ROZWIĄZYWANIE PROBLEMÓW – w kilku krokach do celu…

Eeeee…. i znów to samo… Znów coś, jak kłoda leży na drodze życia i nie pozwala nam mentalnie jej kontynuować… Obrzydlistwo dotyka praktycznie każdego z nas. Praktycznie każdy na drodze swojego życia napotka na zawiłości i niedogodności. Jednak co dalej z tym zrobimy zależy od nas samych. Jak bardzo zidentyfikujemy się z problemem – czy pozwolimy przejąć rolę ofiary, czy też zwycięzcy…

Co przeszkadza w rozwiązywaniu problemów?

Jedno jest pewne bezproduktywne narzekanie i ciągłe rozpamiętywanie do niczego nie prowadzi. Wciąż będziemy tkwić w martwym punkcie. Szczęście wymaga działania – każdy problem wymaga rozwiązania. Tak, więc dokonaj remanentu i zacznij stawiać pierwsze kroki, by ponownie wziąć swoje życie w swoje ręce.

Zawsze kiedy jest problem, jest jakieś rozwiązanie… zatem jeśli nie ma rozwiązania, nie ma problemu…

W tym momencie najważniejsze jest abyś pomyślał/a o rozwiązaniach. Oznacza to odejście od przeszłości, a skupieniu się na tym, co jeszcze przed Tobą… Co możesz zrobić, by tu i teraz było wolne o trudności? Jak umocnić swoje rozwiązanie, by kolejne dni trwały w sile?

Jak rozwiązać problem?

Jednym z najważniejszych kroków to postawienie sobie celu. A jak wiadomo Twoim celem jest odszukanie rozwiązania na obecny problem. Natomiast musisz skupić się na szczegółach. Dokładnie zdefiniuj rozwiązanie – ono ma stać się Twoim celem. Im wyraźniej zobaczysz cel, tym większe będą, szanse, żeby go osiągnąć.

Aktywne poszukiwanie rozwiązań zbliży Cię do celu. Odpowiedz sobie zatem na kilka pytań:

  • Co jest Twoim celem? Co jest Twoim rozwiązaniem?
  • Jakie umiejętności, kompetencje posiadasz, które mogą Ci pomóc?
  • Jakie dostrzegasz rozwiązania?
  • Czy rozwiązanie problemu wymaga pomocy ze strony bliskich?
  • Kto mógłby Ci pomóc rozwiązać ten problem?
  • Jaki pierwszy krok musisz uczynić, by rozpocząć proces?
  • Jakie kolejne kroki należy zrobić?

Zanotuj każdą odpowiedź, w ten sposób będziesz mieć pewność, że stres Cię nie pokona. Zachowasz stabilizację. Będziesz czuć się pewniej.

Na czym polega metoda kontrastowania? I jak to może pomóc w rozwiązywaniu problemów?

W książce “Psychologia myślenia” przedstawiono niezawodną technikę wyjścia z trudnych sytuacji, którą autorka Gabriel Oettingen określiła jako kontrastowanie.

Kontrastowanie polega na snuciu pozytywnej wizji rozwiązania problemu, a następnie „wylaniu” na nią kubła zimnej wody, wypełnionego rzeczywistymi argumentami. Dzięki tej technice sprawdzisz, czy rozwiązanie, które znalazłeś/aś jest wiarygodne, i z jakimi konsekwencjami może się ono wiązać. Wymaga również odpowiedzi na pytanie: “powinienem/powinnam?”, czy “nie powinienem/powinnam?”

Po pierwsze – zanurz się w pozytywnej wizji, rozwiązującej Twój problem. Następnie równie obrazowo uzmysłów sobie, z jakim wysiłkiem wiąże się osiągnięcie tego celu. Kolejno stwórz kontrast poprzez pozytywną wizję, a następnie przywołaj negatywne aspekty rzeczywistości.

Dzięki temu ćwiczeniu możesz przygotować się na ewentualne porażki, czy też niepowodzenia. Idąc za słowami autorki: „Jeśli cele są realistyczne i właściwie sformułowane, efektem jest większa motywacja i energia do działania…”.

zwyciestwo

Czy wszystkie problemy da się rozwiązać?

Bywają również takie sytuacje, na które nie mamy wpływu. Jedynym wyjściem jest utrzymanie naszego wnętrza w odpowiedniej harmonii. Należy również pamiętać, że nic nie trwa wiecznie – wszystko ma swój początek i koniec. Rozważ nową sytuacje. Spróbuj bezstronnie zaobserwować, co tak naprawdę się wydarzyło. Poznaj anatomię problemu. Dopiero, kiedy rzeczowo i z dystansem zestawisz wszystkie informacje jest możliwość, że uporządkujesz to, co rozchwiane. Poznanie anatomii jest początkiem rozwiązania. Jest formą akceptacji i zrozumienia…

Pamiętaj, aby dokonać rozwiązania musisz podarować sobie czas. Nic za sprawą pstryknięcia w palce się nie zmieni. Każde rozwiązanie wymaga czasu. Dodatkowe minuty, godziny, czy też dni pozwolą Ci na bardziej rzetelne działanie. Staniesz się bardziej uważny/a. Rozważ każdy destrukcyjny element w dążeniu do rozwiązania – stwórz mapę rozwiązania problemu.

ZADANIE:

To tego zadania przygotuj: dużą kartkę papieru i coś do notowania. A następnie na środku kartki zapisz swój cel, tj. przykład rozwiązania problemu. A dookoła celu wynotuj elementy, które na niego mogą wypłynąć. Nadaj im wartości w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza element, który najszybciej zbliży Cię do celu. Wyeliminuj destrukcyjne elementy, a powtarzaj te, które przyspieszą Twój sukces. Wiesz już od czego rozpocząć? Elementami nie tylko mogą być działania, ale również kontakty z innymi ludźmi. Pamiętaj – rozwiązanie wymaga Twojego zaangażowania.

Jeśli wierzysz w zwycięstwo, zwycięstwo uwierzy w Ciebie. ~ Paulo Coelho

Rozwiązanie jest w Twoich rękach… Dostrzegaj potencjał swoich działań i umacniaj posiadane techniki. Każda dodatkowa umiejętność lub wiedza jest światełkiem do stworzenia nowego lepszego świata. Rozwiązanie czeka na Twój krok. Do dzieła!!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /