Ludzie i zwierzęta żyją ze sobą od samego początku istnienia… Żyjemy i funkcjonujemy tak, już od tysięcy lat… Choć tak wiele nas dzieli, to jednak tak wiele wciąż nas łączy…
Coraz więcej badań potwierdza, że interakcje ze zwierzętami poprawiają nasze zdrowie, a nawet samopoczucie. Według Amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i Prewencji obecność zwierząt może wpłynąć na stan zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Dzięki obecności zwierzaka stajemy się bardziej sprawni, obniża się nam ciśnienie krwi, poziom cholesterolu, a co najważniejsze nie czujemy się tak bardzo samotni.
Dlaczego warto mieć ukochane zwierzątko?
Domowy zwierzak nie tylko wpłynie na naszą sprawność fizyczną, ale również poprawi nasz stan emocjonalny. Narodzą się nowe uczucia, które spotęgują nasze pozytywne postrzeganie codzienności. Częściej wychodzimy na świeże powietrze, częściej podejmujemy nowe znajomości – czujemy się potrzebni i kochani…
O tym, jak wiele korzyści płynie z posiadania kochanego pupila przekonało się tysiące osób. Osoby starsze często samotne i pogrążone w depresji odzyskują radość życia, gdy mogą „pogawędzić” sobie z nowym przyjacielem. Zawsze obecny, przytulony do nogi staje się dla wielu małą iskierką szczęścia. Osoby starsze otrzymują również od zwierzaka wsparcie oraz co najważniejsze poczucie celu. Jest to również swoista terapia, która dodaje walorów i kolorytu szarej codzienności.
Jakie korzyści płyną z obecności zwierzaka?
Terapia w której są obecne zwierzęta odnajduje swoje zastosowanie także u osób niepełnosprawnych. Zwierzęta wspomagają rehabilitację, ale również są wspaniałym przykładem cierpliwości, którą należy poświęcić tym osobom. Jest to pewnego rodzaju wsparcie emocjonalne, które niweluje objawy napięcia i stresu – przyczynia się do utrzymania odpowiedniej równowagi emocjonalnej. Zwierzaki wypełniają każdą chwilę miłością i oddaniem, co sprawia, że ciepło wirujące wokół tego typu relacji i wpływa na naukę nowych umiejętności – w szczególności u osób niepełnosprawnych.
Jak wielkie znaczenie ma kontakt ze zwierzęciem przekonali się również rodzice dzieci, które dzięki obecności pupilka zaczęły wykazywać się większym zaangażowaniem we własny rozwój. Zwierzęta przyczyniają się do wzrostu empatii, poszanowania i miłości u dzieci. Nowy członek rodziny nie tylko uczy odpowiedzialności, ale również wpływa na współczucie i tolerancję. Zwierzęta nie tylko uczą, ale również kochają i tej miłości uczą.
Zwierzak kocha bezgranicznie – kocha nawet, gdy Ciebie już nie ma. Nie ważne jak wyglądasz, gdzie mieszkasz, ile masz pieniędzy, czy jakim samochodem jeździsz… To wszystko nie ma najmniejszego znaczenia. Najważniejszy jesteś Ty i Twoja miłość, którą mu ofiarowujesz. Jesteś jego „Panem”, a on Twym oddanym przyjacielem.
Pamiętaj, że słowo „Pan” nie jest tutaj synonimem władcy, czy dyktatury. Jesteś jego „Panem” bo dbasz o jego pełną miskę, o jego stan zdrowia.
Do kolejnych zalet bycia blisko zwierzęcia możemy zaliczyć – po prostu świadome bycie tu i teraz. To dzięki niemu jesteśmy naprawdę obecni właśnie teraz. Skoncentrowani na jego potrzebach dopełniamy i nasze pragnienia, które zawsze stacjonują w teraźniejszości. Dzięki świeżości świadomości bardziej jesteśmy skłonni zaakceptować i zrozumieć to, co dzieje się w naszym życiu.
Dzięki jego obecności wiesz, że mimo wszystko, co się stanie on będzie trwał przy Tobie. On nigdy Cię nie zostawi, ale pamiętaj on również oczekuje tego samego od Ciebie.
„Monologi” przeprowadzane ze zwierzęciem prowadzą do tego, że nie tylko on odczuwa nasz nastrój, ale również i my sami go analizujemy. Jednostronna rozmowa pozwala na wyciągnięcie wniosków i na świadomej analizie popełnionych błędów. Twój przyjaciel zawsze będzie Cię słuchał, nawet jeśli nie będzie rozumiał, ani słowa, to zawsze wykaże się zaangażowaniem. No chyba, że trafisz na jego gorszy dzień… 🙂 😉
W tym momencie chciałabym zwrócić Twoją uwagę na bardzo istotny fakt – każdy zwierzak ma swój charakter i swój własny świat odbierania tego, co dzieje się wokół niego. Każdy zwierzak inaczej będzie przedstawiał Ci swoje oddanie. Pamiętaj – każda przyjaźń wymaga zaangażowania.
Reasumując – mając kontakt ze zwierzętami stajemy się bardziej rodzinni, współczujący, opiekuńczy, altruistyczni i przede wszystkim kochający. Dzięki ich obecności pracujemy nad swoim charakterem – wzmacnia się nasze człowieczeństwo. Kochajmy i pozwólmy się kochać, a na pewno zostaniemy ukochani.
Choć tak wiele plusów, to pamiętaj o tym jaki jest Twój cel w tym, aby mieć zwierzaka i jakie wartości masz zamiar mu przekazać… Jeśli z serca nie będzie wychodzić dobroć, to niezwykle trudno będzie Ci uzyskać dobroć wokół siebie.
Zachęcam w tym momencie wszystkie osoby do przemyślenia swoich własnych relacji. Warto wciągnąć wnioski i skupić się na tym, co prawdziwe…
Pokaż nam swoje pupilka i opowiedz troszkę o nim…
Co się zmieniło w Twoim życiu odkąd żyje u Twego boku?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ