Każdy z nas pragnie i potrzebuje dobrego przyjaciela – takiego od serca i dla serca. Przyjaciela, który zrozumie i zaakceptuje. Dobrego przyjaciela, który po prostu będzie – mimo i nade wszystko. Krótko mówiąc każdy z nas potrzebuje empatii…
Dzisiaj dowiesz się, jak być lubianym i jak dzięki temu zyskać przyjaciół? Dowiesz się, jak zwiększysz empatię i rozkochać w sobie znajomych? Poznasz największy sekret super przyjaciela…
Jak zostać super przyjacielem?
KROK 1 – WYCZYŚĆ UMYSŁ
Dobry przyjaciel jest obecny nie tylko ciałem, ale również umysłem. Jest skoncentrowany na swoim partnerze. Zamiast uciekać myślami w zgiełk „rzeczy do zrobienia”, poświęć uwagę na kontakcie z drugim człowiekiem . Schowaj telefon i po prostu się skup.
Błąd: Myślenie o zakupach, gdy rozmówca potrzebuje Twojego wsparcia.
KROK 2 – BLISKI KONTAKT
Każdy z nas czuje się doceniony, gdy partner naszej rozmowy nie bagatelizuje tego, co mówimy. Dobry przyjaciel zauważa wartość drugiego człowieka i stara mu się to okazać poprzez kontakt wzrokowy. Zniecierpliwienie najłatwiej dostrzec w oczach. Spoglądanie na lewo i prawo oznacza obojętność, więc skup się i zachowaj kontakt wzrokowy. Pamiętaj – oczy są zwierciadłem duszy. To właśnie w nich zauważysz, jakie emocje kryją się w drugim człowieku.
Błąd: Patrzenie wszędzie, tylko nie na osobę z którą rozmawiasz.
Wiesz kim jest przyjaciel?
To osoba z którą możesz przegadać całą noc, wie o Tobie więcej niż Ty sam o sobie, ma takie same odchyły jak Ty. Będzie skakać z Tobą po kałużach w deszczu, a gdy będzie bardzo źle przytuli… Jak będziesz w cholernym dołku nigdy „nie pogłaszcze” po główce, tylko zasadzi Ci „kopa w dupsko”, abyś wreszcie się obudził/a. A gdy zadzwonisz w środku w nocy z łzami w oczach, niczym Superman przyleci z piwkiem i chipsami, by wspólnymi siłami odszukać rozwiązanie problemu. Przyjaciel to ktoś, kto da Ci totalną swobodę bycia sobą…
KROK 3 – WIZUALIZACJA
Bardzo pomocna w utrzymaniu bliskiego kontaktu staje się wizualizacja, czyli przejęcie odczuć i myśli naszego rozmówcy. Kiedy słuchasz opowieści, po prostu wczuj się w daną sytuacją – stań się nim. Wyobrażaj sobie to, co czuje i jak wielkie ma dla niego znaczenie to, o czym mówi. Dobry przyjaciel nie tylko dostrzega emocje, ale również stara się je zrozumieć.
Błąd: Wyobrażanie sobie, jak wielkim błędem było to, o czym opowiada Ci rozmówca.
KROK 4 – POTWIERDZAJ SWOJĄ OBECNOŚĆ
Super przyjaciel nigdy nie jest obojętny. Gdy słucha, zawsze daje znać, że jest. Potwierdza, że rozumie i akceptuje. Używa słów, które mają pomóc drugiemu człowiekowi, a nie go dołować. Zamiast oceniać i demonstrować swoją wyższość przekazuje, że te emocje są mu znane i wie, jak to jest, gdy coś boli, albo doskwiera. Słucha i nie przeszkadza.
Błąd: Zmiana tematu lub pokazanie, że ma się gorzej…
KROK 5 – WSPÓŁCZUJ
Wyobraź sobie, jak bardzo cierpisz i chciałbyś/chciałabyś o tym komuś opowiedzieć. Wybierasz telefon do przyjaciela, a on reaguje ze śmiechem lub złością na to, o czym mówisz. Komentuje Twoje zachowanie i potwierdza, jaki/ jaka jesteś beznadziejny/a. Czy czujesz, jak Twój ból rośnie? Zamiast otrzymać wsparcie, jeszcze bardziej popadamy w cierpienie. Tak nie zachowuje się dobry przyjaciel. On umie współczuć i to okazać. Nawet jeśli nie do końca rozumie to, co jest mu przekazywane nigdy nie drwi. Trzyma za rękę i współczuje, ale też nie pozwala, aby to cierpienie wzrastało…
Błąd: Używanie komunikatów, tj.: „Ale Ty jesteś głupi – po, co to zrobiłeś…” , „eeetam takie mi coś” , „Nie masz innych zmartwień – tylko takie bzdury…”
KROK 6 – DAJ ZNAĆ, ŻE JESTEŚ
Wiele osób uważa się za przyjacielskich, a tak naprawdę na tą przyjaźń nie mają czasu. Jeśli chcesz być przyjacielem, a nie tylko kolegą lub koleżanką z lat szkolnych, to daj znać, że jesteś. Jeśli otrzymasz sms-a, to go nie ignoruj. Przecież zawsze można znaleźć czas, by na niego odpisać (choćby siedząc w toalecie). Masz nieodebrane połączenie – oddzwoń (możesz to zrobić za kilka dni, ale daj znać, że jesteś). Nigdy też nie ignoruj zaproszenia – masz problem z wolnymi terminami, to zacznij prowadzić kalendarz i wpisz w nim „czas tylko dla przyjaciół”. Przyjaciel to nie ktoś, kto dzwoni tylko, gdy masz urodziny, czy imienny. Dostępność i zaangażowanie to dewiza przyjaciół.
Błąd: Zaniechanie kontaktów lub sporadyczne rozmowy.
KROK 7 – ZACHOWAJ DYSTANS
Naucz się z siebie śmiać. Osoby, które potrafią śmiać się z żartów na swój temat są uważane za ludzi silnych i wartościowych. Zachowanie dystansu uczy, więc i naucz tego swojego przyjaciela. Po, co wciąż spinać poślady i się denerwować? Czas wyluzować. Bądź jednocześnie osobą pozytywną – troszkę taką, która patrzy na życie przez różowe okulary. To nie oznacza, że musisz być łatwowierny – jednocześnie możesz być bardzo racjonalny i konstruktywny. Zawsze wiedz, co mówisz – to, co mówisz ma największe znaczenie…
Błąd: Ciągłe obrażanie się i strzelanie fochów.
A na sam koniec… ZADANIE DOMOWE
Ćwicz powyższe wskazówki, a na pewno w przeciągu niecałego miesiąca wejdziesz na inny poziom relacji, które złączą Cię z ludźmi. W jednym zdaniu – nie obawiaj się ulepszać…
Jeśli chciałbyś/chciałabyś dodać jakiś dodatkowy krok do tego, jak się stać bardziej empatycznym i przyjacielskim człowiekiem, to śmiało pisz w komentarzu poniżej.
Niech każdy się do wie, co dla Ciebie jest ważne…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ