Świat pełen CHAJ-u, czyli jak wygląda życie chorującego na zaburzenie afektywne jednobiegunowe?

Wiele osób choć raz w swoim życiu doświadczyło tzw. „swoistego doła”. Przytłoczeni wielką falą uderzeniową smutku zaczynamy poddawać się jej niosącemu paraliżowi. Emocjonalnie wyczerpani, psychicznie przytłoczeni pozwalamy, aby energia życia odpłynęła…

Często też słyszymy od bliskich osób: „Oooo kochana wiem, że u mnie byłaś, ale nikomu nie otwierałam, bo dopadła mnie depresja. Mam taką depresję, że trudno ją opisać…” Bywa, że słysząc takie słowa często zastanawiamy się, o czym ta osoba mówi, czy oby nie za bardzo ubarwia swojego „doła”?

Jednak depresja to podstępna żmija – jej jad sprawia, że wiele osób zamyka się na świat i to w dosłownym tego słowa znaczeniu.  Chorujący zamknięci w ciemnym zaułku niemocy zanurzają się w CHAJ…

Co to jest CHAJ?

CHAJ to skrót określający chorobę afektywną jednobiegunową. Nie mylić z potocznym określeniem osoby, która doświadcza stanu odurzenia wynikającego z zażycia specyfików oszałamiających.

Czym jest choroba afektywna jednobiegunowa?

Postaram się jak najprościej wytłumaczyć, czym jest owa choroba i jak należy ją rozumieć. Na początek zacznę od wyjaśnienia czym jest afekt…

Co to jest afekt?

Afekt to nic innego jak emocja lub uczucia.

Idąc dalej możemy powiedzieć, że CHAJ określany również jako zaburzenie afektywne jednobiegunowe jest zaburzeniem nastroju, w którym człowiek doświadcza wielu epizodów depresyjnych. W literaturze naukowej CHAJ opisywany jest także jako „depresja nawracająca”, „epizod dużej depresji”, czy po prostu „duża depresja”.

W skrócie – CHAJ to bardzo specyficzne zaburzenie nastroju, w którym osoba chorująca doświadcza stanów depresyjnych na przemian z okresami zdrowienia.

Jak rozumieć epizod depresyjny duży?

Jest to bardzo specyficzny stan psychiczny, w którym człowiek odczuwa znaczne przygnębienie przez większość dnia w okresie co najmniej dwóch tygodni. Ponadto w tym samym czasie musi u niego występować minimum pięć z dziewięciu wskazanych objawów:

 • obniżony nastrój (np. poczucie pustki, wszechogarniający smutek, brak nadziei, płaczliwość),
 • znaczne zmniejszenie zdolności odczuwania przyjemności,
 • spadek lub zwiększenie masy ciała,
 • bezsenność lub nadmierna senność,
 • spowolnienie psychoruchowe,
 • zmęczenie lub poczucie braku energii,
 • zmniejszona zdolność myślenia lub koncentracji albo brak zdecydowania,
 • nawracające myśli samobójcze.

Warto pokreślić, że „epizody depresyjne duże” występują także w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, o której postaram się napisać w najbliższym czasie…

Co to znaczy, że „depresja lubi wracać”?

Przy rozpoznawaniu depresji zazwyczaj ustala się, czy jest to pierwszy i jednocześnie pojedynczy epizod, czy też epizod nawracający. Nadmienię, że epizody depresyjne mogą rozciągać się w czasie i trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy…

Dane statystyczne dowodzą, że im częściej następują nawroty tym zwiększa się prawdopodobieństwo kolejnych nawrotów w przyszłości. Jednak wszystko to jest uzależnione od długości, liczebności epizodów i odporności na leczenie.

W ostatnim czasie dokonano rozróżnienia terminów nawrót i powrót. Powrót dotyczy ponownego pojawienia się symptomów w krótkim okresie i jest wynikiem zaprzestania leczenia, zaś nawrót to kolejny epizod depresyjny.

Jakie są główne przyczyny wystąpienia choroby afektywnej jednobiegunowej?

Czynników sprawczych zaburzeń afektywnych jednobiegunowych jest wiele. Mogą pojawić się pod wpływem przyjmowania określonych leków. Mogą być związane z predyspozycjami genetycznymi. Mogą być powiązane z zaburzeniami hormonalnymi, czy neurologicznymi oraz predyspozycjami osobowościowymi.

Oprócz wyżej wymienionych istnieje również wiele psychologicznych czynników sprawczych, m.in. stresujące przeżycia, niewielki stres i stres przewlekły, podatność i reakcje na stresory. Wyuczona bezradność, deficyty umiejętności społecznych, czy traumatyczne przeżycia ze wczesnego dzieciństwa mogą być także ich powodem.

Tak więc – depresja może przybierać różne formy i dotyczyć różnych przykrych zdarzeń losowych.

Kto może zachorować na CHAJ?

Depresja może dotknąć każdego z nas – nie zależnie od płci, wieku, czy statusu materialnego. Jednak jak donoszą badania statystyczne to właśnie kobiety doświadczają zaburzeń depresyjnych dwa razy częściej niż mężczyźni. Ma to prawdopodobnie uzasadnienie w stylu wychowania…

Z dodatkowych informacji statystycznych:

 • około 10% populacji cierpi na depresję,
 • najczęściej ujawnia się pomiędzy 15 a 30 rokiem życia,
 • 40-80% chorych ma myśli samobójcze,

Jak przebiega leczenie choroby afektywnej jednobiegunowej?

Można powiedzieć, że forma leczenia jest uzależniona od ciężkości epizodu. W zależności od jej nasilenia i przebiegu zaleca się farmakoterapię, psychoterapię, a w najcięższych epizodach leczenie kliniczne. Nierzadko stosowana jest też terapia elektrowstrząsowa.

Każda forma depresji, czy to dystymia, depresja poporodowa, czy depresja sezonowa nigdy nie powinna być bagatelizowana. Depresja to nie wstyd. Warto mówić o niej głośno i wyraźnie przedstawiać odczuwane dolegliwości. Najważniejsze jest ŻYCIE i o nie warto zawalczyć!!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Bibliografia: PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ DSM-5, J.N.Butcher, J.M.Hooley, S.Mineka, Sopot 2017, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /