Wiele osób choć raz w swoim życiu doświadczyło tzw. „swoistego doła”. Przytłoczeni wielką falą uderzeniową smutku zaczynamy poddawać się jej niosącemu paraliżowi. Emocjonalnie wyczerpani, psychicznie przytłoczeni pozwalamy, aby energia życia odpłynęła…
Często też słyszymy od bliskich osób: „Oooo kochana wiem, że u mnie byłaś, ale nikomu nie otwierałam, bo dopadła mnie depresja. Mam taką depresję, że trudno ją opisać…” Bywa, że słysząc takie słowa często zastanawiamy się, o czym ta osoba mówi, czy oby nie za bardzo ubarwia swojego „doła”?
Jednak depresja to podstępna żmija – jej jad sprawia, że wiele osób zamyka się na świat i to w dosłownym tego słowa znaczeniu. Chorujący zamknięci w ciemnym zaułku niemocy zanurzają się w CHAJ…
Co to jest CHAJ?
CHAJ to skrót określający chorobę afektywną jednobiegunową. Nie mylić z potocznym określeniem osoby, która doświadcza stanu odurzenia wynikającego z zażycia specyfików oszałamiających.
Czym jest choroba afektywna jednobiegunowa?
Postaram się jak najprościej wytłumaczyć, czym jest owa choroba i jak należy ją rozumieć. Na początek zacznę od wyjaśnienia czym jest afekt…
Co to jest afekt?
Afekt to nic innego jak emocja lub uczucia.
Idąc dalej możemy powiedzieć, że CHAJ określany również jako zaburzenie afektywne jednobiegunowe jest zaburzeniem nastroju, w którym człowiek doświadcza wielu epizodów depresyjnych. W literaturze naukowej CHAJ opisywany jest także jako „depresja nawracająca”, „epizod dużej depresji”, czy po prostu „duża depresja”.
W skrócie – CHAJ to bardzo specyficzne zaburzenie nastroju, w którym osoba chorująca doświadcza stanów depresyjnych na przemian z okresami zdrowienia.
Jak rozumieć epizod depresyjny duży?
Jest to bardzo specyficzny stan psychiczny, w którym człowiek odczuwa znaczne przygnębienie przez większość dnia w okresie co najmniej dwóch tygodni. Ponadto w tym samym czasie musi u niego występować minimum pięć z dziewięciu wskazanych objawów:
- obniżony nastrój (np. poczucie pustki, wszechogarniający smutek, brak nadziei, płaczliwość),
- znaczne zmniejszenie zdolności odczuwania przyjemności,
- spadek lub zwiększenie masy ciała,
- bezsenność lub nadmierna senność,
- spowolnienie psychoruchowe,
- zmęczenie lub poczucie braku energii,
- zmniejszona zdolność myślenia lub koncentracji albo brak zdecydowania,
- nawracające myśli samobójcze.
Warto pokreślić, że „epizody depresyjne duże” występują także w przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej, o której postaram się napisać w najbliższym czasie…
Co to znaczy, że „depresja lubi wracać”?
Przy rozpoznawaniu depresji zazwyczaj ustala się, czy jest to pierwszy i jednocześnie pojedynczy epizod, czy też epizod nawracający. Nadmienię, że epizody depresyjne mogą rozciągać się w czasie i trwać od sześciu do dziewięciu miesięcy…
Dane statystyczne dowodzą, że im częściej następują nawroty tym zwiększa się prawdopodobieństwo kolejnych nawrotów w przyszłości. Jednak wszystko to jest uzależnione od długości, liczebności epizodów i odporności na leczenie.
W ostatnim czasie dokonano rozróżnienia terminów nawrót i powrót. Powrót dotyczy ponownego pojawienia się symptomów w krótkim okresie i jest wynikiem zaprzestania leczenia, zaś nawrót to kolejny epizod depresyjny.
Jakie są główne przyczyny wystąpienia choroby afektywnej jednobiegunowej?
Czynników sprawczych zaburzeń afektywnych jednobiegunowych jest wiele. Mogą pojawić się pod wpływem przyjmowania określonych leków. Mogą być związane z predyspozycjami genetycznymi. Mogą być powiązane z zaburzeniami hormonalnymi, czy neurologicznymi oraz predyspozycjami osobowościowymi.
Oprócz wyżej wymienionych istnieje również wiele psychologicznych czynników sprawczych, m.in. stresujące przeżycia, niewielki stres i stres przewlekły, podatność i reakcje na stresory. Wyuczona bezradność, deficyty umiejętności społecznych, czy traumatyczne przeżycia ze wczesnego dzieciństwa mogą być także ich powodem.
Tak więc – depresja może przybierać różne formy i dotyczyć różnych przykrych zdarzeń losowych.
Kto może zachorować na CHAJ?
Depresja może dotknąć każdego z nas – nie zależnie od płci, wieku, czy statusu materialnego. Jednak jak donoszą badania statystyczne to właśnie kobiety doświadczają zaburzeń depresyjnych dwa razy częściej niż mężczyźni. Ma to prawdopodobnie uzasadnienie w stylu wychowania…
Z dodatkowych informacji statystycznych:
- około 10% populacji cierpi na depresję,
- najczęściej ujawnia się pomiędzy 15 a 30 rokiem życia,
- 40-80% chorych ma myśli samobójcze,
Jak przebiega leczenie choroby afektywnej jednobiegunowej?
Można powiedzieć, że forma leczenia jest uzależniona od ciężkości epizodu. W zależności od jej nasilenia i przebiegu zaleca się farmakoterapię, psychoterapię, a w najcięższych epizodach leczenie kliniczne. Nierzadko stosowana jest też terapia elektrowstrząsowa.
Każda forma depresji, czy to dystymia, depresja poporodowa, czy depresja sezonowa nigdy nie powinna być bagatelizowana. Depresja to nie wstyd. Warto mówić o niej głośno i wyraźnie przedstawiać odczuwane dolegliwości. Najważniejsze jest ŻYCIE i o nie warto zawalczyć!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Bibliografia: PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ DSM-5, J.N.Butcher, J.M.Hooley, S.Mineka, Sopot 2017, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ