Każda istota ludzka czy to ta mała, czy ta duża potrzebuje odpoczynku, a co z tym się wiąże i snu…
Sen jest podstawowym elementem regeneracji ciała i umysłu po ciężkim dniu intensywnego działania. A jak wiadomo u dzieci ten czas jest wykorzystany do maksimum – dzieci są aktywne od samego świtu, aż do samego zmierzchu.
Podobnie jak w przypadku osób dorosłych potrzeby snu dzieci są różne, ale jedno jest pewne – każdy z nas potrzebuje snu, by usprawnić swoje działania fizyczne, emocjonalne, jak i intelektualne. Każdy wiek ma swoją minimalną ilość snu, którą należy przeznaczyć na regeneracje – wartą się z nią zapoznać >TUTAJ< i oczywiście dopilnować, aby została wdrożona w życie.
Dlaczego dziecko przeciąga porę snu?
Chyba nie ma rodzica, którego dziecko nie próbowałoby protestować przed pójściem spać. Słaniające się z nóg maluszki chcą dalej się bawić – jest dla nich to troszkę nie zrozumiałe, że Ty jako rodzic nie idziesz spać od razu, kiedy to właśnie on/a idzie spać. Dzieciaczki zastanawiają się, co robisz – z chęcią ten czas spędziłby z Tobą, a tu nakaz spania.
Nie jest to jedyny powód dla którego dzieci odwlekają sen – niektóre pociechy ze względu na bogatą wyobraźnię po prostu boją się ciemności, a nawet samotności… fruwający duszek Kacperek przecież może przylecieć właśnie do mnie i wcale nie musi być miły…
Istnieje tak wiele powodów dla których pojawiają się obiekcje co do snu, że jeśli miałabym je wymienić nie starczyłoby nam pamięci na dysku twardym… Każde dzieciątko jest inne i powód do niespania też inny… A należy jeszcze pamiętać, że powody lubią się zmieniać i to czasem z prędkością światła. Jeśli argumenty nie pomagają to na pewno szybko znajdą się następne. Przecież zawsze istnieje szansa na to, że spanie odwlecze się w czasie.
Z czym wiążę się niewyspanie u dziecka?
Jak już wiadomo niespanie jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a rodzice o tym wiedzą najlepiej, gdy ich dzieciaki śpią mniej niż powinni. Nerwowość, apatia, rozgoryczenie, złość, a nawet agresja – tak wiele negatywnych emocji pojawia się, gdy Twoje dziecko jest niewyspane…
A dotykowo musi się z nimi zmagać przez cały dzień – powiedz szczerze, jak tu funkcjonować i działać, a dodatkowo się rozwijać?
Rozwój intelektualny, jak fizyczny wymaga regeneracji – Twoim zadaniem jest spełnienie tego podstawowego obowiązku rodzicielskiego. Obowiązku opieki, bezpieczeństwa i możliwości do rozwoju…
Jak nakłonić dziecko do snu?
Zanim kolejny raz Twoje dziecko zamanifestuje, spróbuj odszukać jego indywidualny przycisk „pauzy” – dzięki, któremu bez problemu i bez żadnych obiekcji położy się do łóżka. Warto skupić uwagę na dziecku i na jego potrzebach – może istnieje coś o czym jeszcze nie wiesz. Warto to poszukać.
Gdy Ty będziesz szukać, ja przedstawię Ci listę 10 propozycji, które mogą ułatwić Ci tą wędrówkę, a zapewniam Cię, że może to być prawdziwa wędrówka po skarb z wieloma niewiadomymi. Przypatrz się poniższej liście i spróbują ją odnieść do tego, co jest, a może nie powinno zaistnieć. Może warto coś zmienić, bądź wdrożyć – zachęcam do weryfikacji:
- Sprzyjające otoczenie – pokój do spania to miejsce wyciszenia, a nawet medytacji i takimi cechami powinien się przedstawiać. Najważniejsze miejsce do odpoczynku powinno się charakteryzować harmonią i równowagą. Warto przyjrzeć się temu, jak został on urządzony. Miejsce do spania nie powinno wywoływać dotykowych bodźców i odwracać uwagi od spania. Jeśli jest zbyt jasno zadbaj o jego zaciemnienie – półmrok sprzyja zasypianiu, tak jak odpowiednia temperatura. Zadbaj o świeże powietrze. Pamiętaj również o tym, by schować bądź wynieść wszelkiego rodzaju gadżety, które odwracają uwagę. To niezwykle ważne, by Twoje dziecko kojarzyło swoją sypialnię z czasem wyciszenia i spokoju;
- Połączenie emocjonalne – czas odpoczynku to czas rozłąki, który może martwić Twoją pociechę. Zadbaj o to, by przed snem zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Nigdy nie zapomnij o wyznaniu miłości.
- Ćwiczenia i czas wolny na świeżym powietrzu – każdy z nas śpi lepiej, gdy ciało jest tak samo zmęczone, jak umysł. Dodatkowo dotleniony umysł spotęguję potrzebę regeneracji.
- Odpowiednio zbilansowana dieta – pamiętaj, że głód tak samo jak obżarstwo przed samym snem może znacznie spotęgować niepokój i odwlec zaśnięcie. Dieta powinna być wywarzona i odpowiednio dopasowana do pory zasypiania. W zdrowym ciele zdrowy duch.
- Time OFF – mniej więcej godzinę przed spaniem wycisz emocje dziecka. Wyłącz telewizor, komputer i inne urządzenia, które potęgują zaciekawienie i aktywność. Niech to będzie czas na przygotowanie organizmu do odpoczynku.
- Rutynowe nawyki dobranockowe – warto pomyśleć o kilku czynnościach, które będą świadczyć o tym, że czas na spanie się zbliża. Pomyśl o bajce na dobranoc, czy też o „pleckowym gilaniu”. Wykaż się zaangażowaniem w sen swojego dziecka.
- Dobranockowa Przytulanka – zaopatrz swoje dziecko w misia, który „uwielbia spać”. Taka mała pluszowa zabawka da Twojemu dziecku poczucie ciepła i zastąpi Twoją ciepłą dłoń…
- Skanowanie dobranockowe – tak, więc …dziękuję za to, że jesteś i życzę Ci miłej nocki. Połóż się obok swojego dziecka i przeskanujcie wspólnie jego ciało. Zaczynając od stóp: „dziękuję Ci lewa stópko, że tak ciężko pracowałaś przez cały dzień – teraz życzę Ci dobranoc, dziękuję Ci prawa nogo, że tak długo biegałaś – teraz życzę Ci dobranoc…” i tak dalej, i dalej. Niech Twoje dziecko podziękuję swojemu ciału za jego aktywność i życzy mu miłej nocki. Tego typu zadanie jest synonimem „liczenia owieczek”, ale o wiele ciekawszym…
- Wieczorna modlitwa – przed zaśnięciem warto podziękować za wszystkie szczęśliwe chwile, które przytrafiły się podczas dnia. Stwórzcie każdego dnia nową lista szczęśliwych chwil i nie zapomnijcie za nie podziękować. Warto również poprosić swój organizm o zdrowy sen oraz o to, by rano czuć się rześkim i wypoczętym.
- Równowaga oddechu – naucz swoje dziecko miarowego oddechu, który będzie praktykować zawsze przed samym spaniem. Wykonajcie to zadnie razem i skupcie się na sile snu, które przepływa wraz z wdechem przez Wasze ciała.
Powyższa lista jest propozycją, która może pomóc Ci w odnalezieniu Waszego własnego „guziczka snu”. Skup się na potrzebach swojego dziecka i otocz go uczuciem miłości oraz bezpieczeństwa.
Pamiętaj, że jeśli powyższe propozycje będziesz wykonywać wspólnie z dzieckiem sam/a będziesz lepiej spać… A tego Wam życzę !!!
A jak Ty zachęcasz swoje dziecko do snu? Masz jakieś sprawdzone metody na szybki i mocny sen?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ