Każdy z nas doświadcza od czasu do czasu różnego rodzaju stanów ducha – bywa, że przez kilka dni jesteśmy pełni energii, a tuż za chwilę pojawia się mega przygnębienie. Troszkę, jak na karuzeli życia kosztujemy różnokształtnych form ludzkiej nastrojowości…
Jednak dzisiaj artykuł znacznie poważniejszy niż chwilowe spadki, czy skoki energii… Dzisiaj postaram się opisać, czym jest zaburzenie cyklotymiczne i jak wiele szkód wyrządza osobie, która nosi jego brzemię.
Czym jest zaburzenie cyklotymiczne?
Zaburzenie cyklotymiczne definiowane jest, jako łagodniejsze zaburzenie nastroju charakteryzujące się cyklicznie występującymi objawami hipomanii i depresji. Tak, więc, cyklotymię można potraktować, jako „małą” chorobę afektywną dwubiegunową.
Czym jest zaburzony nastrój?
Zaburzenia nastroju przedstawia się, jako zakłócenia nastroju, które są na tyle intensywne i uporczywe, że utrudniają przystosowanie się jednostki. Tak, więc, gdy człowiek doświadcza intensywnych i tak bardzo uciążliwych zmiennych stanów swojego ducha ma bardzo duży problem odnalezienia się w codzienności i rzeczywistości, która go otacza.
Co to jest hipomania?
Hipomania to łagodniej odczuwalne stany emocjonalne charakteryzujące się uczuciem znacznego pobudzenia, a nawet euforii. Hipomania pomimo swej łagodności jest bardzo uciążliwa i wykańczająca dla osoby nią dotkniętą. Ładunki energetyczne w dużej mierze mają swoje odbicie m.in. w poirytowaniu, agresji i gniewie. Tak, więc, hipomania to nie tylko „świetny czas zabawy przez całą dobę”, to wiele toksycznych emocji…
W czasie hipomanii możemy zaobserwować:
- zwiększenie energii życiowej,
- zmniejszenie potrzeby snu,
- przeświadczenie o posiadaniu wyjątkowych możliwości,
- euforia,
- natłok myśli,
- nieprzemyślane decyzje,
- znaczna gadatliwość,
- pobudzenie,
- trudności z utrzymaniem koncentracji,
- gwałtowne i niebezpieczne zachowania.
W jaki sposób przedstawia się depresja w zaburzeniu cyklotymicznym?
Depresja w zaburzeniu cyklotymicznym przybiera łagodniejszy, ale równie uporczywy stan emocjonalny charakteryzujący się wyrazistą dawką przygnębienia i zniechęcenia.
W fazie depresji w zaburzeniu cyklotymicznym występuje wszechobecny smutek, jak również utrata zainteresowania pozytywną stroną codzienności. Dodatkowo może pojawić się: poczucie niedopasowania, wycofanie społeczne oraz pesymistyczne i przykre nawracające rozpamiętywanie.
Wymienione symptomy można porównać do tych występujących w dystymii, o której możesz poczytać więcej >TUTAJ<
Warto podkreślić, że zasadniczą różnicą między zaburzeniem cyklotymicznym, a dystymią jest kryterium czasowe.
Jak odróżnić zburzenie cyklotymiczne od choroby afektywnej dwubiegunowej?
W zaburzeniu cyklotymicznym występują cykliczne zmiany nastroju znacznie lżejsze niż wahania nastroju spotykane w chorobie afektywnej dwubiegunowej.
Jeśli chciałbyś/ chciałabyś więcej poczytać o chorobie afektywnej dwubiegunowej to zapraszam Cię >TUTAJ<
Jak rozpoznać zaburzenie cyklotymiczne?
Aby móc zdiagnozować cyklotymię, muszą w ciągu minimum dwóch lat wielokrotnie występować okresy objawów hipomaniakalnych i depresyjnych. Objawy te muszą wywoływać znaczne kliniczne cierpienie psychiczne bądź upośledzenie funkcjonowania. W przypadku dzieci i osób dorastających ten okres skraca się do jednego roku.
Należy zaznaczyć, że w czasie dłuższym niż dwa lata okresy hipomaniakalne i depresyjne utrzymują się, przez co najmniej połowę tego czasu, a okresy bezobjawowe nigdy nie trwają dłużej niż dwa miesiące. Tak, więc, chorowanie na cyklotymię nie oznacza, że nastrój podlega stałym wahaniom: pomiędzy poszczególnymi epizodami zaburzeń pojawiać się mogą okresy wyrównanego, tzw. „normalnego” nastroju, jednak są one znacznie krótsze niż okresy hipomaniakalne i depresyjne.
Jak wygląda leczenie zaburzenia cyklotymicznego?
W zaburzeniu cyklotymicznym bardzo duży nacisk kładzie się na psychoterapię, jak również na farmakoterapię.
W leczeniu cyklotymii, podczas psychoterapii istotne są regularne ćwiczenia polegające na samoobserwacji – chorujący uczy się wychwytywać czynniki przepowiadające nadchodzącą fazę hipomanii lub depresji. Uczy się radzić sobie ze stresem, jak również nabywa wiedzę z zakresu odpowiednich technik relaksacyjnych pomagających mu go zminimalizować. Ważne jest także systematyczne przyjmowanie leków antydepresyjnych i stabilizatorów nastroju, co umożliwia choremu powrót do zdrowia i sprawne funkcjonowanie w społeczeństwie.
Pamiętaj, nigdy nie lekceważ jakichkolwiek oznak zaburzonego nastroju. Zdrowie, dobre samopoczucie i stabilność emocjonalna jest tego warta. Nie obawiaj się porady, rady, opinii, a przede wszystkim diagnozy. Choroba, choć nie należy do łatwych, to jednak wciąż jest do opanowania – pozwól sobie na RADOŚĆ ŻYCIA!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Bibliografia: PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ DSM-5, J.N.Butcher, J.M.Hooley, S.Mineka, Sopot 2017, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.
Podobne wpisy
4 odpowiedzi na “CYKLOTYMIA, czyli o czym może świadczyć huśtawka nastrojów?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Coś w tym jest bo raz w miesiacu mam takie stany.Strasznie przeszkadza to w funkcjonowaniu.
Bardzo mi przykro. Może warto spróbować zmiany. Może terapia będzie w tym pomocna.
Raz w miesiącu? To u mnie codzienność…
Rozumiem, że jest Pani bardzo ciężko, ale mimo wszystko dziękuję, że jest Pani ze mną – tutaj.