Negocjacje to codzienność – to nie tylko skomplikowane debaty i biznesowe triki… to my i nasz świat. Negocjacje to zwykła codzienna czynność – to rozmowa, która umożliwia dochodzenie do kompromisu… Są one dla człowieka czynnością naturalną, często nawet nie zdajemy sobie spawy z faktu, że podświadomie rozpoczynamy proces negocjacji – nawet zwykła rozmowa między partnerami na temat wyboru miejsca wakacji opiera się na „targowaniu”.
Każdy z nas prowadzi negocjacje, bez wyjątku każdy. Za każdym razem, gdy tylko nasze potrzeby utrzymują się w konflikcie z potrzebami drugiej osoby, stwarzamy możliwość podjęcia negocjacji.
Jak wiadomo każdy z nas ma swoje własne, indywidualne potrzeby – jak wielu ludzi na świecie, tak wiele potrzeb. Często bywa i tak, że nasze potrzeby za nadto kolidują z potrzebami drugiej osoby i musimy dojść do jakiegokolwiek konsensusu, by móc dalej funkcjonować w zgodzie i zrozumieniu.
Czym są negocjacje?
Negocjacje to sposób na to, by uzyskać najlepsze rozwiązanie dla siebie i jednocześnie w tym samym momencie nie zrazić do siebie całego świata. Jest to wyjątkowy proces w którym ludzie o tak bardzo różnych i nawet przeciwstawnych potrzebach mogą osiągnąć porozumienie satysfakcjonujące obie strony. Dzięki wnikliwemu zrozumieniu i pełnej empatii jesteśmy w stanie uzyskać korzystne rozwiązanie każdego sporu, czy nawet niedomówienia.
Aby być produktywnym we własnych działaniach, należy nauczyć się wynegocjowania tego, na czym nam najbardziej zależy. Jest to technika bardzo pomocna – umożliwia sprawne funkcjonowanie, jak i pozwala na czerpanie korzyści z owych działań.
Jak przeprowadzić proces negocjacji?
W negocjacjach wyróżniamy cztery fazy bez których cały ten proces nie może się obejść. By nauczyć się skutecznych negocjacji warto zaznajomić się z podanymi etapami:
ETAP 1 – PRZYGOTOWANIE
Zanim dojdzie do rozmowy obu stron warto określić swoje priorytety – na czym tak naprawdę mi zależy? Przemyśl każdą potrzebę i zastanów się, jakie dodatkowe rozwiązania mogłyby Cię zadowolić – czy istnieje jakaś dodatkowa opcja, która Ciebie zadowoli? A może istnieje również rozwiązanie, które jesteś w stanie przyjąć w ostateczności? Nie śpiesz się – przemyśl każdą ewentualność.
Nie zakładaj z góry przegranej – uargumentuj każdą z swych potrzeb. Przygotowanie to podstawa solidnej i pełnej zrozumienia negocjacji. Jeśli Twój partner wybrał wakacje w miejscu X, a Tobie podoba się miejsce Y, to przygotuj bazę własnych argumentów… co takiego jest w Twoim miejscu, że właśnie to miejsce powinno być wybrane? Pamiętaj również o tym, aby zebrać jak największą ilość informacji o punkcie X… czy ma jakieś mankamenty… a może zalety? Rozważ również dodatkową opcję – podziel urlop tak, by spędzić taką samą ilość dni w obu miejscach. Pamiętaj o spokoju i rozważności – róbcie przerwy w negocjacjach. Każda wolna chwila da Ci możliwość na dodatkowe odszukanie argumentów i uspokojenie emocji. Przeanalizuj każdą informację i zaplanuj odpowiednią strategię, by „wilk był syty i owca cała”…
ETAP 2 – DYSKUSJA
Kolejny etap dotyczy sedna rozmowy, która jak wiadomo powinna być oparta na zrozumieniu i otwartości. Każda ze stron w tym momencie ma możliwość przedstawienia swoich przygotowanych wcześniej argumentów. Dyskusja to słowne opisywanie faktów, uczuć oraz opinii z nią związanych. To rzeczowe wyjaśnienie drugiej stronie, jak z Twojej perspektywy wygląda i obrazuje się sytuacja dotycząca interesów i potrzeb każdej strony. Dyskusja jest podstawowym narzędziem wychodzenia z dyskomfortu. Nigdy nie zapomnij, aby zebrać od swojego rozmówcy jak największej ilości informacji na temat jego sytuacji, czy punktu widzenia. Nie obawiaj się zadawać pytań – jeśli zajdzie taka potrzeba, notuj.
Pamiętaj, że na tym etapie musisz wykazać się empatią, aktywnym słuchaniem i szczerością wobec samego siebie. Warto również postawić się na miejscu Twojego rozmówcy. Wyobrazić sobie, co czuje i myśli. Użyj swoich umiejętności aktywnego słuchania, aby wydobyć ukryty przekaz, ale nie zgaduj. Za każdym razem poproś o potwierdzenie, czy dobrze zrozumiałeś/aś… z tego co zrozumiem obawiasz się… czy o to właśnie chodzi?…
ETAP 3 – PROPOZYCJA / KONTRPROPOZYCJA
W tym momencie następuje przedstawienie stanowiska – każda ze stron przedstawia swój punkt widzenia, ofertę czy propozycję. Ten cykl powtarzany jest kilkukrotnie – możemy powrócić do dwóch poprzednich etapów, jeśli zajdzie taka potrzeba. Po ponownym przeanalizowaniu możliwe jest przedstawienie swojego nowego stanowiska – takie balansowanie prowokuje przemyślenia… W miarę pojawiania się nowych propozycji i kontrpropozycji każda ze stron zbliża się do siebie… dążymy do kompromisu…
ETAP 4 – ZGODA / NIEZGODA
Przebrnęliście przez trzy etapy i uzyskaliście porozumienie, a każda ze stron jest przychylnie nastawiona do przyjętych założeń – proces negocjacji ulega zakończeniu.
Natomiast istnieje jeszcze taka możliwość, że strony trwają w niezgodzie. W tym momencie nie pozostaje Wam nic innego, jak tylko zrobienie sobie dłużej przerwy – w ten sposób zadbacie o własne uczucia i będziecie w stanie wyciszyć emocje.
Niezgoda każe powrócić po pewnym czasie do ponownego procesu negocjacji – zaczynając znowu od początku, przechodząc przez każdą fazę raz jeszcze. Niezgoda jest pewnego rodzaju swoistym sygnałem, że należy rozpocząć jeszcze raz, a nie stać w martwym punkcie. Pamiętajcie, że niezgoda jest naturalnym krokiem w negocjacjach i zdarza się o wiele częściej niż zgoda. Choć miałbyś/miałabyś przejść przez wymienione etapy kilka razy, to nie podawaj się…
Pamiętaj – Twój sukces w negocjacjach zależy od Twojego nastawienia. Musisz również pamiętać o tym, że konflikt jest nieunikniony. Konstruktywne podejście do konfliktu nie polega na uległości – w tym momencie Twoje propozycje są równie ważne. Musisz pamiętać o asertywności. Daj się poznać jako osoba otwarta, ale stanowcza. Poddaj się tej zasadzie, ale nigdy naciskowi. Masz prawo przedstawić swoje stanowisko, ale i nie odbieraj tego prawa drugiej stronie.
Negocjacje mogą być również bardzo męczące – niezliczona ilość spotkań, a rozwiązania wciąż brak… Warto w tym momencie posłużyć się burzą mózgów. By móc stworzyć różne opcje, można zebrać opinie na ten temat od najbliższych Ci osób. Zorganizuj burzę mózgów i napisz regulamin, który będzie opierać się na zasadach uczciwości i braku stronniczości. Niech każdy członek dyskusji wypowie swoje zdanie – stwórzcie długą listę za i przeciw… Pomoc zawsze jest wskazana.
Jest również i taka możliwość, w której nigdy nie uzyskacie rozwiązania i zgody. Warto wtedy zastanowić się nad istotą podejmowania kolejnych prób. W momencie, gdy wiesz już wszystko o drugiej osobie i zaproponowałeś/aś jej najkorzystniejsze rozwiązanie, a ona wciąż stoi murem, to zaniechaj dalszej dyskusji… ona nie ma sensu…
Zapamiętaj – negocjacje to dwustronny proces komunikowania się. Mimo opinii wielu, nie jest ona sztuką, ale rzemiosłem, którego można się nauczyć. Umiejętność przygotowania się do rozmowy znacząco zwiększa prawdopodobieństwo wypracowania porozumienia. Powodzenia!!!
Opowiedz nam… w jaki sposób Ty podchodzisz do świata negocjacji?
Czy masz swoją unikalną technikę?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ