KOCHANY REKSIO, czyli jaki wpływ ma na człowieka posiadanie domowego zwierzaka?

Ludzie i zwierzęta żyją ze sobą od samego początku istnienia… Żyjemy i funkcjonujemy tak, już od tysięcy lat… Choć tak wiele nas dzieli, to jednak tak wiele wciąż nas łączy…

Coraz więcej badań potwierdza, że interakcje ze zwierzętami poprawiają nasze zdrowie, a nawet samopoczucie. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji obecność zwierząt może wpłynąć na stan zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki obecności zwierzaka stajemy się bardziej sprawni, obniża się nam ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, a co najważniejsze nie czujemy się tak bardzo samotni.

Dlaczego warto mieć ukochane zwierzątko?

Domowy zwierzak nie tylko wpłynie na naszą sprawność fizyczną, ale również poprawi nasz stan emocjonalny. Narodzą się nowe uczucia, które spotęgują nasze pozytywne postrzeganie codzienności. Częściej wychodzimy na świeże powietrze, częściej podejmujemy nowe znajomości – czujemy się potrzebni i kochani…

O tym, jak wiele korzyści płynie z posiadania kochanego pupila przekonało się tysiące osób. Osoby starsze często samotne i pogrążone w depresji odzyskują radość życia, gdy mogą „pogawędzić” sobie z nowym przyjacielem. Zawsze obecny, przytulony do nogi staje się dla wielu małą iskierką szczęścia. Osoby starsze otrzymują również od zwierzaka wsparcie oraz co najważniejsze poczucie celu. Jest to również swoista terapia, która dodaje walorów i kolorytu szarej codzienności.

Jakie korzyści płyną z obecności zwierzaka?

Terapia w której są obecne zwierzęta odnajduje swoje zastosowanie także u osób niepełnosprawnych. Zwierzęta wspomagają rehabilitację, ale również są wspaniałym przykładem cierpliwości, którą należy poświęcić tym osobom. Jest to pewnego rodzaju wsparcie emocjonalne, które niweluje objawy napięciastresu – przyczynia się do utrzymania odpowiedniej równowagi emocjonalnej. Zwierzaki wypełniają każdą chwilę miłością i oddaniem, co sprawia, że ciepło wirujące wokół tego typu relacji i wpływa na naukę nowych umiejętności – w szczególności u osób niepełnosprawnych.

Jak wielkie znaczenie ma kontakt ze zwierzęciem przekonali się również rodzice dzieci, które dzięki obecności pupilka zaczęły wykazywać się większym zaangażowaniem we własny rozwój. Zwierzęta przyczyniają się do wzrostu empatii, poszanowania i miłości u dzieci. Nowy członek rodziny nie tylko uczy odpowiedzialności, ale również wpływa na współczucie i tolerancję. Zwierzęta nie tylko uczą, ale również kochają i tej miłości uczą.

love

Zwierzak kocha bezgranicznie – kocha nawet, gdy Ciebie już nie ma. Nie ważne jak wyglądasz, gdzie mieszkasz, ile masz pieniędzy, czy jakim samochodem jeździsz… To wszystko nie ma najmniejszego znaczenia. Najważniejszy jesteś Ty i Twoja miłość, którą mu ofiarowujesz. Jesteś jego „Panem”, a on Twym oddanym przyjacielem.

Pamiętaj, że słowo „Pan” nie jest tutaj synonimem władcy, czy dyktatury. Jesteś jego „Panem” bo dbasz o jego pełną miskę, o jego stan zdrowia.

Do kolejnych zalet bycia blisko zwierzęcia możemy zaliczyć – po prostu świadome bycie tu i teraz. To dzięki niemu jesteśmy naprawdę obecni właśnie teraz. Skoncentrowani na jego potrzebach dopełniamy i nasze pragnienia, które zawsze stacjonują w teraźniejszości. Dzięki świeżości świadomości bardziej jesteśmy skłonni zaakceptować i zrozumieć to, co dzieje się w naszym życiu.

Dzięki jego obecności wiesz, że mimo wszystko, co się stanie on będzie trwał przy Tobie. On nigdy Cię nie zostawi, ale pamiętaj on również oczekuje tego samego od Ciebie.

„Monologi” przeprowadzane ze zwierzęciem prowadzą do tego, że nie tylko on odczuwa nasz nastrój, ale również i my sami go analizujemy. Jednostronna rozmowa pozwala na wyciągnięcie wniosków i na świadomej analizie popełnionych błędów. Twój przyjaciel zawsze będzie Cię słuchał, nawet jeśli nie będzie rozumiał, ani słowa, to zawsze wykaże się zaangażowaniem. No chyba, że trafisz na jego gorszy dzień… 🙂 😉

W tym momencie chciałabym zwrócić Twoją uwagę na bardzo istotny fakt – każdy zwierzak ma swój charakter i swój własny świat odbierania tego, co dzieje się wokół niego. Każdy zwierzak inaczej będzie przedstawiał Ci swoje oddanie. Pamiętaj – każda przyjaźń wymaga zaangażowania.

Reasumując – mając kontakt ze zwierzętami stajemy się bardziej rodzinni, współczujący, opiekuńczy, altruistyczni i przede wszystkim kochający. Dzięki ich obecności pracujemy nad swoim charakterem – wzmacnia się nasze człowieczeństwo. Kochajmy i pozwólmy się kochać, a na pewno zostaniemy ukochani.

Choć tak wiele plusów, to pamiętaj o tym jaki jest Twój cel w tym, aby mieć zwierzaka i jakie wartości masz zamiar mu przekazać… Jeśli z serca nie będzie wychodzić dobroć, to niezwykle trudno będzie Ci uzyskać dobroć wokół siebie.

Zachęcam w tym momencie wszystkie osoby do przemyślenia swoich własnych relacji. Warto wciągnąć wnioski i skupić się na tym, co prawdziwe…


Pokaż nam swoje pupilka i opowiedz troszkę o nim…

Co się zmieniło w Twoim życiu odkąd żyje u Twego boku?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /