OBLICZA DOSKONAŁOŚCI – czy zagraża Ci perfekcjonizm?

Perfekcjonizm to nie tylko idealnie ułożone ubrania w szafie, to nie tylko posegregowane gazety, czy doskonale ułożone talerze. Perfekcjonizm to proces wyniszczenia naszego idealnego niepoukładanego życia.

Perfekcjonizm nie tylko rujnuje, ale również zabija to, co najpiękniejsze i najbardziej doskonałe – nasze pełno barwne życie w którym powinno znaleźć się troszkę bałaganu, frywolności, czy spontaniczności.

Co zabiera nam perfekcjonizm?

Perfekcjonizm dąży do ulepszenia nawet tego, czego już nie da się ulepszyć. Wszystko zawsze będzie zbyt mało doskonałe…

Jakie rozróżniamy typy perfekcjonizmu?

Kanadyjscy psychologowie Paul Hewitt i Gordon Flett wyróżnili kila typów perfekcjonizmu:

Zorientowany na sobie – ten rodzaj wiąże się z niepohamowaną chęcią osiągnięcia nierealistycznych, bądź całkowicie niemożliwych założeń. Wysoko ustawiona poprzeczka to drugie imię perfekcjonisty zorientowanego na „ja”. Nie potrafi zaakceptować własnych błędów, czy potknięć. Idealny musi prowadzić idealne życie.

Zorientowany na innych – to troszkę, jak despotyczny szef… Szef, który tyranizuje swych podwładnych, którzy mają obowiązek i muszą sprostać jego nierealnym oczekiwaniom. Perfekcjonista zorientowany na innych nie dostrzega potrzeb i pragnień innych osób. Liczy się tylko on i jego osobiste podejście do wyznaczonych standardów. Ciągła kontrola to jego drugie oblicze…

Zorientowany na przekonaniach – dotyczy to osób, które uważają, że ich życie musi być doskonałe ponieważ inni tego oczekują. Irracjonalne postrzeganie innych daje do zrozumienia, że liczy się tylko ten kto spełnia oczekiwania innych osób. Inne osoby zaakceptują Cię dopiero wtedy, gdy spełnisz to, o czym nie mówi się głośno – czyli bądź idealny, a będziesz lubiany.

Perfekcjonizm ma wiele szkodliwych odsłon, które warto odkryć zanim zagości w naszym życiu…

Sprawdź- czy należysz do perfekcjonistów?

Czytaj więc dalej i sprawdź, czy poruszone poniżej kwestie dotyczą właśnie Ciebie:

  • Myślisz w kategoriach wszystko albo nic? Czy Twój świat skoncentrowany jest na czarno- białym postrzeganiu rzeczywistości? Czy w Twoim postrzeganiu coś może być tylko i wyłącznie dobre lub złe – doskonałe lub beznadziejne?
  • Czy często popadasz w skrajności? Czy zdarza Ci się kontrolować wszystko od A do Z?
  • Czy uważasz, że zaufanie jest błędem? Czy zadania zawsze wykonujesz sam/a, jednocześnie uważając, że inni nie zrobią tego tak dobrze, jak jest to oczekiwane?
  • Czy wysoko stawiasz poprzeczkę sobie i innym? Wierzysz, że musisz dać siebie,jak najwięcej bo tego wymaga każda sytuacja?
  • Czy udaje Ci się dokończyć powierzone zadania? Czy chcesz jeszcze coś poprawić, co znacznie utrudnia Ci oddanie danego projektu? Czy często masz ochotę dodać jeszcze coś zanim powiesz, że dana sprawa jest zakończona?
  • Czy Twój wewnętrzny narrator wciąż powtarza Ci: …powinieneś/ powinnaś zrobić jeszcze to i to… i …jeszcze to… Czy Twój wewnętrzny głos wciąż Cię gani?
  • Czy często miewasz wyrzuty sumienia związane z popełnionymi błędami? Czy Twój wewnętrzny świat nie pozwala Ci o nich zapomnieć – wciąż nawołuje do ich poprawy?

Odpowiadając na powyższe pytania zachowaj szczerość – z pełną powagą przyznaj, czy któreś z wymienionych podpunktów dotyczą Ciebie?

A może zauważyłeś/ aś pewne zależności i wymienione pytania dotyczą osoby z Twojego otoczenia?

Warto przyjrzeć się z bliska swemu wnętrzu, by pozwolić temu, co szkodliwe raz na zawsze odejść. Każdy z nas ma prawo do szczęścia i życia z pełną świadomością podejmowanych działań, które jak nakazuje spontaniczność powinny być idealne w swej niedoskonałości.

Pamiętajmy nic i nikt nie jest idealny – tylko od nas samych zależy jak postrzegamy otaczający nas świat.

Zachęcam do „rachunku sumienia”. Skup się na „prawdziwym życiu” – pełnym luźnego podejścia nawet do zbyt spiętych sytuacji…


A jaki jest Twój sposób na idealnie niepoukładane życie 🙂 ?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /