Jednym z wielu aspektów życia jest zachowanie równowagi między ciałem a umysłem…
Zachowanie odpowiedniej równowagi jest niezwykle trudnym i czasochłonnym procesem. Wymaga koncentracji i skupienia, a niekiedy ogromnego poświęcenia.
Wiele osób w natłoku pracy i zawirowań życiowych całkowicie zapomina o sobie, goniąc ślepo gdzieś do przodu. Tracimy poczucie własnej wartości, stajemy się „jednym z wielu”. Omijamy siebie. Omijamy lustra i lekarzy… Omijamy siebie szerokim łukiem, tak jakby wiązało się to z rychłym upadkiem.
Jak odnaleźć równowagę w życiu?
Proces prowadzący do odnalezienia odpowiedniej równowagi możemy opisać jako „ponowne odnalezienie się w swojej skórze”, bądź „ponowne spotkanie z samym sobą”.
Odzyskiwanie równowagi to proces koncentryczny. Rozpoczyna się od zrealizowania zadań niecierpiących zwłoki, zadbanie o bezpieczeństwo, a kolejno przenosi się na zewnątrz, w kierunku poprawy jakości życia, osiągania długoterminowych oraz krótkoterminowych celów, aż do fazy konsekwentnego realizowania przyszłych planów.
Co jest w życiu ważne?
W fazie odzyskiwania równowagi jesteśmy w stanie w końcu zająć się wieloma aspektami życia, które wcześniej zostały zaniedbane. „Kwestie te obejmują kilka obszarów:
Zadbania o siebie: bycie dla siebie dobrym i otoczenie siebie troską w sensie materialnym (między innymi utrzymanie domu w dobrym stanie, płacenie rachunków), towarzyskim (zmniejszenie izolacji społecznej) oraz zdrowotnym (zapewnienie sobie opieki medycznej, ograniczenie szkodliwych zachowań, zwiększenie działań prozdrowotnych, takich jak ćwiczenia fizyczne, czy zdrowa dieta).
Korzystanie z życia: robienie rzeczy dla własnej przyjemności, zaangażowanie w działalność, korzystanie z czasu wolnego, rozwijanie nowych zainteresowań i pasji.
Bliskość oraz intymność: stworzenie i utrzymanie raczej pozytywnego, a nie krzywdzącego lub bezowocnego związku uczuciowego lub powrót do dawnego związku.
Seksualność: koncentracja na dobrej sprawności seksualnej oraz stosunkach intymnych w przeciwieństwie do całkowitego zaniechania tego typu relacji (niskie libido) lub pozostawania w relacjach niedających satysfakcji (…)
Uporządkowanie swojego życia: uzyskanie ubezpieczenia zdrowotnego, zdobycie lepszej pracy lub rozwijanie kariery zawodowej, zapewnienie sobie bardziej stabilnych dochodów, powrót do edukacji.
Sprawy rodzinne: praca nad relacjami z rodziną biologiczną lub (albo) założenie własnej rodziny (…) .”
Pierwszy raz od dłuższego czasu skupmy całą uwagę na sobie. Dążymy do wyznaczenia celu. Zagłębmy się w marzeniach, to dzięki nim jasno określimy cel zachowania równowagi. Zwróćmy uwagę na swoje potrzeby i samopoczucie.
- Co sprawia Ci radość, a co przynosi smutek?
Jak zainwestować w siebie?
Twój cel musi być związany z elementami życia w których czujesz się dobrze, jest to Twoja tzw. strefa doskonałości. Odkryj ją w sobie. Znajdź swoje pragnienia i poświęć im się bez reszty. Każdy z Twoich celów musi być wyzwaniem. Podziel sobie cele na krótkoterminowe oraz długoterminowe. Rozpatruj krótkoterminowe w miesiącach, a długoterminowe w latach.
Jesteś „Panem swoje losu” – poczuj się doskonale w swoim ciele. Odkryj, co tak naprawdę pragniesz. Nie wchodź w szczegóły. Pamiętaj o zachowaniu równowagi w rozwoju:
- własnym – rozwoju samospełnienia,
- finansowym i zawodowym – rozwoju stabilności ekonomicznej,
- rozwoju dla dobra rodziny, dla dobra innych osób – rozwoju współistnienia,
- rozwoju emocjonalnym – rozwoju samoświadomości.
Nigdy nie zapominaj o wyznaczonych celach. Bądź im wierny. Pamiętaj o odpowiednim nastawieniu. Chcąc zbudować odpowiednie nastawienie musisz stać się swoim własnym przyjacielem.
Spójrz w lustro i zwróć uwagę na każdy element swej osoby:
- Jak się w tej chwili widzisz?
Świat jest odbiciem nas samych. Kiedy nie akceptujesz siebie, nie akceptujesz innych. Nasz własny wizerunek rzutuje na to, jak się zachowujemy, z kim się spotykamy. Rzutuje na całe nasze życie. Wszystkie myśli i czyny są odzwierciedleniem tego, jak sami siebie postrzegamy. „Jesteśmy tacy, jacy myślimy, że jesteśmy.”
Jak zaakceptować siebie?
Właśnie dzisiaj stwórz swój własny „znak firmowy”. Udowodnij sobie, że możesz coś zmienić.
Odpowiedz sobie na pytania:
Jak chcesz być odbierany?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Co musisz dać z siebie, aby poczuć prawdziwość samego siebie? Jakie działania musisz podjąć i jakie nowe nawyki musisz w sobie wypracować?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Kolejno opisz:
Jakie korzyści osiągniesz dzięki realizacji upragnionego wizerunku?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Jakie stają Ci na drodze przeszkody do osiągnięcia sukcesu, opisz swoje słabości i ułomności?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Co się zmieni, jak osiągniesz upragniony cel?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Kto jest Ci w stanie pomóc w osiągnięciu celu?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Zbiór odpowiedzi przybliży Cię do drogi, której szukasz. Skup się na odpowiedziach i wyłoń z nich głębszy sens – sens swych własnych potrzeb i pragnień. Przeanalizuj każde słowo i wyeliminuj to, co jest szkodliwe i zbyt ograniczające…
Musisz chcieć dokonać zmiany natychmiast. Pamiętaj, początkiem wszystkiego są Twoje marzenia. Nigdy nie rezygnuj się zdrowego odżywiania, dbania o higienę, pielęgnowaniu urody, o zdrowym trybie życia, o regularnych ćwiczeniach fizycznych. To wszystko wpływa na Twoje samopoczucie, na Twój umysł.
Ciekawostką dla osób pragnących zmiany wizerunku może być wpływ ćwiczeń fizycznych na mózg.
„Każdy wie, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla ciała: pomagają obniżyć poziom stresu, poprawić sprawność fizyczną, wzmacniają serce. Niezbyt powszechne jednak docenia się na razie fakt, jak korzystne mogą one okazać się dla mózgu. Badania metodą MRI przeprowadzone przez psychologa Arthura F.Kramera wykazały, że u zdrowych osób dorosłych w wielu pomiędzy 55 a 79 rokiem życia, które ćwiczyły więcej, zauważono, że mózg z czasem kurczył się mniej niż u osób, które nie ćwiczyły wcale. U osób sprawnych fizycznie zaobserwowano więcej istoty szarej i białej w przednich, środkowych i skroniowych obszarach kory mózgowej, a zatem tych, które odgrywają zasadniczą rolę w kształtowaniu wyższego poziomu funkcjonowania intelektualnego.”
Jest to tylko jedna z wielu ciekawostek. Każdy musi znaleźć swoją drogę, drogę do lepszego samopoczucia. Nie bać się zmian i oczekiwać tego co najlepsze.
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ