Mimo, że czasem jesteśmy w stanie doskonale opisać swój problem – wiemy o nim wszystko, to i tak, pomimo tej wiedzy nie jesteśmy w stanie nic zrobić, czy zmienić. Tym samym z góry zakładamy przegraną, co powoduje, że jesteśmy od razu na straconej pozycji. Destrukcyjne myśli ograniczają nas do tego stopnia, że zamykamy sobie sami drzwi do świadomego rozwiązania.
Każdy z nas jeszcze przed samą pracą nad destrukcyjnymi i ograniczającymi myślami powinien być świadom faktu, że bolesne myśli bardzo mocno zakłócają rytm życia. Pod ich wpływem w głowie piszemy, a następnie odtwarzamy film grozy w którym nasze życie traci sens. Obawiamy się nieznanego.
Jak pozbyć się destrukcyjnych myśli?
Świadome poznanie własnych myśli wymaga od nas konkretnych i rzetelnych działań. Zobowiązuje nas do zastosowania pewnych praktyk, które w zawiłości codzienności uwolnią nas od owego problemu.
Zdobądź się na odwagę i uwolnij od tego, co nieprzyjemne i uciążliwe. Przejdź przez poniższe kroki rzetelnie i z pełnym oddaniem:
KROK 1 Rozpocznij wewnętrzny dialog – odpowiedz sobie na kilka pytań:
- Jak często pojawiają się destrukcyjne myśli?
- Czego dotyczą?
- Jaka jest ich treść?
Poznaj ich strukturę – możesz zapisać najbardziej uciążliwe myśli w zeszycie i każdą myśl po kolei opisać.
KROK 2 Poznaj ich anatomię – zastanów się:
- Kiedy się pojawiły pierwszy raz?
- Z jaką sytuacją są powiązane?
- Co było przyczyną ich wystąpienia?
- Co potęguje ich działanie?
KROK 3 Nazwij myśli, które przeżywasz i powiedz głośno:
- Co czuję?
- Jakie odczucia się pojawiają w momencie ich występowania?
KROK 4 Droga do wolności wymaga analizy, odpowiedz sobie zatem na kolejne pytania:
- Czy jesteś w stanie pozwolić odejść swym nieprzyjemnym myślom?
- Jak się poczujesz w momencie, gdy całkowicie się od nich uwolnisz?
KROK 5 Zdobądź przewagę – poznane myśli wymagają akceptacji. Pojawiły się w konkretnym momencie – wiesz już czego dotyczą. Zdobądź się na odwagę i zbuduj scenariusz „wyjścia z opresji”. Zaakceptuj to, co nieuniknione – przygotuj się na to, nie dręcz się tym. Jeśli coś ma być to będzie – Ty ewentualnie możesz załagodzić ich negatywne skutki. Przyjmij to z godnością.
KROK 6 Przyznaj się do nietypowych myśli – porozmawiaj z zaufaną osobą na temat swych myśli. Może wspólnie odnajdziecie drogę „wyjścia z opresji”. Może ta osoba zechce Ci towarzyszyć w ich poznaniu i rozwiązaniu. Wszystko da się racjonalnie wyjaśnić, jeśli zaś nie – oznacza to, że dane myśli nie mają racji bytu.
KROK 7 Żyj tu i teraz – przeszłość pozostaw na sobą. Wyciągnij z niej wnioski. Przyznaj się do błędu i żyj właśnie tu i teraz. Przyszłość wciąż jest nieznana, więc kreuj to, co piękne właśnie dzisiaj. Ciesz się tym dniem, tak jakby miał być Twym ostatnim. Porzuć zmartwienia.
KROK 8 Automatyczna niszczarka – Twoje myśli dotyczą sytuacji banalnej, błahej, a wciąż Cię dręczą? Masz już pewność, że pojawiające się myśli są nierealne, a nawet śmieszne… Jeśli masz tą 100% pewność, że są one bez znaczenia – pozwól sobie na ich śmieszność. W momencie gdy się pojawiają wyobrażaj sobie coś co Cię rozbawi – nieprzyjemne myśli w roli głównej w komedii zniszczenia. Dla przykładu – jeśli wciąż myślisz o byłym szefie, jaki on był beznadziejny, to wyobrażaj sobie go właśnie w ten sposób. Zrób w swoich myślach z niego klauna, który zostaje napompowany powietrzem i wybucha – śmiej się z tego.
Jeśli tematyka jest całkowicie różna i nie jesteś w stanie stworzyć z niej sytuacji śmiesznych, zastosuj kolejny sposób: zapisz swoje myśli na dużej białej kartce. Następnie połóż ją na podłodze i wejdź na nią – zadepcz myśli i zeskocz z nich. Zeskakując pozwolisz sobie na opuszczenie tego, co nieprzyjemne. Jesteś ponad – zostawiasz to. Budujesz swój dystans do problemu. Pierwszy raz musisz zawsze być wykonany realnie, kolejne powinny być wykonywane w świadomości, w momencie powijania się owych myśli.
KROK 9 Pozwól sobie na pewnego rodzaju reset – ten stan możesz osiągnąć ćwicząc codziennie trening autogenny Schultza. Skupianie się na wypowiadanych słowach i koncentracja na przekazie przyniesie zamierzone efekty – pozwól sobie na to.
KROK 10 Umów się na wizytę do psychoterapeuty. Pozwól, aby terapia wyswobodziła Cię z nieprzyjemnego stanu.
Twoja droga do wolności jest w Tobie, to Ty jesteś jej Panem/Panią. Twój sukces jest na wyciągnięcie ręki i możliwy tylko w momencie poznania własnych myśli. Kiedy będziesz potrafić chociaż na chwilę zastanowić się nad tym, jak się czujesz, bądź pewny/a, że złapiesz swą natrętną myśl i będziesz w stanie nad nią pracować. Świadome stosowanie powyższej techniki wyswobodzi Cię od samozagłady.
Samokontrola własnych myśli wymaga od nas świeżego spojrzenia. Jeśli będziemy przemęczeni i nadto przepracowani osiągnięcie tego stanu nie będzie możliwe. Musimy pomyśleć o własnym relaksie, o odpoczynku. Choć nie zawsze jest możliwe warto podjąć to działanie, by odciąć się od złego samopoczucia. Przeprogramuj swój świat myśli – działaj!!!
Poszerzaj wiedzę – ucz się nowych technik, odszukaj najlepszą dla siebie!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ