TRUDNE „NIE” – czyli, jak powiedzieć sobie „nie”?

Asertywność to nie tylko sztuka, ale również rzemiosło, które powinno być przez nas szlifowane i dopracowywane. Nie każdy jest w stanie powiedzieć „nie” – nie każdy jest w stanie wdrożyć od tak w życie asertywny program i trwać przy nim.

Co wymaga od nas asertywne zachowanie?

Asertywność wymaga od nas wiele i jeszcze więcej. Asertywność pragnie naszej uważności i skupienia. Jest przyjacielem o którym nigdy nie wolno nam zapomnieć. Jeśli zależy Ci na owej przyjaźni – musisz o nią dbać…

Tak, jak współistnienie wymaga od Ciebie zachowań asertywnych, tak również Twój wewnętrzny świat, takowych działań pożąda. Odpowiedz szczerze:

 • Jak często Twój wewnętrzny głos przekonał Cię abyś uległ/a?
 • Jak często bijesz się z myślami …to już ostatni raz… ?
 • Jak często mówisz sobie …od jutra…?

Jutro przesuwa się wciąż na następny dzień. Tak, jakby w ogóle miał nie nadejść. Osoby, które postanowiły zmienić coś w swoim życiu, a nie mają w sobie wewnętrznej asertywności wiedzą to najlepiej.

Od czego zacząć naukę asertywności?

Pamiętaj, że jeśli chcesz coś zmienić, musisz zacząć od siebie. Jeśli nie będziesz potrafił/a powiedzieć sobie „nie”, to na pewno nie powiesz „nie” innym.

Jeśli próbujesz zadowolić innych, wykonując to, czego nie chcesz robić, w końcu poczujesz urazę wobec tych osób, jak również rozczarowanie w sobie i z siebie. Zależności gonią zależności, a świat tak bardzo złożony jest. Choć czasem przeraża nas swą enigmatycznością, to i tak warto zacząć od jednego małego kroczku. Kolejne będą już łatwiejsze.

Nie zawsze trzeba mówić „nie”, ale warto zaznajomić się z tym słowem, gdy próbujesz coś zmienić w sobie. Jeśli pragniesz wyjść ze szkodliwych nawyków musisz być silny/a, w szczególności w sytuacjach, które teraz określasz jako destrukcyjne.

Pamiętaj – powrót do starych przyzwyczajeń bywa czasem niezauważalny, jeśli nie zachowasz czujności Twoja wewnętrzna asertywność runie w niepamięć.

Postanowienie zmiany wymaga jednego słowa – słowa „nie”… Ten kto spróbował na pewno przyzna mi rację, że jest to jedno z trudniejszych słów. Jest nam go ciężko użyć, gdy otoczenie zachęca do „grzechu”, a wewnętrzny głos popycha ku słabości.

Jak asertywnie odmawiać?

Często bywa, że samo „nie” jest zbyt słabe i mało znaczące – dlatego też warto dorzucić do niego kilka dodatkowych wyrazów i używać, gdy tylko będziesz mieć sposobność, aby przećwiczyć swoją asertywność:

 • Przykro mi nie mogę,
 • Nie teraz,
 • Nie mogę tego zrobić,
 • Wolałbym/ wolałabym nie,
 • Nie podoba mi się ten pomysł,
 • Nie dziękuję – może następnym razem,
 • Muszę to przemyśleć,
 • Czy możemy odłożyć to na później,
 • Nie wiem, czy mogę to zrobić, ale dam Ci znać,
 • Nie jestem w stanie tego zrobić,
 • Nie mogę działać sprzecznie z własnymi postanowieniami,
 • Taka była moja decyzja – nie mogę teraz pod wpływem chwili jej zmienić,
 • Jestem pewien/ pewna swego postępowania – nie mogę i nie chcę,
 • Nie jesteś w stanie przebić mojego „nie”.

Warto przećwiczyć owe sformułowania, zanim pojawi się drażliwa sytuacja. Warto wzbogacić swój asertywny słownik – ucząc się własnych asertywnych stwierdzeń. Przygotowanie to podstawa. Działanie w oparciu o przygotowanie to przewaga. Asertywny nawyk to zwycięstwo…

Zapamiętaj – nie krzywdzisz nikogo mówiąc „nie” ….  Robisz coś pozytywnego dla siebie. Asertywność czeka na Ciebie – zawalcz o siebie !!!


W jaki Ty sposób odmawiasz? Co u Ciebie najbardziej się sprawdza?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “TRUDNE „NIE” – czyli, jak powiedzieć sobie „nie”?”

 1. Magda pisze:

  Cudowny wpis. Dziękuję.

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /