Schizotypowe zaburzenie osobowości, czyli jak wygląda życie pełne „dziwactw”…

Ania każdego dnia, o każdej godzinie martwiła się o swoją dziewiętnastoletnią córkę. Wiedziała dobrze, że ogromny stres, którego doświadczyła w przeszłości ze strony ojca, który rzadko był trzeźwy mógł negatywnie wpłynąć na jej rozwój. Milena miała zaledwie 5 lat, gdy rodzice się rozwiedli, ale nie raz była świadkiem przemocy, libacji alkoholowych i głośnych awantur. A teraz… A teraz, jakby jej nie było. Uwielbia przebywać w swoim pokoju, z dala od innych osób. A co najdziwniejsze ostatnio bardzo dużo czasu przykłada do tworzenia amuletów i talizmanów. Zapytana przez matkę o ich funkcję, zdawkowo odparła, że mają ją chronić przed ludźmi, którzy nieustannie o niej plotkują. Dodała też, aby nikomu o tym nie mówiła, bo tylko jej może zaufać i wyjawić do czego tak naprawdę służą jej amulety. Milena uważała, że rozmowy i gesty innych ludzi mają bardzo negatywny wpływ na jej życie. A amulety, które wpinała we włosy mają ją przed tym uchronić. Bywało również tak, że matka nie rozumiała, co dziewczyna próbuje jej powiedzieć – Milena używała wielu metafor i niejasnych słów. W szkole była postrzegana jako odludek i dziwaczka… Po kilku wizytach u specjalisty, lekarz psychiatra zdiagnozował u niej schizotypowe zaburzenie osobowości…

Co to jest schizotypowe zaburzenie osobowości?

Osoby ze schizotypowym zaburzeniem osobowości wykazują spore deficyty społeczne oraz interpersonalne. Ich zachowanie często jest postrzegane jak dziwaczne, wręcz skrajnie ekscentryczne. Choć na ogół zachowują kontakt z rzeczywistością, to jednak wykazują się myśleniem zabobonnym i ksobnym, czyli takim rodzajem myślenia, podczas którego góruje przekonanie, że jest się głównym przedmiotem zainteresowania otoczenia. Bywa również, że osobowy z schizotypowym zaburzeniem osobowości są przekonane, że mają nadprzyrodzone moce i biorą udział w magicznych rytuałach. Dziwaczne myślenie, mówienie i zachowanie to najbardziej stabilne cechy owego zaburzenia. Wielu badaczy uważa to zaburzenie za łagodną formę schizofrenii.

Jak rozpoznać schizotypowe zaburzenie osobowości?

Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi DSM – 5 schizotypowe zaburzenie osobowości wykazuje:

„A. Wzorzec zachowań związany z deficytem w zakresie umiejętności społecznych i w kontaktach międzyludzkich, charakteryzujący się nasilonym dyskomfortem występującym w bliskich relacjach oraz zmniejszoną zdolnością do wchodzenia w nie, a także zniekształceniami poznawczymi i w zakresie spostrzegania oraz ekscentrycznymi zachowaniami, rozpoczynający się u młodych dorosłych i występujący w różnych warunkach, charakteryzujący się co najmniej pięcioma z poniższych:

  1. Myśli odnoszące (z wyłączeniem urojeń odnoszących).
  2. Dziwaczne przekonania i myślenie magiczne, wpływające na zachowanie, niezgodne z normami typowymi dla danego kręgu kulturowego (np. bycie przesadnym, wiara w jasnowidzenie, telepatię lub „szósty zmysł”; u dzieci i osób dorastających dziwaczne fantazje i zainteresowania).
  3. Nietypowe doświadczenia spostrzeżeniowe, z uwzględnieniem iluzji cielesnych.
  4. Dziwaczne myślenie lub używanie dziwacznego języka (np. niejasnego, drobiazgowego, metaforycznego, rozwlekłego, stereotypowego).
  5. Podejrzliwość i nastawienie paranoidalne.
  6. Niedostosowany lub zawężony afekt.
  7. Dziwaczne, ekscentryczne lub osobliwe zachowanie albo wygląd.
  8. Brak przyjaciół lub osób zaufanych, poza najbliższymi krewnymi.
  9. Nadmierny lęk społeczny, który nie ulega zmniejszeniu wraz z poznawaniem innych osób i ma związek raczej z obawami paranoidalnymi niż negatywną oceną samego siebie.
  10. Objawy nie występują wyłącznie w przebiegu schizofrenii, epizodu zaburzenia (afektywnego) dwubiegunowego lub zaburzenia depresyjnego z objawami psychotycznymi albo innego zaburzenia psychotycznego i nie są spowodowane innym stanem ogólnomedycznym.”

Jakie są przyczyny schizotypowego zaburzenia osobowości?

Nie ma jasno określonych czynników sprawczych. Większość badaczy wskazuje na genetyczne zależności między omawianym zaburzeniem, a schizofrenią. Wykazano, że młode osoby z schizotypowym zaburzeniem osobowości cechuje podwyższone ryzyko wystąpienia schizofrenii i zaburzeń ze spektrum schizofrenii w dorosłości. Zaś inni specjaliści wskazują na deficyty poznawcze i percepcyjne oraz doświadczenia traumatyczne w dzieciństwie. Pojawienie się schizotypowego zaburzenia osobowości w okresie dojrzewania bywa kojarzone z częstym kontaktem ze stresującymi wydarzeniami życiowymi.

Jak odróżnić schizotypowe zburzenie osobowości od zaburzenia schizoidalnego?

Obie charakteryzują się brakiem chęci przebywania z ludźmi, lecz w przypadku osobowości schizoidalnej jest to spowodowane preferencją samotnictwa, natomiast w przypadku osobowości schizotypowej lękiem.

Jak przebiega leczenie schizotypowego zaburzenia osobowości?

W leczeniu zaburzenia schizotypowego nacisk kładzie się na podejście zindywidualizowane, obejmujące oddziaływania psychoterapeutyczne i ewentualnie farmakologiczne.

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Bibliografia: PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ DSM-5, J.N.Butcher, J.M.Hooley, S.Mineka, Sopot 2017, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

 

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /