DOM RODZINNY a ANOREKSJA – gdy dziecko cierpi na zaburzenia odżywiania…

Anoreksja to choroba śmiertelna, która uwielbia młode dziewczyny… W okresie dojrzewania zagląda nieproszona, by tylko zasiać swój destrukcyjny owoc. Jeśli tylko napotka na słabszą jednostkę z miłą chęcią z nią się „zaprzyjaźni”.

Jak anoreksja niszczy życie?

Anoreksja choć opanowała do perfekcji maskowanie się, to i tak w pewnym momencie nie jest w stanie się ukryć. Osoba chorująca na zaburzenia odżywiania przedstawia się znaczną utratą wagi i niepohamowanym samodestrukcyjnym postępowaniem. Anoreksja to choroba, która tyczy się całej rodziny. Pośrednio choruje cała rodzina.

Młode dziewczyny dążą do wyidealizowanego obrazu, który chcą osiągnąć poprzez odchudzanie – nie istnieje inny sposób, tylko i wyłącznie głodówka. Syndrom idealnego ciała plus zaniżona samoocena, to wielki start w kierunku samozagłady.

Wiele osób słyszało o anoreksji – mówi się o niej głośno i wyraźnie, ale wciąż zbyt wiele osób nadal widzi w niej swój cel. Cel staje się bardziej realistyczny, gdy dodatkowo jest utrawalany problemami emocjonalnymi. Jak wiadomo anoreksja ma bogate podłoże psychopatologiczne i niezwykle trudno jest ją opanować. Jednakże należy zapamiętać, że jest to choroba wyleczalna.

Jak wygląda leczenie anoreksji?

Leczenie anoreksji to badanie podłoża psychologicznego – osoba chorująca musi mieć stały kontakt z psychiatrą oraz uczęszczać na sesje terapeutyczne. W tego typu „etapach do zdrowia” bezcenna staje się pomoc rodziny, która również musi zaznajomić się z podstawami owej choroby. Nie wystarczy „coś tam wiedzieć”, należy poznać przyczyny, skutki i formy zapobiegania. W wielu rodzinach na samym początku rodzi się bunt. Opiekunowie omijają prawdę i wypierają – podprogowo uważając, że jeśli jest problem sami sobie z nim poradzą. Często bywa i tak, że anoreksja jest ściśle połączona z tym, co dzieje się w domu. Jednakże samo wyparcie destabilizuje drogę do zdrowia. Należy umieć przyznać się do własnych wad, by móc nad nimi pracować. Powielając błędy wychowawcze często przyczyniamy się tylko do pogłębienia problemu.

Jak pomóc dziecku choremu na anoreksję?

Na początku walki z chorobą dziecka sami rodzice potrzebują wsparcia. Często słyszy się, że ich dziecko odrzuca ich pomoc. Stają na głowie, a mimo wszystko z ust dziecka chorującego na anoreksja pada wiele przykrych słów w ich kierunku.

Przede wszystkim musicie wiedzieć, że anoreksja przemawia różnymi głosami i będzie uciekać się do niepojętych sztuczek, by tylko Was oszukać. Gdy będziecie już myśleć, że najgorsze za Wami to nagle otworzą się drzwi do „piekieł”…

Rodzice powinni wykazać się niezwykłą determinacją, ale również empatią w procesie dążenia do zdrowia swojego dziecka. W leczeniu musi uczestniczyć cała rodzina – jest to problem każdego domownika, nie wolno nam tego bagatelizować. Jeśli uważasz, że jesteś w stanie nad wszystkim zapanować, to głęboko się mylisz – to anoreksja zawładnie Twoim dzieckiem jednocześnie głęboko niszcząc Ciebie.

Kogo kocha anoreksja?

Najlepszą przyjaciółką anoreksji jest depresja. Anoreksja uwielbia jej obecność. Zaprosi ją do Twojego domu i ciężko będzie Ci się od niej uwolnić. Pamiętaj, że nie zawsze możemy kontrolować swoje myśli i zachowania. Jesteśmy tylko ludźmi, którzy mają swoje słabsze dni, natomiast dla anoreksji będzie to kraina miodem płynąca – prawdziwa idylla w której to rozwinie skrzydła. Rady, które bez zastanowienia będziesz udzielać swojemu dziecku mogą je popchnąć w jeszcze większą niemoc.

W tym momencie pragnę zwrócić Twoją uwagę na to, że dla dobra rodziny należy umieć poprosić o pomoc. Pomoc specjalisty, tak jak to zostało opisane powyżej jest bezcenna. Chorujący musi poznać samego siebie – swoje potrzeby i pragnienia. Musi również zrozumieć zawiłość, która stała się bagażem nie do udźwignięcia.

Należy również pamiętać, że anoreksja uwielbia powracać – dlatego pomimo wszystko warto kontynuować psychoterapię jeszcze przez kilka miesięcy, czy lat. Spotkania terapeutyczne w tym momencie nie będą już tak częste, ale stanowią pewien sposób ochronny, który również jest dalej szlifowany przez chorego już samodzielnie.

Rodzina w procesie leczenia staje się bezcenna – musi umieć wesprzećzmotywować. Musi również przyczynić się do budowania nowego obrazu swego dziecka. Wykazanie się cierpliwością i wielkim skupieniem staje się priorytetem. Systematyczność i racjonalność mają stać się codziennością.

Głównym zadaniem rodziców należy również „zbadanie” środowiska w którym przebywa ich dziecko …a może tam znajduje się niebezpieczny zarodek anoreksji?… Choć obsesyjna kontrola nie jest wskazana, to jednak czujność powinna zostać zachowana. Cały proces wyjścia z impasu powinien opierać się na obopólnym zaangażowaniu – choć zapewniam na początku to raczej Ty będziesz wykazywać większe zainteresowanie, niż Twoje dziecko… Pamiętaj ono jest chore – jemu jest o wiele trudniej niż Tobie. Nie oczekuj cudów – na cuda trzeba zapracować…

Anoreksja jest wyzwaniem, które musi podjąć cała rodzina. Gdy dotyka ona Twojego dziecka nie bój się o niego zawalczyć. Udaj się do specjalisty i naucz się nowych wzorów postępowania. Pamiętaj anoreksja znajdzie sposób, by Cię przechytrzyć… tak więc Ty znajdź sposób na nią…


Co byś poradził/a rodzicom dziecka chorującego na anoreksję?

Podziel się z nami swoimi doświadczeniami… 


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /