Eeeee…. i znów to samo… Znów coś, jak kłoda leży na drodze życia i nie pozwala nam mentalnie jej kontynuować… Obrzydlistwo dotyka praktycznie każdego z nas. Praktycznie każdy na drodze swojego życia napotka na zawiłości i niedogodności. Jednak co dalej z tym zrobimy zależy od nas samych. Jak bardzo zidentyfikujemy się z problemem – czy pozwolimy przejąć rolę ofiary, czy też zwycięzcy…
Co przeszkadza w rozwiązywaniu problemów?
Jedno jest pewne bezproduktywne narzekanie i ciągłe rozpamiętywanie do niczego nie prowadzi. Wciąż będziemy tkwić w martwym punkcie. Szczęście wymaga działania – każdy problem wymaga rozwiązania. Tak, więc dokonaj remanentu i zacznij stawiać pierwsze kroki, by ponownie wziąć swoje życie w swoje ręce.
Zawsze kiedy jest problem, jest jakieś rozwiązanie… zatem jeśli nie ma rozwiązania, nie ma problemu…
W tym momencie najważniejsze jest abyś pomyślał/a o rozwiązaniach. Oznacza to odejście od przeszłości, a skupieniu się na tym, co jeszcze przed Tobą… Co możesz zrobić, by tu i teraz było wolne o trudności? Jak umocnić swoje rozwiązanie, by kolejne dni trwały w sile?
Jak rozwiązać problem?
Jednym z najważniejszych kroków to postawienie sobie celu. A jak wiadomo Twoim celem jest odszukanie rozwiązania na obecny problem. Natomiast musisz skupić się na szczegółach. Dokładnie zdefiniuj rozwiązanie – ono ma stać się Twoim celem. Im wyraźniej zobaczysz cel, tym większe będą, szanse, żeby go osiągnąć.
Aktywne poszukiwanie rozwiązań zbliży Cię do celu. Odpowiedz sobie zatem na kilka pytań:
- Co jest Twoim celem? Co jest Twoim rozwiązaniem?
- Jakie umiejętności, kompetencje posiadasz, które mogą Ci pomóc?
- Jakie dostrzegasz rozwiązania?
- Czy rozwiązanie problemu wymaga pomocy ze strony bliskich?
- Kto mógłby Ci pomóc rozwiązać ten problem?
- Jaki pierwszy krok musisz uczynić, by rozpocząć proces?
- Jakie kolejne kroki należy zrobić?
Zanotuj każdą odpowiedź, w ten sposób będziesz mieć pewność, że stres Cię nie pokona. Zachowasz stabilizację. Będziesz czuć się pewniej.
Na czym polega metoda kontrastowania? I jak to może pomóc w rozwiązywaniu problemów?
W książce „Psychologia myślenia” przedstawiono niezawodną technikę wyjścia z trudnych sytuacji, którą autorka Gabriel Oettingen określiła jako kontrastowanie.
Kontrastowanie polega na snuciu pozytywnej wizji rozwiązania problemu, a następnie „wylaniu” na nią kubła zimnej wody, wypełnionego rzeczywistymi argumentami. Dzięki tej technice sprawdzisz, czy rozwiązanie, które znalazłeś/aś jest wiarygodne, i z jakimi konsekwencjami może się ono wiązać. Wymaga również odpowiedzi na pytanie: „powinienem/powinnam?”, czy „nie powinienem/powinnam?”
Po pierwsze – zanurz się w pozytywnej wizji, rozwiązującej Twój problem. Następnie równie obrazowo uzmysłów sobie, z jakim wysiłkiem wiąże się osiągnięcie tego celu. Kolejno stwórz kontrast poprzez pozytywną wizję, a następnie przywołaj negatywne aspekty rzeczywistości.
Dzięki temu ćwiczeniu możesz przygotować się na ewentualne porażki, czy też niepowodzenia. Idąc za słowami autorki: „Jeśli cele są realistyczne i właściwie sformułowane, efektem jest większa motywacja i energia do działania…”.
Czy wszystkie problemy da się rozwiązać?
Bywają również takie sytuacje, na które nie mamy wpływu. Jedynym wyjściem jest utrzymanie naszego wnętrza w odpowiedniej harmonii. Należy również pamiętać, że nic nie trwa wiecznie – wszystko ma swój początek i koniec. Rozważ nową sytuacje. Spróbuj bezstronnie zaobserwować, co tak naprawdę się wydarzyło. Poznaj anatomię problemu. Dopiero, kiedy rzeczowo i z dystansem zestawisz wszystkie informacje jest możliwość, że uporządkujesz to, co rozchwiane. Poznanie anatomii jest początkiem rozwiązania. Jest formą akceptacji i zrozumienia…
Pamiętaj, aby dokonać rozwiązania musisz podarować sobie czas. Nic za sprawą pstryknięcia w palce się nie zmieni. Każde rozwiązanie wymaga czasu. Dodatkowe minuty, godziny, czy też dni pozwolą Ci na bardziej rzetelne działanie. Staniesz się bardziej uważny/a. Rozważ każdy destrukcyjny element w dążeniu do rozwiązania – stwórz mapę rozwiązania problemu.
ZADANIE:
To tego zadania przygotuj: dużą kartkę papieru i coś do notowania. A następnie na środku kartki zapisz swój cel, tj. przykład rozwiązania problemu. A dookoła celu wynotuj elementy, które na niego mogą wypłynąć. Nadaj im wartości w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza element, który najszybciej zbliży Cię do celu. Wyeliminuj destrukcyjne elementy, a powtarzaj te, które przyspieszą Twój sukces. Wiesz już od czego rozpocząć? Elementami nie tylko mogą być działania, ale również kontakty z innymi ludźmi. Pamiętaj – rozwiązanie wymaga Twojego zaangażowania.
Jeśli wierzysz w zwycięstwo, zwycięstwo uwierzy w Ciebie. ~ Paulo Coelho
Rozwiązanie jest w Twoich rękach… Dostrzegaj potencjał swoich działań i umacniaj posiadane techniki. Każda dodatkowa umiejętność lub wiedza jest światełkiem do stworzenia nowego lepszego świata. Rozwiązanie czeka na Twój krok. Do dzieła!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ