…30 lat małżeństwa, a dopiero teraz zrozumiała, jak wiele błędów popełniła …30 lat katowania się surowymi zasadami, które zostały jej przekazane w spadku po przodkach …30 lat niewiedzy …30 lat błądzenia …30 lat zaplątanych myśli…
Tak było, ale teraz już jest inaczej. Nastąpił czas całkowitego wyzwolenia – po 30 latach poczuła wiatr w żaglach i chce to wykorzystać, aby zrozumieć jeszcze więcej…
Uwielbiam takie „przebudzenia”, gdy w końcu na twarzy jest wypisane pełne zrozumienie tego czego się doświadczyło i jak wielki wpływ miało to co wynieśliśmy z domu rodzinnego na doczesny sposób postępowania.
Zależność goni zależność… Tak właśnie się dzieje z nami, gdy dorastamy – przyjmujemy nieświadomie to, co pokazują nam rodzice, a następnie wypełniamy tym codzienność. Jako małe istoty chłoniemy wszystko jak gąbka – nie badamy, nie analizujemy, bo tak naprawdę jeszcze nie potrafimy się do tego odnieść. Przyjmujemy dany obraz za właściwy i bywa, że nieświadomie powielamy go w życiu dorosłym. Tak również dzieje się z stereotypami…
Stereotypy kontra role społeczne…
Stereotypy to z góry przyjęte, często bardzo tendencyjne, wyobrażenia o tym, jak osoba pełniąca pewną funkcję społeczną powinna się zachowywać, czy nawet wyglądać. Przyporządkowanie stereotypu do pełnienia danej roli często następuję nieświadomie – korzystamy z gotowych wzorów, przyswajamy poglądy bez zastanawiania i konfrontowania ich z rzeczywistością.
Zacznijmy od początku… W momencie narodzin zostaje nam przypisana jakaś rola – rola syna, czy córki. Wkraczamy w świat ról, nawet jeszcze o tym nie wiedząc. Spoglądamy na rodziców, którzy również pełnią swoje role – żony, męża, matki, ojca… Spoglądamy na osoby z naszego otoczenia, którzy również pełnią jakieś role – przyjaciela, sąsiada, dziadka, nauczyciela, księdza, szefa… itd. Każda rola ma swój własny zbiór rzeczy, które wypada i nie wypada robić. Coś w stylu: „kobieta musi zająć się domem, wychować dzieci, a mężczyzna powinien zarobić na ich utrzymanie”. Oby na pewno? No NIE!
My kobiety wywalczyłyśmy już tak wiele – na przestrzeni lat pewne absurdalne standardy uległy modyfikacjom i chwała za to… Nie wyobrażam sobie siebie nie mogącej swobodnie się wypowiadać. Bunt ma swoje dobre strony. Dziękuję emancypantkom za ich siłę i upartość…
…ale niestety wciąż jest wiele stereotypów, które nie uległy modyfikacjom i śmiem twierdzić, że wciąż najbardziej dotykają one kobiet. Kobieta jako żona, matka i kochanka powinna, a wręcz musi sprzątać, gotować, prać, prasować i do tego biegać jak z petardą w tyłku między domem, szkołą, a pracą, i koniecznie musi pamiętać o zakupach. A wieczorem oczywiście musi być zmysłową kochanką. Zaś mężczyzna – co robi mężczyzna? Hmmm… Idąc za stereotypami jego rolą jest utrzymać rodzinę. Niektórzy mężczyźni wręcz usłyszeli o tym, że nie należy robić pewnych rzeczy, bo odbierze mu to męskość. Mężczyzna jako ociec ma być silny, nie może sobie pozwolić na słabość. Oba stereotypy są ogromnie krzywdzące. Zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny.
Powielane stereotypy nie tylko mogą zrujnować małżeństwo, ale również mogą wpłynąć negatywnie na psychikę ludzką.
Stereotypowa tresura kontra rzeczywistość…
W tym momencie chcę Ci powiedzieć, że tak nie musi być! To, co jest teraz może ulec modyfikacji – jeśli tylko zechcesz… Czas przeanalizować fakty i skupić się na tym, jaki obraz Ty chcesz przekazać swoim dzieciom?
Może wydać Ci się troszkę kontrowersyjne, ale najważniejszy jest bunt. Zarazem ten wewnętrzny i zewnętrzny. Wewnętrzny bunt to poddanie analizie przyjętych wzorców, i zbadanie ich słuszności. Zaś bunt zewnętrzny to wdrożenie w życie wniosków wyciągniętych z doczesnego sposobu postępowania.
Kto Ci powiedział, że musisz zachowywać się podobnie, jak Twoja matka? Kto Ci powiedział, że musisz być identyczny, jak Twój ojciec?
Uwielbiasz gotować, a Twój ojciec uważa, że to babskie zajęcie – zbuntuj się! Lubisz majsterkować przy samochodzie, a Twoja matka uważa, że to zajęcie dla mężczyzny – zbuntuj się! Nie możesz się ograniczać tylko dla tego, że dana czynność, czy zawód był przyporządkowany danej płci. Możesz robić wszystko, jeśli oczywiście swym zachowaniem kogoś nie krzywdzisz…
Trudne początki…
Wdrożenie pewnych zmian nie należy do łatwych – trzeba mieć w sobie wiele siły i samozaparcia, aby przebrnąć przez to, co zostało bardzo mocno zakorzenione w podświadomości.
By móc coś zmienić najpierw należy to zobaczyć. Co z tego, że ciągle narzekasz na partnera jeśli nic z tym nie robisz?! Ugotujesz, posprzątasz, a potem mu wmawiasz, że jest okropnym mężem. Skończ z patologicznym zachowaniem i ustalcie wspólnie kto, co w danym tygodniu robi lub jakie obowiązki będziecie wykonywać razem.
Skończ z zaborczością i po prostu olej niektóre rzeczy zrobione, albo niezrobione. Przestań wciąż się bać oceny innych osób. Jeśli w domu nie będzie posprzątane, to trudno. Nikt od tego nie umrze. Jeśli Twój synek lubi bawić się z dziewczynkami, to mu na to pozwól. Jeśli Twoja córka lubi nosić spodnie, to pozwól jej na to. Jeśli Twój mąż przed emeryturą chce iść na studia to przestań widzieć w tym problem. Chcesz mieć różowy dom… zrób to!!! Nie patrz na innych, ale przede wszystkim rozwijaj siebie…
Kiedy miałem 5 lat, moja mama zawsze mówiła mi, że szczęście jest kluczem do prawdziwego życia. Gdy poszedłem do szkoły, spytali mnie kim chcę być gdy dorosnę. Odpowiedziałem, że chcę „być szczęśliwy”. Powiedzieli mi, że nie zrozumiałem pytania. Ja im powiedziałem, że nie rozumieją życia. ~ John Lennon
Spełniony i szczęśliwy rodzic jest największym skarbem rozwijającego się maluszka… Czas obalić stereotypy i zająć się pełnym satysfakcji życiem!
A co Ty zmienisz w swoim życiu? Jakiego zachowania chcesz się pozbyć?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ