STRACH PRZED ODRZUCENIEM – skąd bierze się poczucie winy?

Tak wiele błędów, tak wiele porażek…I to obrzydliwe, niekończące się poczucie winy…

Co to poczucie winy?

Poczucie winy najprościej ujmując jest tym, co gryzie nas od środka. Przyczynia się do smutku, strachu, a nawet depresji. Zacznijmy jednak od początku. W momencie narodzin nikt z nas nie wie, co to jest poczucie winy. Jednak z czasem, gdy zostajemy odbiorcami komunikatów, tj. : “Widzisz, co zrobiłeś/aś – jak Ci nie wstyd…” rozpoczyna się proces tworzenia poczucia winy. Poznajemy zasady i reguły społecznie narzucone, których nie dopełnienie skutkuje w większości poczuciem winy…

Poczucie winy jest to zatem pewnego rodzaju stan emocjonalny, który powstaje w momencie gdy uświadomimy sobie popełnienie czynu uznanego za niedozwolony. Jest to odczucie potęgujące żal, wstyd, zakłopotanie, a nawet złość.

Tak, więc istnieją normy i reguły, których nie wypełnienie skutkują poczuciem winy. Natomiast nie tylko otaczający nas ludzie narzucają określone reguły. My sami również ustalamy własne zasady, według których chcemy żyć i funkcjonować. Każdy z nas będzie miał inną paletę zasad, które ukształtowały się pod wpływem wcześniej poznanych już reguł, czy własnych doświadczeń życiowych. Tego typu utarte normy zawężą pole zrozumienia – w przypadku złamania jakiegokolwiek określonego punktu, nie będą w stanie wygrać z poczuciem winy.

poczucie winy

Poczucie winy to uczucie, które nawołuje, że nie powinniśmy wybaczyć sobie jakiekolwiek „wykroczenia”: “Złamałem/am zasadę – jak mogłem/am, to nigdy nie powinno mieć miejsca…” 

Ale skąd wiesz, że Twój czyn jest na pewno zły? Skąd masz pewność, że zasady, które wcześniej zostały przyjęte są dobre i obiektywne? Czy powinieneś/ powinnaś oceniać siebie tak surowo? Dlaczego zatem to robisz – wciąż karmiąc się poczucie winy?

Co napędza poczucie winy?

Zasady same w sobie są dobre dopóki nie zaczniemy podchodzić do nich zbyt restrykcyjnie, a do samych siebie nazbyt krytycznie. Krytyka daje przyzwolenie na ciągłą ocenę i porównywanie – zawęża możliwość rozwoju.

Pamiętaj wszystko ewoluuje – wszystko się zmienia, nawet zasady. To, co kiedyś przez naszych pradziadków było uznane za niewybaczalne, dzisiaj jest traktowane z przymrużeniem oka. Tak i powinno być z Twoimi regułami. Każdego dnia doświadczasz nowych odczuć, uczysz się i obserwujesz – dzięki temu Twoja wiedza na własny temat się zmienia. Jeśli zatem wszystko się zmienia, niech i Twoje zasady zostaną odkurzone…

Wciąż się oceniając – nosisz w sobie głębokie, podświadome przekonanie, że nie wolno Ci się pomylić. Co dalej prowadzi do powstania destrukcyjnego przekonania, że tylko poukładane, idealneperfekcyjne życie jest warte uwagi. A wszelkiego rodzaju odstępstwa od przyjętych reguł skutkują wykluczeniem, odrzuceniem i odepchnięciem. Postępując w ten sposób chcemy zapewnić sobie sympatię innych osób – jednocześnie nie dając sobie możliwości na poznanie ich zdania, na temat danej sytuacji. Skąd zatem wiemy, że ich zasady są naszymi zasadami?

Jak często miewasz poczucie winny? Czy rozmawiasz z kimś na ten temat?

Załóżmy, że wydarzyło się w Twoim życiu coś, czego nie możesz sobie wybaczyć – było to niezgodne z Twoimi zasadami. Wciąż zadręczasz się poczuciem winny – cierpisz. Twoje serce krzyczy i pragnie wolności. Przypatrz się proszę Twojej bliskiej rodzinie – mężowi/żonie, dzieciom i zapytaj się siebie, czy jeśli oni, by popełnili ten „błąd”, czy również byś im tego nie wybaczył/a? Odrzucił/a byś osoby, które kochasz bo złamały zasady? Przecież wiesz dlaczego to zrobili – czujesz to… dokładnie wiesz dlaczego i jak to się stało…

Czy uda się wygrać z poczuciem winy?

Najważniejsze to zrozumienie istoty błędu – błędu, który jest Twoim błędem, a nie czymś, co ktoś próbuje Ci wmówić; błędu, który pomimo aktualizacji swoich zasad i reguł dalej pozostaje błędem; błędu, który jest faktyczną podstawą do zadość uczynienia… Odpowiedz na pytania:

Dlaczego tak się stało? Co Cię popchnęło do takiego postępowania?

Gdy już poznasz przyczyny, dopiero wtedy będziesz w stanie nad nimi popracować. Przyznaj się do błędu – zaakceptuj przeszłość. Ona już była – teraz jest Twój czas, tu i teraz. Masz szansę, aby naprawić swój błąd. Pokazać światu nowego siebie. Twórz i kreuj wokół siebie przestrzeń tak, aby mieć pewność, że już nigdy nie dopuścisz się podobnego „występku”. Dając sobie tą pewność, jesteś w stanie zwalczyć poczucie winy.

Jak zmotywować się do działania?

Pamiętaj – poczucie winy zagości w Twoim życiu jeśli na to pozwolisz… Nieraz w życiu popełniamy głupstwa – kierujemy się różnymi emocjami, które potem potęgują stan wielkiego poczucia winy. Te głupstwa to już przeszłość – musimy to zaakceptować i wybaczyć sobie. Musisz polubić samego siebie – stać się swoim najlepszym przyjacielem, który od czasu do czasu może przedefiniować stare zasady…


Czy jesteś w stanie zmienić to, co do tej pory Cię blokowało? 


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /