CYKLOTYMIA, czyli o czym może świadczyć huśtawka nastrojów?

Każdy z nas doświadcza od czasu do czasu różnego rodzaju stanów ducha – bywa, że przez kilka dni jesteśmy pełni energii, a tuż za chwilę pojawia się mega przygnębienie. Troszkę, jak na karuzeli życia kosztujemy różnokształtnych form ludzkiej nastrojowości…

Jednak dzisiaj artykuł znacznie poważniejszy niż chwilowe spadki, czy skoki energii… Dzisiaj postaram się opisać, czym jest zaburzenie cyklotymiczne i jak wiele szkód wyrządza osobie, która nosi jego brzemię.

Czym jest zaburzenie cyklotymiczne?

Zaburzenie cyklotymiczne definiowane jest, jako łagodniejsze zaburzenie nastroju charakteryzujące się cyklicznie występującymi objawami hipomanii i depresji. Tak, więc, cyklotymię można potraktować, jako „małą” chorobę afektywną dwubiegunową.

Czym jest zaburzony nastrój?

Zaburzenia nastroju przedstawia się, jako zakłócenia nastroju, które są na tyle intensywne i uporczywe, że utrudniają przystosowanie się jednostki. Tak, więc, gdy człowiek doświadcza intensywnych i tak bardzo uciążliwych zmiennych stanów swojego ducha ma bardzo duży problem odnalezienia się w codzienności i rzeczywistości, która go otacza.

Co to jest hipomania?

Hipomania to łagodniej odczuwalne stany emocjonalne charakteryzujące się uczuciem znacznego pobudzenia, a nawet euforii. Hipomania pomimo swej łagodności jest bardzo uciążliwa i wykańczająca dla osoby nią dotkniętą. Ładunki energetyczne w dużej mierze mają swoje odbicie m.in. w poirytowaniu, agresji i gniewie. Tak, więc, hipomania to nie tylko „świetny czas zabawy przez całą dobę”, to wiele toksycznych emocji…

W czasie hipomanii możemy zaobserwować:

 • zwiększenie energii życiowej,
 • zmniejszenie potrzeby snu,
 • przeświadczenie o posiadaniu wyjątkowych możliwości,
 • euforia,
 • natłok myśli,
 • nieprzemyślane decyzje,
 • znaczna gadatliwość,
 • pobudzenie,
 • trudności z utrzymaniem koncentracji,
 • gwałtowne i niebezpieczne zachowania.

W jaki sposób przedstawia się depresja w zaburzeniu cyklotymicznym?

Depresja w zaburzeniu cyklotymicznym przybiera łagodniejszy, ale równie uporczywy stan emocjonalny charakteryzujący się wyrazistą dawką przygnębienia i zniechęcenia.

W fazie depresji w zaburzeniu cyklotymicznym występuje wszechobecny smutek, jak również utrata zainteresowania pozytywną stroną codzienności. Dodatkowo może pojawić się: poczucie niedopasowania, wycofanie społeczne oraz pesymistyczne i przykre nawracające rozpamiętywanie.

Wymienione symptomy można porównać do tych występujących w dystymii, o której możesz poczytać więcej >TUTAJ<

Warto podkreślić, że zasadniczą różnicą między zaburzeniem cyklotymicznym, a dystymią jest kryterium czasowe.

Jak odróżnić zburzenie cyklotymiczne od choroby afektywnej dwubiegunowej?

W zaburzeniu cyklotymicznym występują cykliczne zmiany nastroju znacznie lżejsze niż wahania nastroju spotykane w chorobie afektywnej dwubiegunowej.

Jeśli chciałbyś/ chciałabyś więcej poczytać o chorobie afektywnej dwubiegunowej to zapraszam Cię >TUTAJ<

Jak rozpoznać zaburzenie cyklotymiczne?

Aby móc zdiagnozować cyklotymię, muszą w ciągu minimum dwóch lat wielokrotnie występować okresy objawów hipomaniakalnych i depresyjnych. Objawy te muszą wywoływać znaczne kliniczne cierpienie psychiczne bądź upośledzenie funkcjonowania. W przypadku dzieci i osób dorastających ten okres skraca się do jednego roku.

Należy zaznaczyć, że w czasie dłuższym niż dwa lata okresy hipomaniakalne i depresyjne utrzymują się, przez co najmniej połowę tego czasu, a okresy bezobjawowe nigdy nie trwają dłużej niż dwa miesiące. Tak, więc, chorowanie na cyklotymię nie oznacza, że nastrój podlega stałym wahaniom: pomiędzy poszczególnymi epizodami zaburzeń pojawiać się mogą okresy wyrównanego, tzw. „normalnego” nastroju, jednak są one znacznie krótsze niż okresy hipomaniakalne i depresyjne.

Jak wygląda leczenie zaburzenia cyklotymicznego?

W zaburzeniu cyklotymicznym bardzo duży nacisk kładzie się na psychoterapię, jak również na farmakoterapię.

W leczeniu cyklotymii, podczas psychoterapii istotne są regularne ćwiczenia polegające na samoobserwacji – chorujący uczy się wychwytywać czynniki przepowiadające nadchodzącą fazę hipomanii lub depresji. Uczy się radzić sobie ze stresem, jak również nabywa wiedzę z zakresu odpowiednich technik relaksacyjnych pomagających mu go zminimalizować. Ważne jest także systematyczne przyjmowanie leków antydepresyjnych i stabilizatorów nastroju, co umożliwia choremu powrót do zdrowia i sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.

Pamiętaj, nigdy nie lekceważ jakichkolwiek oznak zaburzonego nastroju. Zdrowie, dobre samopoczucie i stabilność emocjonalna jest tego warta. Nie obawiaj się porady, rady, opinii, a przede wszystkim diagnozy. Choroba, choć nie należy do łatwych, to jednak wciąż jest do opanowania – pozwól sobie na RADOŚĆ ŻYCIA!!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Bibliografia: PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ DSM-5, J.N.Butcher, J.M.Hooley, S.Mineka, Sopot 2017, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

4 odpowiedzi na “CYKLOTYMIA, czyli o czym może świadczyć huśtawka nastrojów?”

 1. MartA pisze:

  Coś w tym jest bo raz w miesiacu mam takie stany.Strasznie przeszkadza to w funkcjonowaniu.

 2. Martyna pisze:

  Raz w miesiącu? To u mnie codzienność…

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /