Dużo rozmawiamy… Z sensem i bez sensu, ale wciąż o czymś mówimy. Jesteśmy jedynym gatunkiem na ziemi, który tyle gada. Komunikacja werbalna jest podstawą społeczeństwa – nieustannie przekazujemy sobie informacje…
A o czym tak wciąż gadamy?
Według licznych badań naukowych mówimy głównie o innych. Można powiedzieć, że większa część rozmów opiera się na plotkowaniu. Oczywiście plotka to nie jedyne, co nas interesuje – rozmawiamy też o innych rzeczach, tj. praca, polityka, pogoda, hobby… Ale niestety temat wciąż najbardziej pożądany to „życie innych osób”. Sprawy innych ludzi bywają często bardziej interesujące, niż nasze własne.
Nie ma reguły – plotkujemy wszyscy. Nie każdy chce się do tego przyznać, ale tak jest. Przyjrzyj się tematom rozmów, które w ciągu dnia prowadzisz i wyciągnij wnioski.
Czy plotka zawsze jest zła?
Jedna z najbardziej popularnych definicji kieruje nas ku stwierdzeniu, że plotka to tylko i wyłącznie zbiór bzdet i pomówień. Jednak plotka to nie tylko przekazywanie kłamliwej lub niesprawdzonej informacji na temat innej osoby, to również proces wymiany oceniających informacji na temat nieobecnej osoby (niekonieczne negatywny). Tak więc plotka nie musi być zawsze zła – ma ona również swoje pozytywne strony…
Słuchaj uważnie ludzi, gdy mówią o innych ludziach w Twojej obecności. W dokładnie ten sam sposób będą mówić o Tobie podczas Twojej nieobecności…
Czym jest plotka?
Plotka z reguły skupia się na opiniowaniu. Opisujemy zachowania i postępowania innych nadając im pewnego rodzaju wartości. Opinia może być dobra, ale może być również zła. Mamy tendencję do mieszania zarówno pozytywnych i negatywnych opinii. Oceniając doszukujemy się różnych wartości – wymieniamy mocne i słaby strony, bazując na wielu dowodach, które mają to potwierdzić.
Pierwszy raz wkurzyła mnie tak bardzo Zośka!!! Nie spodziewałam się takiego zachowania z jej strony. Zawsze miła, grzeczna, a tu nagle sarkastyczna uwaga w moim kierunku. Zachowała się bardzo nieodpowiednio! Jeśli ma coś do mnie, to mogła mi o tym powiedzieć na osobności, a nie przy całym zespole. Dlaczego tak zrobiła? Powinna nad sobą panować…
…i w tym momencie zapewne w wielu przypadkach następuje porównanie typu:
Ja bym tak nie postąpiła. Pewne rzeczy trzeba załatwiać w cztery oczy. Po, co narażać się na negatywne opinie innych osób. Trzeba nauczyć się rozmawiać, a nie zadzierać nosa…
Dlaczego ludzie plotkują?
Tak, jak pewnie zauważyłeś/aś w przykładowym opiniowaniu plotka pełni funkcję oczyszczającą. Osoba wygłaszająca opinie skupiła się na drugiej osobie, troszkę tak, by odciągnąć uwagę od siebie. Nic nam nie opowiedziała o swoim postępowaniu – co takiego powiedziała lub zrobiła, że koleżanka zachowała się w ten sposób. Przekierowanie uwagi na niestosowane zachowanie innej osoby jest dobrym sposobem odwrócenia uwagi od bardziej istotnej sprawy – konkretnych powodów danego zachowania.
Mogło być i tak, że konkretnych powodów brakuje – nie wydarzyło się nic, co mogłoby wywołać takie zachowanie i w tym momencie plotka powinna stać się sposobem na dochodzenie prawdy – dlaczego tak postąpiła? Co było przyczyną jej złego humoru? Co tak bardzo ją rozdrażniło? Szukamy ukrytych motywów danego postępowania. Jeśli koleżanka nie zachowuje się tak codziennie, to na pewno istnieje „coś”, o czym należy porozmawiać. Jednak, gdy przykładowa Zośka zachowuje się tak nagminnie, a powodów wciąż brak to wygłaszana plotka ma funkcją informacyjną. Przekazywanie informacji o zdarzeniu innym osobom daje możliwość przygotowania się na jej „nietypowe zachowanie”.
Na czym skupia się osoba plotkująca?
Każdego dnia mieszamy pozytywne i negatywne funkcje plotki. Plotka skupia się na emocjach i te emocje przekazuje. Do rzadkości należy, aby plotka powstała w jednym celu – najczęściej funkcje się łączą i przenikają między sobą, dlatego bardzo trudno dość do prawdziwego motywu jej powstania.
Zanim przyjmiemy coś jako faktyczny stan rzeczy – pytajmy. Zadawanie pytań, mnóstwa pytań uchroni nas od nieświadomego przyjmowania opinii innych osób. Przyjęcie niesprawdzonej opinii jako fakt jest niestosowne i w późniejszym czasie może odbić się na nas samych.
Plotka może być również sposobem na sprawdzenie Ciebie – jakim Ty jesteś człowiekiem i co dalej zrobisz z tą informacją. „Bezcenna informacja” może się okazać przysłowiową „kulą u nogi”.
Jak pozbyć się uciążliwych plotek?
Skupy się zatem na zdrowych zasadach:
- nigdy nie ufaj plotce – zanim uznasz „coś” za fakt, najpierw to sprawdź. Nie obawiaj się zadawać pytań, by dociec prawdy. Kto pyta – nie błądzi…
- nie koloryzuj – nie dodawaj nic od siebie. Zwykła rozmowa nie musi stać się powodem sensacji i wzburzenia…
- dostrzegaj granice – przyjrzyj się do czego prowadzi dana rozmowa. Zauważ różnicę między konstruktywną opinią, a złośliwym obgadywaniem…
- mów prawdę – jeśli chcesz „coś” komuś przekazać, to skup się na faktach, a nie na emocjach, które powstały w skutek danej sytuacji. Odczucia mogą być mylne i prowokować nadkoloryzowanie…
- nie traktuj plotki, jako główny temat rozmów – naucz się rozmawiać o swoich zainteresowaniach…
- powiedz stop – krzywdząca plotka w obiegu nie musi trafić do Twoich uszu. Masz prawo wyrazić swoją niechęć do negatywnych plotek…
Na sam koniec krótkie przesłanie – rozmawiajmy więcej ze sobą, niż o innych…
Napisz w komentarzu poniżej, co Ty sądzisz o plotkowaniu?
Czy Twoim zdaniem istnieje coś pozytywnego w plotkowaniu?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ