Przeszłość to nie tylko wspomnienia, ale również doświadczenia, które bywają szkodliwe dla naszego teraźniejszego bytu. A jednak wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z faktu, że to, co dzieje się właśnie teraz może być ściśle połączone, jak również zależne od przeszłych wydarzeń.
Przeszłe doświadczenia i poziom zadowolenia z dotychczasowego życia łączą się w bezpośrednią więź. Utarte kody podświadomości ukrywają się w zakamarkach naszego umysłu wpływając wprost na działania tu i teraz.
Kiedy przeszłość wpływa na teraźniejszość?
Każdy z nas ma za sobą trudne życiowe doświadczenia, które mimo wszystko wciąż są obecne w codzienności. Trudna przeszłość, choć nieproszona wraca jak bumerang. Zbyt często nasze myśli krążą wokół zdarzenia z przeszłości potęgując niemoc i strach w teraźniejszości. Zastanawiamy się, co zrobić, aby pozbyć się ich raz na zawsze. Szukamy porad i wykonujemy zalecenia, a tu po raz kolejny – porażka…
Pomimo wysiłku, trudne i bolesne wspomnienia nie giną, wręcz odwrotnie przybierają na sile. I w ten sposób powstaje negatywne przekonanie, że jesteśmy skazani do końca życia dźwigać swoje utrapienie.
Rodzące się negatywne przekonania ograniczają nasze możliwości. Deklarujemy obecność problemu, ale nie wiemy w jaki sposób zawalczyć o własne szczęście tu i teraz. Sama perspektywa kolejnej porażki zniechęca nas do działania. Obawiamy się upadku i wolimy trwać w męczarniach bolesnej przeszłości. Odbierając sobie prawo do zrozumienia, jednocześnie skazujemy się na cierpienie.
Problem ze świadomością polega na tym, że twoja przeszłość zawsze żyje gdzieś w tobie. Jeśli zapędzisz psa do kąta i przestraszysz go, to wyjdzie z niego wilk i cię pogryzie. ~Jonathan Carroll
Cierpienie jest wyborem, zaś przeszłość jest wyzwaniem. W tym momencie tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, jakich wyborów dokonasz? Pamiętaj – tylko od Ciebie zależy, czy zawalczysz o zmianę.
Jak uwolnić się od traumatycznej przeszłości?
Dokonując przewartościowania wato spojrzeć na dotychczasową bolączkę z innej perspektywy. Przeszłe doświadczenia choć pełne enigmatyczności są warte ponownego poznania dla dobra teraźniejszości. Tu i teraz musi stać się wyzwaniem poznania samego siebie i tego, co nas buduje od środka. Przeszłość niech stanie się wyzwaniem nie tylko do pokonania, ale również poznania…
Miarą sukcesu jest rzetelne wgłębienie się w to, co nazwane jest przeszłym cierpieniem – generalizowanie i uogólnianie działa destrukcyjnie na formę głębokiego poznania. Szczerość i wytrwałość to cechy, które od tej pory powinny Ci towarzyszyć. Naucz się rozmowy ze samym sobą, jednocześnie nie obawiając się wgłębienia w szczegóły. W tym momencie masz odkryć siebie – dokonaj rewolucji poznania.
Instrukcja radzenia sobie z trudnymi wspomnieniami…
Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest nazwanie przeszłego problemu po imieniu. Opisz nie tylko przeszłą sytuację, ale również uczucia, które towarzyszą owemu wspomnieniu.
- Zastanów się przez chwilę, co wtedy czułeś/aś?
- Jak się zachowywałeś/aś?
- Czy Twój udział w przeszłym zdarzeniu był pośredni, czy bezpośredni?
Opisz dosłownie każdy element tego, co nietypowe i nieprzyjemne.
Analizując poznajesz – dokonujesz przewartościowania. Pytania mają Ci pomóc w ocenie tego, co faktycznie się wydarzyło, a tego, co zostało podkoloryzowane przez utarte schematy.
Podejmując próbę poznania nie bój się zastosować notatnika w którym zapiszesz i opiszesz problem z przeszłości. Niech stanie się on księgą wytyczającą nową świadomość. Notuj myśli – każde odczucie, nawet te negatywne muszą być ubrane w kilka zdań. Czy odczucie z przeszłości są równe bądź zbliżone do tych z teraźniejszości? Co czułeś/aś wtedy, a co czujesz dzisiaj, gdy wracasz pamięcią do owych wydarzeń? Które emocje są silniejsze?
Gdy emocje są zbyt silne – pamiętaj, by zrobić sobie przerwę. Nie oczekuj, że od razu, że tak nagle wszystko się zmieni. Negatywne odczucia mogą wzrastać. Dlatego tak ważne jest zachowanie stabilności. Nic się nie stanie gdy wrócisz do zadania za kilka dni. Najważniejsze, aby się nie poddawać.
Wracając do wykonania zadania pamiętaj, aby zachować spokój. Znajdź miejsce tylko dla siebie i spójrz raz jeszcze na zapisane notatki. Kolejnym Twym krokiem będzie odwrażliwienie tego, co sprawia Ci tak wieli ból. Ten krok może zająć Ci kilka dni, ale nie poddawaj się i raz jeszcze wróć pamięcią do trudnej przeszłości.
- Opisuj i nazywaj – czy przypominasz sobie stare, a zarazem nowe fakty?
- Czy coś się zmieniło?
- Czy Twoje odczucia się zmieniły?
Zapisz swoje odczucia i raz jeszcze podaruj sobie czas na wyciszenie.
Za kilka dni wróć ponownie do owego ćwiczenia. Tym razem wyobrażaj sobie przeszły problem w czarno – białych barwach. Raz jeszcze zapisz występujące emocje…
- Czy coś się zmieniło?
Powtórz ten krok kilka razy. Pamiętaj, aby zrobić przerwę miedzy każdym powtórzeniem.
Gdy zauważysz, że negatywny obraz z przeszłości nie wywołuje tak silnych odczuć, jak na początku zadania przystąp do kolejnego kroku.
Zastanów się, jaki udział pełniłeś/aś w tym wydarzeniu. Opisują swoją rolę patrząc przez pryzmat swojego najlepszego przyjaciela. Stań się swym najlepszym przyjacielem, który z boku będzie przyglądał się owego nieprzyjemnemu zdarzeniu…
- Co widzi Twój przyjaciel?
A jeśli negatywne odczucia wracają – zrób przerwę…
Po raz kolejny wróć do zadania, tym razem jako osoba, która nie uczestniczyła w nim bezpośrednio. W tym momencie stajesz się obcym obserwatorem, który nie zna Twych wewnętrznych pobudek…
- Co widzisz?
- Co czujesz?
Powtarzaj każdy krok po kilka razy… Każdy krok ma przynieś Ci nową wiedzę o sobie. Każdy krok ma być usłany niezliczoną ilością pytań, które nie mogą zostać bez odpowiedzi. Każdy krok ma przybliżyć Cię do prawdy.
Powyższe zadanie ma Ci pomóc w zrozumieniu swojego postępowania. Ma zwrócić Twoją uwagę na formę akceptacji.
Akceptacja ma dodać Ci siły – masz otwarcie przyznać się do tego, co faktycznie się wydarzyło. Oszukiwanie i wypieranie tylko potęguje cierpienie. Nazywając i opisując zaczniesz powoli przyzwyczajać się do owego obrazu, gdy już sam obraz owego zdarzenia przestanie wywoływać silne emocje będziesz w stanie dokonać przewartościowania. A przede wszystkim dowiesz się, czym się kierowałeś/aś… Jakie zdarzenia były ściśle powiązane z owym problemem…
Na czym polega odwrażliwienie?
Odwrażliwienie to forma spojrzenia na problem z innej perspektywy – to zrozumienie siebie. To zrozumienie swojego postępowania. Odwrażliwienie to również czas, który wspomaga zrozumienie. To czas na wyciągnięcie wniosków…
Pamiętaj również o bardzo ważnej kwestii – jeśli Twoje cierpienie jest związane z traumatycznymi doświadczeniami warto poprosić o pomoc specjalistę. Przeszłość, która została usłana przemocą nie może zostać analizowana w pojedynkę. Najważniejsze jest Twoje zdrowie – tak więc, nie obawiaj się poprosić o pomoc.
Przeszłość nie ma prawa stać się teraźniejszością – musi zostać zrozumiana i przeanalizowana. Przeszłość ma nas nauczyć nowych wzorów postępowania – ma dać nam nowe możliwości. Nie obawiaj przyznać się do własnych mankamentów – nigdy nie jest za późno na lekcje…
A czego Ty byś chciał/a pozbyć się ze swojej głowy?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ