Świat pełen jest ludzi – niby żyjemy pośród nich, a tak naprawdę obawiamy się bliższego poznania. Z tego typu problemem zmaga się wiele osób – chcą poznać kogoś nowego, ale nie mogą pokonać swoich blokad…
Jak zatem przełamać lody? Jak wyzbyć się nieśmiałości i nawiązać nową relację?
Mogłoby się wydawać, że nawiązanie kontaktu jest banalnie proste – podchodzisz, zaczynasz rozmowę, a reszta toczy się dalej. Oby na pewno? Często jednak, owemu poznaniu towarzyszy lęk, który przybiera formę blokady – przez co nie jesteśmy w stanie podjąć nowych relacji.
Wszechogarniający lęk jest jedną z przyczyn poczucia osamotnienia pośród tłumu. Lęk wynika z wielu czynników, natomiast jego najważniejszym składnikiem jest to, w jaki sposób my sami siebie oceniamy. Często czujemy się gorsi, mniej atrakcyjni, postrzegamy siebie jako kogoś kto nie zasługuje na uznanie. Zaniżamy własną wartość i tym samym odbieramy sobie prawo do nowej relacji. Lęk w tym momencie działa paraliżująco i destrukcyjnie – uciekamy od lęku jednocześnie zabierając sobie prawo do bliższego poznania.
Jak pokonać nieśmiałość?
By postawić pierwszy krok w kierunku nowej znajomości musisz podjąć działanie niwelujące wewnętrzny lęk. Stosując kilka prostych wskazówek, możesz w znacznym stopniu zredukować swoją wewnętrzną nieśmiałość. Dzięki opanowaniu podanych poniżej sugestii będziesz w stanie nauczyć się rozmawiać praktycznie z każdym i wszędzie – Twoje obawy znikną, a Ty sam/a zyskasz na wartości…
SUGESTIA NR 1 – ANALIZA
Pierwsza wskazówka dotyczy Ciebie – analizy własnego lustra. Na samym początku musisz umieć zanalizować, co sam/a twierdzisz na swój temat – w jaki sposób siebie określasz? W jaki sposób siebie opisujesz?
Wyobraź sobie, że podjąłeś/aś próbę nawiązania nowej znajomości. Podchodzisz i rozpoczynasz rozmowę. Nieznajoma osoba wysłuchała Cię, ale nie wykazała zainteresowania. Co się dzieje, w tym momencie w Twoim ciele – jak się czujesz? Jakie myśli pojawiły się w Twoje głowie?
Jeśli należysz do większości i nie bez powodu czytasz ten artykuł, to zapewne do Twojego życia wkrada się samokrytycyzm. Raz na zawsze musisz to zmienić – musisz sobie obiecać, że nigdy nie powiesz o sobie do siebie źle. Wiem – najtrudniej będzie Ci dotrzymać tych zobowiązań, ale pamiętaj praktyka czyni mistrza. Stwórz listę i wypisz na kartce swoje mocne strony. Zawieś ją w widocznym miejscu i codziennie czytaj na głos zapisane na niej pozytywne sformułowania na swój temat. W ten sposób negatywne określenia ustąpią miejsca tym mocnym i pożądanym wartościom. Bez oczerniania i destrukcyjnych osądów na swój temat będziesz w stanie podejmować nowe kontakty… Więcej na temat pracy nad samokrytycyzmem znajdziesz >TUTAJ<
SUGESTIA NR 2 – ZMIEŃ NASTAWIENIE
Przed decyzją o podjęciu działania często zastanawiamy się, jaki będzie jej przebieg. Wybiegając znacznie do przodu analizujemy, czy dana osoba zostanie naszym dobrym znajomym, a może nawet przyjacielem. Oczekujemy i wyobrażamy sobie w myślach, jak będą wyglądać nasze kolejne spotkania.
Zmieniając nastawienie zmieniamy równocześnie swoje podejście. Nie wybiegaj w przyszłość. Nowo poznana osoba nie musi od razu zostać Twym oddanym kompanem życia. Nie oczekuj niczego od drugiej osoby. Niech próba poznania stanie się tylko okazją, a nie deklaracją na całe życie. Zachowaj ciekawość – zaoferuj jedynie swój czas i zainteresowanie. Ewentualny brak reakcji, czy też zainteresowania jest tylko stratą okazji – niczym mniej, ani niczym więcej. Zapamiętaj – zachowaj dystans w tworzeniu przyszłych wydarzeń…
SUGESTIA NR 3 – ZROZUMIENIE
Dzięki powyższym sugestiom dobrze już wiesz, że brak zainteresowania wcale nie musi mówi nic o Tobie. Czasami po prostu, tak jest – tracimy okazję, nie z naszej winy. Często bywa tak, że osoba z którą próbujemy nawiązać relację ma swoje osobiste powody dla których odrzuca kontakt. Powodów jest bardzo dużo i nie muszą one mieć nic wspólnego z Tobą, np. jeśli pragniesz nawiązać kontakt z daną osobą, a ona w tym momencie przeżywa głęboką żałobę, to proszę nie dziw się brakiem zainteresowania. Przyczyn może być tak wiele – sam/a nie raz masz swój gorszy dzień i stronisz od ludzi. Zastanów się i postaraj się zrozumieć…
SUGESTIA NR 4 – UKRYTE NIEBEZPIECZEŃSTWO
Bywa i tak, że podejmujesz nową relację z osobą, która okazuje się „wredną małpą”. „Wstrętny pasożyt” tylko czeka by Cię znieważyć. Starasz się zrozumieć, a tu nagle jak piorun z jasnego nieba ktoś próbuje Ci wbić nóż w serce. Obraża i wyśmiewa Cię – Twoje ciało ulega paraliżowi. Nie wiesz, co masz zrobić – rozglądasz się dookoła, czy ktoś jeszcze słucha, o czym mówi ta nieobliczalna osoba.
Musisz również pamiętać i o tym, że na swojej drodze możesz spotkać wiele niebezpiecznych osobowości, które będą za wszelką cenę chciały Cię zniszczyć. Nie możesz do tego dopuścić – przygotuj się na taką ewentualność. Podczas interakcji obserwuj, co się między wami dzieje. Bądź świadomym obserwatorem – dzięki świeżości spojrzenia będziesz w stanie się w porę wycofać. Zachowaj ostrożność – zadbaj o swoje bezpieczeństwo.
W tym momencie poznałeś/aś cztery najważniejsze niwelatory lęku. Warto przemyśleć każdy z nich i odnieść się do tego, co dzieje się z Tobą w trakcie kontaktów z innymi osobami.
Zapamiętaj – Twoje lęki bywają bezpodstawne, a strach zabija szansę rozwijania kontaktów międzyludzkich.
Świat jest warty Twej uwagi – zrozumienia i głębokiej analizy. Zadbaj o swoją pewność siebie i nie bój się nawiązywać nowe relacje… Inne osoby czekają na Twoje zainteresowanie – dobre słowa, uśmiech, czy też troskę…
A jaka jest Twoja rada – jak stać się bardziej pewnym siebie człowiekiem?
Jak nawiązywać nowe relacje bez jakichkolwiek obaw?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ