ŚWIAT MASEK, czyli dlaczego ludzie ukrywają to, co naprawdę myślą i czują…

Tak jak w starożytnym teatrze greckim aktorzy nosili maski, by wcielić się w różne postacie i role, tak obecnie wiele osób postępuję w świecie mentalnym. Zakładamy „maskę”, tak, jakby miała ona nas uchronić przed złem całego świata. Tak, jakby miała ona wewnętrznie stać na straży naszego bezpieczeństwa. Jednak zakładając „maskę” ukrywamy swoje prawdziwe JA, swoje potrzeby i pragnienia. Oddalamy się od prawdy którą nosimy w sercu, od własnych myśli i emocji. Chcemy się chronić, ale tak naprawdę zatracamy się w poczuciu obowiązku odgrywania przypisanej roli…

Dlaczego ludzie chowają się za „mentalnymi maskami”?

Jest to niesamowite jak bardzo dobrze radzimy sobie z noszeniem „masek”. A wszystko to za sprawą tego, co chcemy dzięki nim zyskać, a może raczej czego nie chcemy stracić.  Najczęściej unikamy wyrażania tego kim naprawdę jesteśmy i co tak naprawdę czujemy oraz myślimy, ponieważ chcemy się dopasować, uzyskać aprobatę, i co najważniejsze dostosować się do „ogółu istnienia”. Używamy masek, aby wywołać wrażenie iluzji jednostki idealnie pasującej do “doskonałego życia”. Chowamy się za etykietami, które sami sobie narzucamy, bądź za tymi, które w przeszłości ktoś nam podrzucił. Etykieta uwięziła nas w tym sztucznie inscenizowanym świecie. A wszystko to przez niezrozumiałą i nazbyt nadmuchaną potrzebę akceptacji…

Jakie maski nosimy?

Rodzajów i form masek jest niezliczona ilość. Każdy z nas ma inną. Niektórzy noszą maski majestatyczne, a jeszcze inni przywdziewają maski skromności. A powodem jest niepojęty strach przed odrzuceniem i wielka obawa przed bólem osądów. Lękamy się wyrazić siebie, tak, jakby było to związane tylko i wyłącznie z pogardą. Nosimy maski, ponieważ boimy się, że inni zobaczą, kim naprawdę jesteśmy. A temu wszystkiemu wtóruje narzucona etykieta, która cichutko podpowiada, że należy chronić się przed emocjonalnym atakiem. Etykieta podkreśla wartość maski, jednocześnie zaznacza, że ujawnienie słabości jest ściśle związane z pogardą. Chcemy być silni, chcemy być herosami, bo tylko takie jednostki według etykiety warte są istnienia, warte są akceptacji innych osób… Podobnie jak aktorzy na greckiej scenie, wszyscy staramy się zabawić i zadowolić publiczność, martwiąc się o „właściwy wygląd”, „właściwe linie”, a po kurtynie o „właściwą recenzję” naszego występu – występu na własnej scenie życia. A jeśli brak aplauzu, owacji na stojąco wszystko zostaje owiane strachem przed samotnością…

Im częściej nosimy maski i odgrywamy nałożone role, tym precyzyjniej oddalamy się od naszej autentyczności. Tracimy zaufanie do siebie, gdy pozwalamy innym ustalić, kim powinniśmy być. Słuchając opinii innych, tracimy własne myśli. Staramy się zadowolić cały świat, a sami zatracamy się w niezadowoleniu. Życie oddala się od radości i szczęścia, a w konsekwencji stajemy się coraz bardziej sfrustrowani, zestresowani, chorzy i przygnębieni. Na własne życzenie doprowadzamy do wewnętrznego wypalenia.

 

Jak pokazać światu swoje prawdziwe JA?

To może zająć trochę czasu. A czasu, dlatego, że potrzeba „wstrząsu” – trudnych doświadczeń, które praktycznie zawsze zmieniają nasze życie. I tylko od nas zależy, jaką lekcję z nich wyniesiemy. I jak bardzo pod ich wpływem będziemy pragnąć usunąć maskę, aby prawdziwie zacząć kosztować życia.

Trudne doświadczenia zaprowadzają nas do punktu, w którym każdy z nas powinien odpowiedzieć sobie na pytanie:

  • Kim jestem?
  • Jaki jestem dla siebie?
  • Czego chcę dla siebie? Jakie są moje potrzeby i pragnienia?
  • Gdzie znajduje się prawda o mnie?
  • Jakie życie chcę wieść?

Te i wiele innych pytań zbliża nas do mapy, do drogi, którą chcemy pójść – do życia, które chcemy mieć. Choć musisz wiedzieć, że nie będzie łatwo. Maski są bardzo przywiązane do Ciebie. Towarzyszyły Ci codziennie, stały się Twoim życiem, Twoim nawykiem… Proces dochodzenia do prawdziwego JA będzie wymagał od Ciebie ciągłego wysiłku, aby z pełną świadomością dotrzeć do własnych zaniedbań. Jednak ja wierzę w Twoją siłę, w Twoją nieograniczoną potrzebę pokazania światu, a przede wszystkie sobie samemu siebie…

Arystoteles mawiał: „Poznanie siebie jest początkiem wszelkiej mądrości.” I nie możemy się z tym nie zgodzić. Poznanie siebie, zrozumienie naszych głębszych motywacji, naszej jasnej strony, jak również tej ciemnej strony, może pomóc nam zbudować pewność, której potrzebujemy, aby wyrazić autentycznie siebie i żyć bardziej – nadać życiu sens…  A tego Ci życzę z głębi serca!!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Bibliografia: Dundon E., „Aby żyć z sensem i pozbyć się swoich masek”, Psychology Today.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /