PRZYZWOITOŚĆ SPEKULACJI, czyli mocne i słabe strony gdybania…

Każdy człowiek nosi w sobie krainę ciągłych wyobrażeń i spekulacji – nasze umysły wciąż są otwarte na nowe doznania. Nawet na te, które sami sobie wyobrażamy…

Wyobrażamy, ale również odtwarzamy pewne wydarzenia, które wystąpiły w przeszłości nadając im jednocześnie inne wartości. Bywa i tak, że pewne przeszłe sytuacje zostają znacznie zmienione i umysł ludzki zaczyna właśnie w nich odnajdywać prawdziwość przeżytego zdarzenia.

Na czym polega myślenie kontrfaktyczne?

Pamiętaj, że ludzki umysł ma w sobie taką siłę, że pozwala nam czasem na nieświadome wyparcie doświadczonych sytuacji. Tego typu zachowanie nosi nazwę – myślenie kontrfaktyczne. Jednakże nie jest to temat dzisiejszego artykułu – wróćmy zatem do mocnych i słabych stron gdybania…

Zastanów się przez chwilę, jak często poddajesz się sile gdybania:

  • Czy często zdarza Ci się wyobrażać i zmieniać sytuacje, których doświadczyłeś/aś?

Marianna nieraz zadaje sobie pytanie – co byłoby gdybym nie wyszła za mąż za tego człowieka? Jak wyglądałoby moje życie, gdybym powiedziała stop i uciekła od niego?

Marianna nie jest jedyną osobą, która gdyba…

Anka również zadaje sobie wiele pytań… Co byłoby gdybym w ten dzień nie pomógł mi ten mężczyzna, który teraz jest moim mężem? Co byłoby gdybym nigdy go nie spotkała? Czy byłabym równie szczęśliwa?


Co daje nam gdybanie?

Każde gdybanie ma w sobie pozytywne strony, które pozwala na zrozumienie tego, co dzieje się obecnie w naszym życiu. Pozwala nam na identyfikację…

Marianna poprzez gdybanie odzwierciedla chęć zmiany tego, co obecnie dzieje się w jej życiu – poprzez obranie określonego celu i drogi może tego dokonać. Wystarczy postawić ten pierwszy krok, jednocześnie ucząc się na tych, które już dawno zostały postawione.

Tak więc, gdybanie pomaga się nam uporać z przykrymi doświadczeniami i jednocześnie przygotowuje nas na to, co może wydarzyć się w przyszłości. Gdybając rozważamy i określamy. Wyzwala w nas chęć poprawy – pragniemy lepszego, bardziej dojrzałego życia.

Zrozumienie może być niezwykle enigmatyczne… I właśnie dzięki temu w tym momencie odkrywamy kolejną stronę, tą słabszą, a czasem bardzo negatywną stronę gdybania.

Co zabiera i odbiera nam gdybanie?

Gdybanie może pomóc, ale również może zaszkodzić. Jeśli nie wykorzystamy potencjału gdybania, będziemy uciekać od realnego działania, które może nam pomóc w rozwikłaniu tego, co nas trapi.

Poprzez „niewłaściwe gdybanie” możemy pogrążyć się w swej niedoli – skupiając swe myśli tylko na niej. Zostając w tym stanie skazujemy siebie na cierpienie. Choć mamy takie możliwości nie powinniśmy nigdy uciekać w świat zaprzeczeń w imię czegoś co nas niszczy i rujnuje…

Gdybanie osób pogrążonych w depresji może przyczynić się do pogłębienia ich negatywnego stanu. Irracjonalność szybko atakuje to, co dotąd miało być wyjściem z opresji. Gdybanie może posunąć nas w jeszcze gorszy stan „nietrzeźwości umysłu”.

Pewnie zastanawiasz się co z Anką? Czemu służy jej gdybanie?

Gdybanie Anki również ma swój cel. Ania za każdym razem gdy pokłóci się z mężem wyobraża sobie sytuacje, która ich połączyła. Nie skupia się tylko i wyłącznie na słabych stronach swojego małżeństwa – poprzez gdybanie szuka tych mocnych stron. Dokładnie wie, że gdyby go nigdy nie spotkała, nie czułaby takiej pięknej siły miłości. Docenia łączącą ich miłość – docenia człowieka pomimo jego wad. Umie dostrzec zalety swojego związku i na nich budować kolejne lata swego wspólnego życia.

W przypadku Anki – gdybanie pełni również funkcję motywacyjną. Anka pragnie i dąży do bezkonfliktowego załagodzenia sporu. Jej celem jest miłość, która pełni funkcję nadrzędną. Kieruje się nie tylko sercem, ale również rozumem, który poprzez gdybanie potrafi doradzić, jak również odradzić.

Reasumując – gdybanie ma swe mocne i słabe strony. Należy zawsze stać na baczności swej wyobraźni. Pewne wyobrażenia mogą pomóc, a niektóre zaszkodzić. Gdybanie zawsze powinno kroczyć z świadomą identyfikacją tego, co dzieje się dokoła nas i w nas samych.

Tylko od nas samych zależy, jakie cechy nadamy gdybaniu. Jeśli zależy nam na świadomym i szczęśliwym życiu – popędzimy w stronę „gdybania z morałem”. Natomiast jeśli bliżej nam ku „przepaści” wystrzegajmy się „omenów gdybania” – mogą się okazać drogą bez powrotu.

Zanim posuniesz się ku „gdybaniu” – zastanów się, do czego dążysz i co chcesz zyskasz „gdybając”? Nigdy nie uciekaj od odpowiedzi…

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /