Zdolność świadomej komunikacji jest jedną z najważniejszych umiejętności każdego człowieka. Komunikacja to podstawa poprawnych relacji, to obraz tworzonej rzeczywistości. Jest najważniejszą formą poznania.
Dialog towarzyszy całemu naszemu życiu – jest kluczem do skutecznej komunikacji pomiędzy ludźmi.
Jak rozmawiać innymi ludźmi?
Poprawna komunikacja nie tylko opiera się na mówieniu, ale przede wszystkim buduje ją słuchanie. Rozmowa powinna być zbudowana na fundamencie zrozumienia – szczerego słuchania.
Zatrzymaj się na chwilę i zastanów się proszę:
- Jak wiele czasu poświęciłeś/aś nauce czytania i mówienia?
Tak wiele lat… A co z nauką słuchania?
- Czy ktoś Ciebie tego nauczył?
Wciąż zbyt mało osób przeszło trening popranej komunikacji, a życie niestety nie ułatwia nam tego. W pośpiechu zawsze gdzieś pędzimy. Pojawia się natłok myśli, zbyt wiele spraw na głowie – pojedyncze zdania i wybiórcze słuchanie… Tak właśnie wygląda codzienność – uboga w poprawne relacje…
Jeśli chcesz opanować zasady poprawnej komunikacji – pamiętaj o tym, że nie zrobisz tego jedynie na zaznajomieniu się z technikami. Poprawna komunikacja potrzebuje czasu i pełnej świadomości. Potrzebuje Twojego serca i pełni zrozumienia.
Jakie błędy popełniamy trakcie rozmawiania?
Niestety tak wiele osób w trakcie rozmowy nie słucha swojego rozmówcy. Jeśli temat rozmowy nazbyt nas nie interesuje po prostu ignorujemy go. Wybiórczo przyswajamy wypowiadane słowa. Natomiast gdy wykazujemy jakiekolwiek zainteresowanie, to większą część czasu poświęcamy w myślach na stworzenie odpowiedzi.
Nie do końca słuchając w umyśle tworzymy po prostu odpowiedzi. W ten sposób powstaje ukryty monolog i tak naprawdę nigdy nie poznamy drugiego człowieka.
Zapamiętaj – staraj się najpierw rozumieć drugiego człowieka, a potem daj się zrozumieć.
Jak rozumieć drugą osobę?
Nauka poprawnego słuchania opiera się na przyjęciu punktu widzenia swojego rozmówcy. Patrz jego oczami, dostrzegaj świat tak, jak on go opisuje. Wczuj się w słowa. Nie musisz się zgadzać ze zdaniem kompana rozmowy, wystarczy ze zachowasz pełnię empatii. By dotrzeć do tego etapu musisz nie tylko zarejestrować to, o czym rozmawiacie, ale również to przemyśleć i zrozumieć. To nie tylko słuchanie słów, ale przede wszystkim tonacji wypowiadanych zdań, jak również dostrzeganie przekazywanych emocji…
Słucha się uczuć oraz myśli. Słucha się zachowania i postępowania.
Czego wystrzegać się podczas komunikacji?
W trakcie rozmowy popełniamy wiele innych błędów – odpowiadając oceniamy, sugerujemy, radzimy, czy sondujemy. Prawidłowa komunikacja wymaga interpretacji, a nie nadinterpretacji. Zanim dokonasz osądu, bądź rzucisz kilka lekceważących słów zobrazuj sobie sytuację swojego rozmówcy. Gdy zignorujesz wszystkie przekazywane uczucia w trakcie rozmowy, nigdy nie zrozumiesz nikogo naprawdę.
Zrozumienie drugiego człowieka jedynie na podstawie słów ogranicza poznanie. Patrząc na niego przez pryzmat własnych zasad, doświadczeń, czy odczuć tracimy jednocześnie pole szerokiego rozeznania się w jego sytuacji.
Otwierając się na emocje drugiego człowieka stajesz się bardziej delikatny – pamiętaj o swoim bezpieczeństwie. Nie daj się wciągnąć w działanie podprogowe. Gdy ktoś wpływa na Ciebie – Ty wpływaj na niego. Zachowaj ostrożność.
Na czym polega empatyczne słuchanie?
Drogą do empatycznego słuchania jest odzwierciedlanie treści. Odzwierciedlanie to zaznajomienie się z emocjami przekazywanymi przez swojego rozmówcę. Odzwierciedlanie polega na mówieniu tego, jak zostało przez Ciebie zrozumiane to, co właśnie Ci przekazano. Ta forma głębokiej relacji wymaga pełnej świadomości. Wprowadzenie tego typu nawyku pozwoli uniknąć wielu nieporozumień, ale również dzięki niej zyskasz wielu przyjaciół i zjednasz sobie ludzi.
Na czym polega odzwierciedlanie?
Odzwierciedlanie to powtarzanie treści, jak i jednoczesne przekształcanie treści obrazując dostrzegane uczucia. W trakcie rozmowy upewniaj się, czy dobrze rozumiesz, jaki jest przekaz. Sprawdzaj, czy mówicie o tej samej sprawie – nawet kilkukrotnie w trakcie trwania całego dialogu. Nie zapominaj również pytać, czy to, co Ty mówisz jest również zrozumiałe.
Przykład rozmowy:
Małgosia : Henryku ciągle Cię nie ma. Moje życie to dom, dzieci, praca i jeszcze raz praca. Mam tego dość. Obowiązki, obowiązki i wciąż nowe obowiązki. Niedługo od tego zgłupieję. A Ty gdzie jesteś?
odpowiedź bez zachowania empatii:
Henryk: Znowu masz do mnie pretensje! Jesteś okropna!
odpowiedź z uwzględnieniem podstaw poprawnej komunikacji:
Henryk: Czy dobrze zrozumiałem, że jesteś bardzo zmęczona i potrzebujesz większego zaangażowania z mojej strony? Czy właśnie tak?
Zawsze należy kończyć rozmowę podsumowaniem:
Henryk: Czyli uzgadniamy: ja szybciej wracam do domu z pracy i odrabiam lekcje z dziećmi. Zawożę je na trening. Czy na razie to wystarczy abyś poczuła się lepiej?
Małgosia: Tak, to wystarczy. Dziękuję.
Przesłaniem odtwarzania jest unikanie niejasności i konfliktów. To chęć zrozumienia i podstawa do tego, by dać się zrozumieć. Ta forma komunikacji wzbogaci nasze jednostki w Banku Emocji. Staniemy się pożądanymi kompanami wspólnego bytu.
Pamiętaj – zadawaj pytania tak długo, aż oboje zrozumiecie przesłanie rozmowy. Nie bój się mówić, jak Ty rozumiesz to, co do Ciebie jest mówione. Na koniec zawsze pamiętajcie o podsumowaniu rozmowy. Nigdy nie kończcie rozmowy bez pełnego zrozumienia i podstaw akceptacji. Podkreślaj, jak bardzo ważne jest dla Ciebie zrozumienie. Nigdy nie ponaglaj, ani nie naciskaj. Wykaż się cierpliwością.
Możesz uznać, że powyższa technika zabiera dużo czasu – tak masz rację. Na początku zaznajamiania się z tego typu sposobem komunikowania się jest czasochłonne, natomiast w późniejszym czasie wejdzie ona w nawyk i dostrzeżesz, jak wiele czasu zaoszczędzasz.
Komunikacja zbudowana na fundamencie pełnej empatii oraz wypełniona zrozumieniem i akceptacją oddala nas od niejasności i nieporozumień. Zapamiętaj, co najważniejsze – ludzie pragną być rozumiani… Dostrzeż tę wartość, a osiągniesz sukces.
ĆWICZENIE:
- Znajdując się w grupie rozmawiających ze sobą ludzi, zatkaj na chwilę uszy i obserwuj. Dostrzegaj głębie przekazywanych emocji. Odpowiedz sobie na pytanie:
Czy dostrzegasz emocje, których nie widziałeś/aś słuchając wyłącznie słów?
Powyższe ćwiczenie ma Ci pomóc zrozumieć to, co dzieje się w rzeczywistości – na, co zwracamy uwagę, a czego po prostu nie widzimy. Wybiórczość jest z nami każdego dnia – postarajmy się zmienić codzienność…
Nie należy nigdy zapomnieć o potrzebie bycia rozumianym. Starasz się zrozumieć innych – postaraj się, aby inni zrozumieli i Ciebie…
Nie możesz być tylko i wyłącznie pochłonięty/a swoimi sprawami. Musisz dostrzec głębie swoich słów – co chcesz przekazać, jak chcesz być zrozumiany/a, co Twój rozmówca ma dostrzec, na czym Ci zależy? Wyzbycie pewnych form egoizmu rozszerzy Ci drogę do sukcesu zrozumienia. Jak się zaprezentujesz, tak zostaniesz odebrany…
Tak, jak w powyższym przykładzie gdyby Małgosia uniknęła rozpoczęcia rozmowy od zdania wypełnionego pretensjami i postarała się przestawić swoją sytuację bez obciążania drugiej strony, Henryk nie odebrałby tego jako ataku. Rozmowa mogłaby potoczyć się łagodniej i z pełnym zrozumieniem.
Zanim pokierujesz się własnymi emocjami pomyśl, jakie emocje możesz wywołać. Nie koncentruj swojej uwagi tylko i wyłącznie na sobie. Dostrzegaj to, co wokół Ciebie się dzieje – jak zachowuje się Twój rozmówca… I zauważ, co stanie się z Tobą samym/samą. Im głębiej oraz prawdziwiej będziesz rozumiał/a innych ludzi, tym bardziej będziesz ich doceniał/a, tym więcej szacunku będziesz do nich żywił/a.
Czas jaki zainwestujesz w szlifowanie tego, co zostało właśnie przekazane opłaci Ci się w 100%. Zaczniesz dostrzegać potrzeby „nowych starych” znajomych. Odkryjesz w sobie nowe umiejętności – bardziej świadomie zaczniesz postrzegać świat. Nowy świat poprawnej komunikacji pozwoli Ci zaoszczędzić ogrom energii i czasu. Pozwoli na to, aby zaszczepić u Twoich rozmówców lojalność, jak i chęć poznania Twoich potrzeb.
Na sam koniec otrzymujesz zadanie domowe:
- Podziel się powyższym artykułem z kimś bliskim. Powiedz, że chcesz popracować nad prawdziwym słuchaniem innych osób. Poproś przyjaciela, aby w ciągu tygodnia dostarczał Ci informacji zwrotnych na temat empatycznego słuchania– jak postrzega Twoją wkład i zaangażowanie w proces empatycznego komunikowania się?
Wszystko jest w Twoich rękach – bądź gotów na zmianę. Rozkochaj w sobie świat i pozwól na to, by świat zakochał się w Tobie…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ