
Czy przesadnie starasz się o to, aby inne osoby Cię nie opuściły? Czy masz autoagresywne myśli i zachowania? Czy Twoje wnętrze jest jak wulkan, i to dosłownie – czy często wybuchasz? Czy praktycznie zawsze towarzyszy Ci ekstremalna nerwowość czy poirytowanie? Czy wypełnia Cię niestabilność i impulsywność? Czy nieustannie towarzyszy Ci poczucie pustki? Czy masz nieustanne zmiany nastroju? Czy Twoje relacje, pomimo, że o nie zabiegasz to są niestabilne? Czy żyjesz, jakby nad przepaścią i przepełnia Cię przerażający strach? Zaburzenie osobowości typu borderline jest niezwykle wykańczające. Osoba z borderline nie ma chwili wytchnienia. Niestabilność jest tak bardzo bolesna, i do tego praktycznie nigdy nie odpuszcza. A co najgorsze…
Wewnętrzny świat osoby cierpiącej na borderline to prawdziwy horror. Główną cechą osobowości borderline jest niestabilność emocjonalna przejawiająca się w formie niezwykle intensywnych reakcji emocjonalnych na zdarzenia zewnętrzne, po których następuje bardzo długi proces powrotu do początkowego stanu emocjonalnego. Niestabilność emocjonalna charakteryzuje się także drastycznymi i niezwykle gwałtownymi przeskokami od jednej skrajnie trudnej emocji do drugiej jeszcze bardziej intensywniejszej. Inną bardzo ważną cechą wymienionego zaburzenia jest impulsywność, która w połączeniu z niestabilnością emocjonalną wielokrotnie prowadzi do nieobliczalnych, autodestrukcyjnych zachowań. Bardzo często takie osoby są traktowane jak chodzące zło. Ja sama jako terapeutka wielokrotnie widziałam morze łez osoby z borderline, która opowiadała mi o tym, że często mierzy się z wyzwiskami typu: „Ty chory borderze”. Można śmiało uznać, że środowisko zewnętrzne w wielu sytuacjach takim osobom nie sprzyja, a nawet dodatkowo je szufladkuje. Mając to na uwadze dzisiaj przychodzę z poleceniem książki Moniki Kotlarek o tytule „Borderline czyli jedną nogą nad przepaścią” (link do książki >TUTAJ<), która w doskonały sposób opisuje, jak wygląda życie osób cierpiących na zaburzenie osobowości typu borderline. Łamie mity i przedstawia fakty. Uczy akceptacji i tolerancji, a co najważniejsze nie bagatelizuje też drugiej strony, czyli osób, które żyją z osobami z borderline. Ma na uwadze również ich zdrowie psychiczne i to, jak bardzo ich komfort życia jest nadszarpywany przez takie osoby. Bowiem ciągłe zmiany nastroju, nieodłączna irytacja, przerażenie, niepokój, lęk, napięcie, chaos myślowy, a nawet próby samobójcze mogą wykończyć każdego, nie tylko samą osobę cierpiącą na borderline. Co jest ważne, nie każdy jest w stanie udźwignąć takiej relacji. Jednak nikt nie ma prawa wmawiać komuś zła i tym złem wobec drugiego człowieka się posługiwać. Diagnoza zaburzenia osobowości nie jest też formą przyzwolenia na czynienie zła. Na zło z obu stron nie ma przyzwolenia. Dlatego dzisiaj postaram się, bazując na powyżej wspomnianej książce, obalić kilka mitów, które krążą wokół osób z borderline. A co najważniejsze, mam nadzieje, że mój dzisiejszy artykuł, jak i sama książka przysłuży się większemu zrozumieniu i samozrozumieniu.
FAKTY i MITY O BORDERLINE
Poniżej przedstawię kilka najbardziej popularnych mitów, które funkcjonują w obiegu społecznym. Moim celem jest zwiększenie wiedzy o złożoności tego świata i istnień, które w nim funkcjonują. Oto kilka faktów i mitów w ramach zwiększenia świadomości:
- Jednym z wielu najbardziej popularnych mitów jest ten, który mówi, że osoby z borderline często określane są jako doskonali manipulatorzy. Zaś prawda jest taka, że każda osoba może być lepszym lub gorszym manipulatorem. Dotyczy to także osób z borderline. Natomiast manipulacja nie jest wyznacznikiem diagnozy owego zaburzenia. A co najważniejsze, osoby z borderline nie czerpią żadnych korzyści ani przyjemności ze swojego stanu. Choć zachowują się w różny sposób, to na pewno nie czerpią przyjemności z zachowań, które moglibyśmy określić jako manipulacja.
- Kolejny mit dotyczy tego, że nie jesteśmy w stanie odróżnić osoby z borderline od osoby wysoko wrażliwej. Prawda jest taka, że borderline to zaburzenie osobowości, które przejawia się ogromną pustką, autodestrukcją, zachowaniami, które mogą być niebezpieczne i niezwykle szkodliwe. Osoby z borderline często mierzą się z zakłóconym obrazem własnej tożsamości – wyraźnym i trwale niestabilnym obrazem siebie i własnego Ja. Zaś WWO to sposób odbierania świata, który jest bardzo intensywny, ale nie przedstawia się autoagresją. WWO kieruje się emocjonalnością, zaś ich emocje nie są niestabilne. Ich wyrażanie emocji jest dalekie od autodestrukcyjnej impulsywności.
- Następny mit mówi o tym, że tylko kobiety cierpią na borderline. No cóż, rzeczywiście więcej diagnoz stawia się kobietom, ale również mężczyźni taką diagnozę mogą usłyszeć. Tak więc „tylko kobiety” jest kłamstwem i do tego bardzo bolesnym.
- Czwarty mit mówi o tym, że borderline jest wynikiem tylko i wyłącznie popełnionych błędów wychowawczych. Zaś prawda jest taka, że jest to zaburzenie osobowości, na które ma wpływ biologia, społeczeństwo, jak i historia/doświadczenia danej osoby. Badania sugerują istotną rolę czynników genetycznych, jak i dużego wpływu czynników psychospołecznych. Warto jednak pamiętać, że u większości dzieci, które doświadczają wykorzystania lub zaniedbania, nie rozwijają się poważne zaburzenia osobowości ani innego rodzaju psychopatologie.
- Piąty mit dotyczy tego, że borderline leczy się tylko w zakładzie psychiatrycznym. No nie. Osoby z borderline funkcjonują wśród nas, choć ich funkcjonowanie często wiąże się z balansowaniem nad przepaścią, to jednak żyją wśród nas. Osoby z borderline nie leżą tylko i wyłącznie w szpitalach psychiatrycznych, przykute do łóżek. Próbują poradzić sobie same, lub uczą się siebie na psychoterapii.
- Szósty mit – osoby z borderline są zabójcami. No nie. Prawda jest taka, że borderline nie jest wcielonym złem i nie możemy każdej osoby z borderline określać jako zabójcę. Bowiem prawda jest taka, że osoby z borderline są bardziej skłonne skrzywdzić samych siebie, niż kogokolwiek innego. Jednak nie możemy wykluczyć, że ich wybuchowość czy wściekłość nie może spowodować zdarzeń niebezpiecznych. Nie możemy też wykluczyć wystąpienia u osób z borderline innych zaburzeń osobowości, tj. zaburzenia antyspołecznego, które charakteryzuje się m.in. agresywnymi zachowaniami.
- Kolejny mit mówi o tym, że osoby z borderline powinny leczyć się lekami psychotropowymi. Zaś prawda jest taka, że borderline to nie choroba, którą można wyleczyć. To zaburzenie osobowości, w którym leczy się/wspomaga się proces zdrowego funkcjonowania. Jest to taka forma pomocy, która ma pomóc osobom z borderline lepiej się czuć i pomagać im lepiej funkcjonować w ich życiu. Jednak prawda jest też taka, że osoby z borderline korzystają z leków, ale może to wynikać z innych towarzyszących chorób, na przykład depresji.
Zapewne tychże mitów jest o wiele więcej. Zaś ja odniosłam się do tych, które ja najczęściej słyszałam. Moją intencją jest zdjęcie ciężaru zła z osób z borderline i taka postawa przyświeca również autorce książki „Borderline czyli jedną noga nad przepaścią”, która w doskonały sposób opisuje także ZALETY OSÓB Z BORDERLINE. Oto jak pisze autorka:„
Tymczasem borderline to nie tylko to, co trudne, ale też przynajmniej kilka zalet. Jakich?
- Odporność. Wiele osób z borderline walczyło z uzależnieniami od narkotyków i alkoholu, samookaleczeniem, zachowaniami samobójczymi i zaburzeniami odżywiania. Wiele z nich przeżyło traumę, dlatego umiejętność radzenia sobie z rozregulowaniem emocjonalnym na co dzień jest niczym innym jak byciem wojownikiem.
- Empatia i współczucie. Osoby z borderline doświadczają większych zawirowań wewnętrznych i zewnętrznych. To z kolei pozwala na rozpoznanie i uzyskanie lepszego zrozumienia dla innych w podobnych sytuacjach. Dzielenie się historiami z życia na temat bólu emocjonalnego zachęca innych do otwarcia się i daje poczucie przynależności i wolności od piętna. Na przykład pewne badanie wykazało, że osoby z borderline są w stanie lepiej czytać wyraz twarzy i emocje niż osoby bez tego zaburzenia.
- Ciekawość. Bycie wyjątkowo wrażliwym sprawia, że emocje, zmysły i to, jak zostaliśmy wychowani, pozwalają nam na większą ciekawość innych ludzi i świata.
- Intensywność doznań i impulsywność. Impulsywność to cecha borderline, którą można pozytywnie powiązać z byciem odważnym i zdolnym do mówienia prawdy.
- Twórczość. Wysoka intensywność emocji może zostać uwolniona do twórczych zadań. Wiele osób z borderline całą swoją ekspresję emocjonalną wkłada w muzykę, sztukę, tworzenie i pisanie.
- Intuicja. Wysoka wrażliwość na otoczenie (wyuczona w dzieciństwie) oznacza, że osoby z borderline są bardziej świadome stanów emocjonalnych innych ludzi. Czasami intuicja może być przytłaczająca, ale gdy się nią odpowiednio zarządza, osoby z borderline mogą pomóc innym w trudnej sytuacji.
- Namiętność i emocje. Gdy osoba z borderline kocha, jest bardzo oddana i lojalna wobec związku, a jej miłość jest wyjątkowo głęboka. Mimo że mogą istnieć problemy z przywiązaniem i lęki przed porzuceniem, są to ostatecznie przejawy miłości. Kiedy emocje są opanowane, związek może trwać długo i być udany.
- Ochrona. Troska i intensywność emocji, jaką osoba z borderline odczuwa w stosunku do innej osoby lub sytuacji, może przełożyć się na silną agresję jako metodę ochrony innych i samego siebie.
- Nadzieja. Negatywne objawy borderline są rzeczywiście możliwe do opanowania dzięki połączeniu psychoterapii, sieci wsparcia społecznego i długoterminowego zaangażowania.
WARTO WALCZYĆ O KAŻDY DZIEŃ!
Intensywności i irracjonalności wynikającej z objawów borderline w równym stopniu odpowiada szczęście, kreatywność i empatia dla innych. Ludzie z borderline są uzdrowicielami, kochankami, a przede wszystkim walczą z wewnętrznym bólem. Pamiętaj: żadna osoba z borderem nie jest taka sama i nadszedł czas, abyś zobaczył więcej niż tylko diagnozę.” Słowa autorki są mi bardzo bliskie jako terapeutce specjalizującej się w nurcie TSR. Bowiem każdy człowiek warty jest człowieczeństwa, a etykiety, czy diagnozy nie mogą zaburzyć nam posługiwania się człowieczeństwem. Człowiek potrzebuje człowieka. Warto o tym pamiętać zawsze i wszędzie. Ja poznałam wiele osób z borderline. Poznałam ich ból, ale także widziałam ich ogromne zasoby, które w sobie noszą. Ich inteligencja jest ogromna, a twórczość wybitna.
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zaburzenie borderline lub mierzy się z nim osoba Ci bliska to gorąco zachęcam do przeczytania wspomnianej książki. Jest to publikacja, która nie tylko daje wsparcie i większe zrozumienie, ale również jest to zestaw ćwiczeń, które mogą pomóc czytelnikowi w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Jest to przewodnik po uczuciach i emocjach. Jest to książka pełna wskazówek i sugestii. Czytając ją przez myśl przeszło mi to, że ta książka jest tak naprawdę stworzona dla każdej osoby, która potrzebuje poradzić sobie z lękami, stresem, rozpaczą i wszelkimi innymi napięciami. Tak więc, jeśli czujesz, że Twoje wnętrze przypomina wulkan, to na pewno pomimo braku tegoż zaburzenia skorzystasz z wiedzy w niej zawartej. Gorąco polecam tę pozycję również osobom pracującym z drugim człowiekiem. Jeszcze raz polecam i zachęcam do zakupu.
Autorka: AGNIESZKA ZBLEWSKA
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ