Świat naszpikowany jest uzależnieniami, każdy styka się z nimi na co dzień nie dostrzegając wagi i zawiłości problemu. Czym więcej frustracji, tym chętniej wpadamy w szpony nałogu, a uzależnić możemy się od praktycznie wszystkiego. Sidła uzależnienia są bardzo bolesne i niebezpieczne. Im jednostka słabsza, tym większa jest szansa na „upadek”.
Uzależnienia czyhają za rogiem i chcą każdego przygarnąć do swojego kręgu. Krwiożercza „sekta” zabija od środka, tracimy świadomość. Zatraceni w nieświadomości, która została zdominowana i podporządkowana uzależnieniu, dążymy do samozagłady…
Co to jest alkoreksja?
Jedną z nowych form uzależnienia jest alkoreksja – choć bardzo mało się o niej mówi, to jej siła rażenia jest ogromna i dotyka co raz więcej osób. Alkoreksja zyskała miano szybkiego „odchudzacza” i jest bardzo popularna w kręgach młodych ludzi, w szczególności dziewczyn.
Alkoreksja to jedna z form uzależnienia, która polega na zastępowaniu jedzenia alkoholem w celu utrzymania szczupłej sylwetki. Nadużywanie alkoholu z głodzeniem się jest wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia – w szybkim tempie może doprowadzić człowieka do całkowitego wyniszczenia, a co kolejno za tym idzie do śmierci.
Śmierć głodowa popita alkoholem – brzmi przerażająco, a mimo to, jest obecna. Pojecie alkoreksji dotyczy również osób, które, by zachować szczupłą sylwetkę wymiotują i równocześnie karmią się alkoholem. Alkoreksja to połączenie anoreksji z alkoholem, jak również połączenie bulimii z wysoko procentowymi napojami.
Alkoreksja jest szczególnie „popularna” wśród młodych kobiet, które za wszelką cenę chcą wyglądać szczupło. Istnieje szerokie grono osób, które są w stanie doradzić, jak powinien wyglądać dzień z alkoreksją. Internet jest naszpikowany anonimowymi perfekcjonistkami w owej kwestii. Dziewczyny doradzają sobie anonimowo na forum. Uczą się wzajemnie od siebie – dodają nowe posty, o tym ile udało im się schudnąć dzięki „diecie cud”. Jedną z cudownych rad, które możemy przeczytać na forach, to jakie alkohole warto pić, by szybko schudnąć. Piwo jest zakazane bo powoduje łaknienie…
Tego typu postępowanie nie tylko zagraża własnemu życiu, ale również osobie, która dostosowuje się do tych porad. Przez kilka tygodni opisują zalety, a potem słuch po nich zanika. Nie wiadomo co się dzieje – nowi czytelnicy powielają dane postępowanie…
Do czego doprowadza alkoreksja?
Alkoreksja to śmierć idąca szybkim krokiem. Wyniszczamy swój układ pokarmowy zabijając jednocześnie swój układ immunologiczny – układ odpornościowy. W osobie uzależnionej jest co raz mniej życia. Każdego dnia tracą na sile, co raz częściej chorują, a mimo zastosowanego leczenia nie zdrowieją. Choć zaczyna się niewinnie – zamiast śniadania wypija się lampkę szampana, a potem kolejno każde posiłki zastępuje się innym alkoholem, to i tak kończy się to tragicznie.
Mój apel do każdego z Was – jeśli zauważycie w swoim otoczeniu osobę, która w ten sposób postępuje nie bądźcie obojętni. Reagujecie, uświadamiajcie, a jeśli to nie pomaga poproście o pomoc. Mówcie o problemie – niech każdy się dowie, że uzależnienie równa się samozagładzie. Bądźcie czujni. Zwracajcie uwagę na swoje dzieci, na najbliższą rodzinę, a nawet przyjaciół z pracy. Nie przechodźcie nigdy obojętnie obok tego problemu. Działajcie…
Gdy Jola zauważyła, że jej córka od kilku dni nie jada, była przerażona… W obawie przed anoreksją starała się pilnować córkę, by posiłki były zjadane. Wręcz stała na straży, by każde danie było zjedzone przy niej – kontrolowała. Misia jadła, ale bardzo precyzyjnie okłamywała matkę – w łazience wymiotowała, a później, by nie czuć głodu zapiła wszystko alkoholem. Po kilku tygodniach Jola nie tylko zauważyła, że córka jest co raz chudsza, ale również blada, a wręcz przezroczysta.
Jola z mężem postanowili przeszukać pokój dziewczyny – w koszu na śmieci znaleźli kilka butelek po wódce, a w podręcznej torbie piersiówkę. Pierwsze o czym pomyśleli „…Misia jest uzależniona od alkoholu – jest alkoholiczką…” Nie zdawali sobie sprawy z tego, że problem był bardziej skomplikowany i zawiły.
Po kilku latach leczenia dziewczyna odzyskała swój świat – odrodziła w sobie chęć do życia. Zaakceptowała siebie. Choć droga, którą wspólnie przeszli jako rodzina była trudna i bolesna, była tego warta. Dzisiaj uświadamiają innych rodziców, jak wiele zła niesie ze sobą to uzależnienie i jak bardzo jest ono niebezpieczne. Uświadamiają i pogłębiają wiedzę.
Pamiętaj, że choroba ta nie dotyczy tylko i wyłącznie młodych osób. Nawet osoby dorosłe i wykształcone decydują się na tego typu sposób na szybkie odchudzanie…
W 42 urodziny Elka obiecała sobie, że kolejne urodziny będzie świętować w rozmiarze 36. Przez kilka lat stosowała wiele diet – żadne nie pomagały, a wręcz przeciwnie przybierała na wadze. Gdy dowiedziała się o alkoreksji wiedziała, co niesie ze sobą to postępowanie. Mimo, że wiedziała wiele i tak zdecydowała: „Tylko trzy pierwsze tygodnie, potem wrócę do diety poleconej przez dietetyka. Co mi szkodzi spróbować – jeśli źle się poczuję skończę…”
Wszystko sobie dokładnie zaplanowała: rano – pół lampki szampana: „Przecież nie mogę więcej, bo w pracy wyczują”, obiad – dwa małe drinki, kolacja – mocny drink „Na dobry sen”.
Piękna, puszysta Elka zatraciła się w chorobie – w pracy zaczęli postrzegać ją jako dziwadło. Niestety procenty swoje zrobiły – zaczęła się samozagłada. Elka w rozmiarze 36, a w głowie pustka, zero szarych komórek – wszystkie wypalone przez alkohol.
Była tak uzależniona od niejedzenia popijanego alkoholem, że z rozmiaru 36 szybko wskoczyła na rozmiar 32. Straciła pracę, przestała wychodzić z domu. Jedynym jej przyjacielem był kieliszek wódki. Do sklepu po nowy „prowiant” wychodziła pół naga, brudna, a czasem obsikana. Całkowity wrak człowieka…
Gdy rozpoczęła terapię nigdy by nie pomyślała, ile jeszcze czasu przed nią, do tego, by opanować uzależnienie. Walczyła z alkoreksją kilka lat – były wzloty i upadki, powroty i odejścia. Teraz jest silna – nie pije i odżywia się prawidłowo.
Raz źle podjęta decyzja wyjęła z jej scenariusza kilka lat życia. Świadomość błędu pozwoliła jej stworzyć grupę wsparcia dla osób chorujących na alkoreksje. Założyła bloga w którym opisuje swoją drogę, udziela porad i jest blisko osób, które marzą o powrocie do zdrowia…
Świadomość, że owe postępowanie nic nie zrobi, to dramat współczesności. Brak wiedzy i poczucie, że jesteśmy w stanie nad nim zapanować, to największy błąd. Powoli dopuszczamy do tego, by zawładnął on całym naszym światem. Jako cichy zabójca wyniszcza wszystkie narządy, a przede wszystkim od razu atakuje umysł, wątrobę i trzustkę. Upośledzeni kontynuujemy swoją samozagładę. Brak witamin, które dostarczane są z pożywienia -przyczynia się do autodestrukcji. Uzależenienie atakuje szybko i nawet człowiek się nie obejrzy, a już jest w jego szponach. Argumenty nie są istotne, nie istnieją dla tych osób – wybrakowani emocjonalnie i fizycznie brnął dalej w ślepy zaułek. Dopiero specjalistyczne leczenie daje szansę na powrót do zdrowia.
Domniemam, że każdy z nas wie co to alkoholizm, każdy z nas wie, co to anoreksja – jeśli sumujemy ze sobą te dwie rzeczy wychodzi przerażająca bomba samozagłady. Bądźmy tego świadom…
Jeśli autodestrukcja nie jest argumentem warto przedstawić proste obliczenia. Rachunek kalorii spożywanych w porcjach alkoholu przewyższa dzienne zapotrzebowanie na kalorie fizycznie pracującego mężczyznę. To błędny tok myślenia, że nie jemy i chudniemy… Dostarczamy organizmowi w postaci alkoholu bardzo dużo pustych kalorii, które w żaden sposób nie przyczyniają się do spadku wagi. To siła wyniszczająca alkoholu i brak witamin powoduje, że ciało i umysł ulega destrukcji. Zabijamy wszystko, co w nas wartościowe. Zabijamy siebie.
Alkoreksja to bardzo niebezpieczna pułapka – nie pozwólmy aby pojawiła się ona w naszym życiu. Dbajmy i szanujmy ciało oraz umysł. Świadomie mówmy o problemie…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ