Świat nostalgii otoczony jest tęsknotą – jest to czas zadumy, który zabiera nas w przeszłość…
Czym jest nostalgia?
Nostalgia kiedyś tłumaczona jako „tęsknota za domem” dzisiaj nabiera głębszego znaczenia. Nostalgia ma wyższe znaczenie i odnosi się do tęsknoty, która skupia się na tym, co przeszłe – osoba pogrążona w nostalgii tęskni za czymś lub za kimś z przeszłości. Tęskni za tym, co utrwaliło się jej w pamięci lub do czegoś, co wyobrażała sobie w marzeniach.
Czas nostalgii to czas zadumy i kontemplacji… Rozważamy to, co było i zastanawiamy się nad doczesnym i przyszłym bytem. Wirujące myśli między określonymi zdarzeniami prowokują refleksje.
Czy świat nostalgii jest owiany smutkiem?
Nostalgia choć dotychczas kojarzona z bólem, a nawet cierpieniem nie zawsze taka musi być. Tak jak już podkreślałam w moich poprzednich artykułach – wszystko zależy od Ciebie i Twojego podejścia do danej sytuacji. Zwróć uwagę na to, że zawsze mamy prawo wyboru i zmiany tego, co nas niszczy, bądź ogranicza. Mamy w sobie moc decyzji i potencjał do zawalczenia o własne szczęście. By tego dokonać musimy pozwolić narodzić się nowej świadomości, która będzie wolna od wszelkich niedogodności…
Pierwotnie owiana smutkiem staje się motorem napędowym zmiany.
Zapytasz – jak można zmienić to, co z natury jest samo w sobie smutne? …aaa, tak można i nie jest to takie trudne, jak może Ci się wydawać…
Wszystko leży teraz w Twoich rękach – masz prawo, by tęsknota za czymś przeszłym nabrała pozytywnego oddźwięku Twej natury.
Od dzisiaj każde chwile nostalgii potraktujesz jak słodycz, która dodaje kolorytu temu, co do tej pory było malowane w szarych barwach. Smak goryczy zamienimy na wysoko kaloryczne danie wypełnione szczęściem…
Jak wprowadzić się w stan pełen radości i szczęścia?
Istnieje kilka sprawdzonych sposobów, które pozwolą na wprowadzenie nowych spostrzeżeń, a tym samym nowego sposobu postrzegania myśli. Zabieram Cię w podróż pełną refleksji – nie bój się spróbować…
Po pierwsze potraktuj nostalgię jako klucz na poprawę samopoczucia – gdy tylko zauważysz w sobie negatywne uczucia wywołane tęsknotą szybciutko zmień je na przyjemne doświadczenia.
Budując inny świat skup się na tym, co już zostało osiągnięte, a nie skupiaj się na tym, co zostało utracone. Jeśli brakuje Ci ukochanego dziecka możesz zastanowić się, jak bardzo jesteś wdzięczny/a za chwile, które doświadczałeś/aś będąc ze swoją pociechą. Jeśli tęsknota dotyczy lat młodzieńczych – możesz rozkoszować się nimi wspólnie z przyjaciółmi z tamtych lat.
Zawsze skupiaj się na zdarzeniach, które dawały Ci wiele radości. Dzięki tej świadomości masz możliwość doświadczać przeszłego szczęścia, jakby trwało ono obecnie.
Umysł ludzki ma wielką siłę – dlaczego jej nie wykorzystać? Gdyby nie ona wiele osób, które znalazły się w obozach jenieckich nigdy nie wróciłyby do dotychczasowego życia. Płacząc i umartwiając się nie dajesz szansy, by obrazy nabrały kolorytu… Maluj pędzlami jednocześnie nie zapominając, że to Ty tutaj jesteś artystą…
Nostalgia nie jest koniecznością – jest wyborem. To właśnie ona może pomóc Ci zrozumieć doczesność i wybrać cel. Rozpamiętując skup się na pozytywnych aspektach tego, co zyskałeś/aś, a nie tego, co określiłeś/aś jako trudność, czy porażkę. Każdy upadek uczy nas czegoś nowego – analizujemy i wyciągamy wnioski… Dzięki czemu stajemy się lepsi i mądrzejsi. Wiemy gdzie popełniliśmy błąd i jak ponownie go nie popełnić. Musisz, również pamiętać o tym, że na Twoich błędach uczą się też inni – obserwujemy i także wyciągamy wnioski…
Nostalgia prowokująca wspomnienia jest prawie zawsze połączona ze zmysłami… Utrwalone z pamięci obrazy, zapachy, dźwięki, a nawet dotyk mogą wywołać przyjemne skojarzenia, które trzeba umieć dobrze wykorzystać. Jeśli masz swój ulubiony utwór muzyczny, który przypomina Ci pierwszy taniec ze swoim zmarłym mężem, to dlaczego go nie wykorzystać, by zmienić znaczenie nostalgii. Przypomnij sobie uczucia jakie temu tańcu towarzyszyły – oddaj się wirowi uczuć, które w tym momencie odczuwałeś/aś. Przywrócone pozytywne emocje odwrócą Twoją uwagę od bólu tęsknoty…
Nostalgia, która nabiera innych barw może stać się, takim małym pocieszycielem, misiem w którego mogłeś/aś wtulić się w dzieciństwie, gdy tylko było Ci smutno. Nostalgia ma nie tylko pocieszyć psychicznie, ale i fizycznie. Może wyda Ci się to banalne, ale pozytywna nostalgia działa na nasze wewnętrzne ciepło. Miłe wspomnienia podwyższają ciepłotę naszego ciała, co zostało naukowo udowodnione. Uczestnicy badania wykazali się większą tolerancją na zimno gdy pamięcią wracali do chwil wypełnionych radością i szczęściem. Tak więc – pozytywne wspomnienia są wyjątkowo pomocne w zimne i mroźne dni…
Zapytasz:
- Co jeśli przeszłość to tylko i wyłącznie obraz nędzy, płaczu i cierpienia?
Bywa i tak, ale to co było, a nie jest nie liczy się… W momentach gdy przeszłe czasy nie należały do łatwych, łatwiej nam docenić obecne i skupić się na pozytywach, których doświadczamy tu i teraz. Na przeszłość nie masz wpływu, ale tu i teraz leży w Twoich rękach…
Nawet jeśli Twoje tu i teraz nie należy do łatwych to wciąż masz możliwość przeniesienia się w czasie. Popatrz w przyszłość i nadaj jej optymistycznych barw. Nawet obecne niedogodności mają w sobie potencjał, by się zmienić – by znów odczuć dobrą stronę życia. Więcej optymizmu…
Pamiętaj, że nosisz w sobie największą moc sprawczą. Nawołuj szczęście – ono Cię usłyszy i na pewno szybciej niż myślisz pokaże się w Twych progach…
Bardzo ważne jest również to, by tworzyć nowe wspomnienia – angażować się w to, co dzieje się teraz i pamiętać, że obecna chwila może pewnego dnia stać się źródłem pozytywnej nostalgii. Doceniaj tu i teraz – to dzieję się wokół Ciebie i w Tobie. Dostrzegaj i celebruj – spraw, by i te chwile zostały w Twej pamięci na wieki.
Zapamiętaj – nowe doświadczenia wzbogacają naszą teraźniejszość i przyszłość, tak samo jak te stare. Bądź i czuj, a Twoje serce otworzy się na piękno, które będzie zawsze przy Tobie.
Warto wykazać się kreatywnością i własny świat nostalgii zmienić w pozytywny obraz odczuć szczęścia i radości – teraz to Ty znajdź swój własny sposób na to, co przeszłe…
Na sam koniec…
Proszę pamiętaj – nie wystarczy przeczytać… należy jeszcze przemyśleć, zastosować i kontynuować. Siła tkwi w działaniu – jeśli sam/a w siebie nie uwierzysz nikt i nic za Ciebie tego nie zrobi. Jeśli wciąż będziesz pomimo przedstawionych rad skupiać się na cierpieniu, to żadna zmiana nigdy nie zostanie zaprogramowana.
Postępuj, jak z dyskiem twardym komputera – włóż płytkę, zainstaluj aplikację, ale pamiętaj, aby była ona używana. Co z tego, że masz drabinę, jeśli nigdy nie wykorzystasz jej do tego, by wejść na szczyt. Strach i obawa będą Cię kierować przez ciemne lasy – gdzie bardzo często można się zgubić… A ja tego nie chcę i Ty tego nie życz sobie.
Tak jak już wspominałam – praktyka czyni mistrza. Jeśli za każdym razem będziesz stosować się do wymienionych wskazówek, to wiedz, że zbliżasz się dużymi krokami do tego, co najbardziej upragnione… do szczęścia… A szczęście jest w Tobie. Wystarczy go poszukać i otoczyć opieką… Wierzę w Ciebie !!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ