Codzienność wymaga skupienia i dużej rozwagi. Każde działanie jest ściśle powiązane z przypisanymi rolami i formą odszukania samego siebie w zawiłości rzeczywistości. Choć plan dnia zapełniony od świtu do nocy, to i tak warto zagłębić się w hierarchię ważności owych spraw.
Dlaczego planowanie jest tak bardzo ważne?
Oderwij się na chwilę i rzetelnie odpowiedz sobie na poniższe pytania:
- Czy planując dzień rezerwujesz również czas tylko i wyłącznie dla siebie? Czas w którym poświęcisz siebie na odszukania siebie – szczęścia i harmonii… Masz ten czas?
- Wymień i przeanalizuj chociaż jedną czynność, którą mógłbyś/ mogłabyś wykonywać (a nie robisz) codziennie, a co w kolosalny i niewiarygodny sposób poprawiłaby Twoje życie osobiste?
Skup się proszę na odpowiedziach i nie zostawiaj ich bez konkretnego przeanalizowania. Udziel odpowiedzi – nie wymieniaj zdawkowych i omijających odpowiedzi. Bądź wobec siebie szczerym rozmówcą.
Gdy już posiądziesz wiedzę na temat poruszany w pytaniach zauważysz, że zarządzanie własnym życiem jest czymś więcej niż zwykłym planowaniem.
Praktycznie, co druga osoba nosi przy sobie kalendarz – zapisujemy w nim sprawy pilne i bardziej ważne. Wizyty, spotkania, czy też inne sprawy wymagające zapamiętania. Kalendarz stał się narzędziem do planowania życia. Faktem jest, że wiele ułatwia i staje się niezawodnym kompanem w czasie planowania najważniejszych zdarzeń w naszym życiu.
Dlaczego warto mieć terminarz?
Natomiast terminarz personalny choć, tak bardzo zbliżony do zwykłego kalendarza jest jednak czymś więcej niż zwykłym narzędziem do planowania. Terminarz uczy nas świadomego działania i dostosowywania własnych potrzeb do zawiłości codzienności.
Kreowanie czasu wymaga stawiania sobie ostatecznych pytań o sens własnego życia. Zarządzanie i zarazem kreowanie terminarza personalnego jest rozdrabnianiem, analizą, konkretnym działaniem. Skuteczne zarządzenie polega na robieniu rzeczy we właściwej kolejności.
Jak zaplanować czas tylko dla siebie i dlaczego jest on tak bardzo ważny?
By skutecznie rozpocząć pracę nad kreowaniem i zarządzaniem własnym życiem należy określić i wymienić najważniejsze role w swoim życiu. Role w które regularnie inwestujesz swój czas oraz energię.
Wypisując role, które określają właśnie Ciebie weź pod uwagę cały tydzień i zapisz dziedziny swojego życia, w których przez całe siedem dni działasz. Twoje role – rola matki, ojca, dziadka, babci, syna, córki, wnuka, nauczyciela, piłkarza, menadżera, handlowca, żony, męża, chórzysty, wolontariusza, pisarza…
Role wymagają określenia celów. Dobierając cele do ról wcześniej określonych, pamiętaj o odszukaniu trzech lub więcej ważnych spraw, które chciałbyś/chciałabyś załatwić w każdej z ról w tym tygodniu. Zapisz je jako cele. Koncentrując się na rolach wytyczasz cele – kolejno planujesz tydzień. Zapisujesz swoje priorytety w tygodniowym terminarzu.
Planowanie tygodniowe jest odbiciem nas samych. Siedmiodniowy terminarz zrzuci z nas niedociągnięcia przeszłości i pozwoli budować tu i teraz nie wybiegając nazbyt w przyszłość. Twój własny terminarz personalny zainspiruje i skłoni do spojrzenia na własne życie w kategoriach zasad i wartości.
Organizowanie tygodnia według zasady określenia ról i doboru celów nie tylko pozwoli Ci wykonać to, co priorytetowe, ale również pozwoli zaplanować czas tylko dla siebie. Planowanie daje wolność – to Ty jesteś Panem/Panią swojego życia i tylko od Ciebie zależy w jaki sposób zapełnisz swój tygodniowy plan działania. Pozwoli Ci na elastyczność – jesteś w stanie modyfikować swoje plany i założenia według własnego zdania. Elastyczność pozwoli Ci również na poradzenie sobie z sytuacjami niezaplanowanymi i nagłymi.
Na czym polega codzienna adaptacja?
Nigdy nie wolno Ci zapominać o codziennej adaptacji. Poświęć kilka minut przy porannej kawie na terminarz personalny. Przeglądanie własnych planów i celów dopełni Twoje role oraz wprowadzi naturalne wartościowanie wywodzące się z Twojego wewnętrznego poczucia równowagi. Zapewni Ci równowagę i stały kontakt z wcześniej podjętymi decyzjami. Terminarz personalny jest narzędziem Twojej własnej, niepowtarzalnej misji życiowej.
W trakcie planowania własnego terminarza określ role, cele i czas realizacji – planuj z własnym sumieniem. Sumienie pozwoli stworzyć Ci siedmiodniowy plan działania w harmonii z własnymi wartościami. Pozwoli Ci również na podporządkowanie własnej misji życiowej planom krótko i długoterminowym. Nadając każdemu dniu kierunek będziesz działać na zasadach doboru potrzeb do własnego charakteru – skup się również na nadaniu równowagi wymienionym sprawom.
Siedmiodniowy terminarz personalny pozwoli Ci na świadome planowanie własnego życia – dostrzeżesz siebie w owym działaniu. Skupiając się na własnych założeniach gromadzisz wiedzę na temat stosunków międzyludzkich. Dostrzegasz siebie w zawiłości codzienności. Jesteś godnym i zarazem szanowanym obywatelem świata. Nie skupiasz się tylko na pracy – dążysz do realizowania wyższych wytycznych posiadanych ról. Pamiętajmy, że i role ulegają modyfikacjom – skoncentruj się na własnym odbiciu, na pełnionych funkcjach i własnych potrzebach.
Czy planując można żyć spontanicznie?
I na spontaniczność odnajdziesz czas. Terminarz ma uzmysłowić, że posiadamy wystarczającą ilość czasu na wszystko, nawet na spontaniczne działania, jednocześnie nie zapominając o celach priorytetowych dla siebie i Twoich najbliższych. Jak wiele satysfakcji sprawi Ci, że na pewno nie zapomnisz o wieczornym wypadzie do kina z żoną/mężem. Jak wiele przyjemności sprawisz swojej matce, gdy nie zapomnisz o spotkaniu. Jak wiele radości sprawisz swoim dzieciom, gdy na pewno kupisz im upragnione buty… Tak wiele, a zarazem tak niewiele, by spełniać jednocześnie swoje potrzeby i sprawiać małe radości najbliższym…
Jeśli prowadzisz już swój kalendarz, to proszę dodaj mu cech terminarza personalnego. Planuj tygodniowo, zaglądaj do niego kilka razu dziennie, przeanalizuj sprawy pilne i priorytetowe, pomyśl o sobie i najbliższych – dopełniaj swoje role, odszukaj w nim siebie – swoje szczęście. Szczęście planowania własnych celów…
Stworzenie swojego własnego niepowtarzalnego terminarza pozwoli Ci na uzyskanie harmonii w tym, co priorytetowe i mniej ważne. Będziesz w stanie ciszyć się życiem jednocześnie nie zapominając o pełnionych rolach, które dodają Twojemu życiu pewnego rodzaju satysfakcji.
Zarządzając siedmiodniowym planem jesteśmy w stanie dodać sobie wartości i także pozwolić na to, by inni zauważyli te wartości. Myśląc o sobie stajemy się bardziej empatyczni i dążymy do tego, aby każda dziedzina życia została przez nas w idealny sposób poznana.
Zachęcam każdego do skonstruowania owego terminarza – skup się na własnych potrzebach, a dostrzeżesz wartości ogółu. Spróbuj!!!
Spróbuj i opowiedz nam, jak sprawdza się owy terminarz w Twoim życiu?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ