Każda istota ludzka kieruje się określonymi zasadami. Zasadami, które zostały nabyte w przeciągu całego życia i ukształtowane w przestrzeni doświadczeń i odczuć. Zasady tworzą świat i wizerunek nas samych. Dzięki nim jesteśmy w stanie dostrzec wartości określonych zdarzeń, czy sytuacji.
Zasady wprowadzamy i modyfikujemy na potrzeby nas samych i ogółu. By nie tylko sam na sam czuć się dobrze z własnymi poglądami, ale aby również inne jednostki dostrzegły głębie ich znaczenia…
Choć mogłoby się wydawać, że jesteśmy ograniczeni przez pewnego rodzaju paradygmaty, to nic bardziej błędnego. Jesteśmy wolni – możemy kreować i tworzyć świat na podstawie własnych odczuć, oczywiście zachowując pełnię empatii, która jest pomocna w byciu wśród ogółu.
Dlaczego zasady w związku są ważne?
Nie tylko poszczególne jednostki, ale również rodziny oraz wszelakie związki funkcjonują znacznie skuteczniej gdy opierają się na założeniach, na spisanych zasadach. Spisanie wspólnych zasad jest obopólną zgodą na to, co nieuniknione, a zarazem pożądane. Zawierając związek małżeński wypowiadamy przysięgę – deklarujemy sobie oddanie, zrozumienie i uczciwość. Choć przysięga jest bardzo ważna, bo jest formą deklaracji bezpieczeństwa, to i tak zostaje gdzieś zapomniana we wirze codzienności. Została powiedziana i gdzieś zapomniana. Praktycznie nikt z nas nie wraca do jej założeń – nikt nie analizuje jej głębi.
Przysięga małżeńska jest pewnego rodzaju kontraktem, który dopełnia konstytucję. Rdzeniem każdej rodziny jest fundament zmiany. Fundamentem każdego związku jest wspólne rozpatrywanie wartości.
Co niszczy związek?
Wieloma związkami rządzą niezdrowe relacje. W gonitwie codzienności dochodzi do większej ilości sprzeczek i nie domówień niż sami jesteśmy sobie to uzmysłowić. Kłopoty, kryzysy, odmienność zdań, nastroje, czy potrzeby natychmiastowego zadowolenia – każdy ma inne. Każdy z nas rządzi się innymi prawami, a dopełnienie siebie w związku sprawia nie lada wyzwanie. W sytuacjach nieokreślonych i nieomówionych stajemy się dla siebie bardziej wrogami niż przyjaciółmi – uciekamy od siebie, co raz bardziej oddalając się…
Dlaczego konstytucja małżeńska / partnerska jest ważna?
Konstytucja małżeńska jest pewnego rodzaju misją scalającą i pogłębiającą wspólne założenia partnerstwa. Sporządzenie owej konstytucji pozwoli na podejmowanie określonych decyzji. Owa misja jest zbiorem praw i kryteriów dająca całej rodzinie poczucie jedności i ciągłości. Jako plan rozwoju pozwala na dostrzeganie wartości w kategoriach dobra ogółu. Zdanie każdego domownika jest dostrzegane i analizowane. Każdy członek odczuwa jej moc – zachowujemy równowagę miedzy własnymi potrzebami, a wartościami partnera.
W momencie pełnego zrozumienia istoty konstytucji rozpoczynamy pracę na jej tworzeniem. Konstruowanie określonego planu wymaga od nas pełnej świadomości. Świadomości, która nadaje każdemu członkowi rodziny prawo do rozwoju i szanuje jego poczucie odrębności. Wspólne spisywanie jej założeń umacnia jej wartość i pozwala na to, by każdy z jej orędowników wcielał ją w życie.
Spisując deklarację szanujemy zdanie każdego członka rodziny. Poglądy i potrzeby są analizowane i rachowane. Wspólna droga do celu scala i pogłębia więzi.
Wyjątkowość konstytucji polega na tym, że jest ona odnawialna i dowolnie modyfikowana z uwzględnieniem potrzeb każdego partnera. Przeglądając ją co pewien czas możemy wspólnie nanosić poprawki.
Jakie są główne założenia konstytucji małżeńskiej?
Cele i założenia owej misji są najważniejsze. Każdy z członków określa to, co jest dla niego najwartościowsze i pod wpływem obopólnej dyskusji deklarowane są wspólne założenia związku.
By rozpocząć pracę nad konstytucją warto zadać sobie kilka pytań:
- Jak ma wyglądać nasz związek?
- Co należałoby zmienić?
- Co usprawnić?
- Co jest najważniejsze?
- Jak chcecie wspólnie spędzać czas?
- Jakie obowiązki powinny być wypełniane?
- Kiedy możemy powiedzieć stanowcze NIE?
- Kiedy możemy liczyć na odrobinę samotności i co przez to zrozumiemy?
- Jak planować czas, by był satysfakcjonujący dla każdego? …
Tak zadane pytania zawsze wymagają odpowiedzi. Każdy z członków rodziny musi się odnieść do przestawionych wartości i potrzeb. Musi zadeklarować chęć przeanalizowania swojej dotychczasowej postawy, by umocnić wartości drugiego partnera.
By wprowadzić założenia konstytucji powinniśmy być pewni, że nie ogranicza ona żadnego członka rodziny i nie ujmuje jego wartości. Każdy musi się zgodzić na wprowadzenie planu w życie podpisem i wolą świadomego życia.
Jeśli brakuje nam bliskości, to określmy to w deklaracji. Określmy w jaki sposób będziemy do tego dążyć i jakie elementy wypełniać, by odbudować tę wartość. Jeśli zaś brakuje nam swobody planowania wolnego czasu – określmy jakie zmiany należy wprowadzić, by wypracować ten nawyk. Wszystko jesteśmy w stanie zmienić i wypracować – wystarczą szczere chęci i wola walki o świadome bycie w związku.
Konstytucja małżeńska powinna wisieć w widocznym miejscu, tak by każdy członek rodziny mógł do niej w każdej chwili zajrzeć i przypomnieć sobie jej założenia. Warto również poświęcić czas kilka razu do roku, by odnowić i usprawnić pewne założenia. Takie wspólne spotkanie jest możliwością przeanalizowania tego, co zostało zmienione, a nad czym należy bardziej popracować.
PRZYKŁADOWA KONSTYTUCJA MAŁŻEŃSKA
By ułatwić tworzenie takiej konstytucji, poniżej przedstawiam przykład owej misji:
Konstytucja zawarta w dniu 07.12.2015 roku między Jolką, a Ryśkiem ma na celu wprowadzenie wartościowych zmian wspólnego życia.
Do najważniejszych założeń należą:
- Dzielimy się obowiązkami porządkowymi. W każdą sobotę wspólnie zabieramy się do porządków – każdy ma określone zadanie, które musi wykonać. Należą do nich: odkurzanie – Rysiek, ścieranie kurzy – Jolka, mycie łazienki – Rysiek, zmywanie podłogi – Jolka…;
- Raz w miesiącu siadamy i planujemy terminarz spotkań. Ustalamy wizyty i wyjazdy do krewnych. Dyskutujemy o tym, kto kogo chce odwiedzić i kiedy…;
- Co trzecią niedzielę w miesiącu wybieramy się na wspólną randkę – miejsce spotkania wybieramy razem.
- Raz w miesiącu wspólnie planujemy i ściśle określamy wyjazd rodzinny. Zgodnie z przedstawionym planem finansowym – wybieramy miejsce i czas;
- Mówimy wprost, co komu się nie podoba i co chcielibyśmy zmienić;
- Każdy ma swój jasno określony dzień w którym nic nie musi robić, tzw. wolny czas – jest to piątek;
- Pamiętamy o telefonach – odbieramy zawsze i wędzie;
- Rozwijamy swoje pasje. We wtorki Rysiek ma spotkanie kapeli, a w środę Jolka uczęszcza na taniec;
- Traktujemy rodziców swojego partnera na równych zasadach. Nikogo nie wywyższamy;
- Jeśli mamy problem rozwiązujemy go wspólnie. Zawsze znajdziemy dla siebie czas.
- Co tydzień zmieniamy się w wstawaniu w nocy do dzieci. Wychowaniem dzieci zajmujemy się wspólnie. Każdy poświęca im czas w tych samych ilościach. Zaspakajamy potrzeby dzieci;
- Nigdy nie mówimy o sobie źle. Jeśli coś nas trapi wyjaśniamy, to w cztery oczy;
- …………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Osoby niżej podpisane deklarują się 4 razy w roku odczytywać i modyfikować założenia konstytucji. Spotkania w sprawie odnowy założeń odbywać się będą w dniu zmiany pory roku. Deklarowani oświadczają, że będą się stosować do wyżej wymienionych punktów. Konstytucja jest spisana i zatwierdzona przez niżej zadeklarowanych.
Każda konstytucja powinna zostać zatwierdzona i podpisania własnoręcznie przez deklarowanych. Każde założenie musi być przedyskutowane, a jego treść powinna być jasna i klarownia. Przejrzystość i czytelność to podstawa dobrej deklaracji.
Przedstawioną konstytucję można spisać z każdym członkiem rodziny. Jej nazwa nie ogranicza nas tylko i wyłącznie do związku małżeńskiego.
Jeśli wciąż macie obiekcje do jej zasadności – spróbujcie sami. Przedstawcie i przeanalizujcie – nie zakładajcie od razu przegranej. Przygotujcie się jednocześnie na długi proces odnowy, w którym głównym założeniem jest konstytucja zmiany. Praca, jeszcze raz praca. Zadeklarowane działania będą wymagać od nas świadomej praktyki i rzetelności. Rzuć wyzwanie partnerowi, bądź najbliższej rodzinie i odszukaj harmonię we wspólnej codzienności!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ