Zmierzając przez wzgórza i doliny pragniemy, by życie ofiarowało nam w prezencie dodatkowe siły, by móc przetrwać. Nieraz w myślach nawołujemy o dar wytrwałości – prosząc i błagając siły wyższe, by się nad nami zlitowały i wyposażyły codzienność w nieskończone siły wytrwałości. Jednakże ta pomoc nie nadejdzie jeśli sami nie damy sobie czasu na zrozumienie tego, czym jest wytrwałość i w jaki sposób powinna być przez nas szlifowana.
Czym jest wytrwałość?
Wytrwałość to wyjątkowa umiejętność niepoddawania się w obliczu niedogodności, które stają nam na drodze życia. Wytrwałość nawet w formie spoczynku jest aktywnym przejawem działania. Wytrwałość to sztuka opanowania i zrozumienia codziennego zachowania – głębi wewnętrznych potrzeb i dostrzeżenie sił, które w nas drzemią. Jako sztuka wytrwania powinna być rozwijana i praktykowana przy jednoczesnym zachowaniu optymalnej równowagi dla ciała i umysłu. Jest pewnego rodzaju rzemiosłem, który powinien być przez nas kultywowany i praktykowany.
Czym nie jest wytrwałość?
Wytrwałość nie jest wyjściem awaryjnym – ona zabrania ucieczki, jednocześnie dodając słuszności wartości, które są przez Ciebie wyznawane. Każdy z nas ma w sobie swój własny świat wytrwałości – dla każdego z nas będzie ona oznaczać coś innego. Inaczej definiowana, inaczej rozumiana, jednocześnie inaczej postrzegana, będzie formować indywidualne wartości dla każdej jednostki. Jednakże choć wartości są różne jak cele, które sobie wyznaczamy, to wytrwałość ma nam pomóc w ich osiągnięciu.
Nie sztuką jest wytrwać, gdy wnosimy się nad powierzchnią usłaną zwycięstwem. Sztuką jest wytrwać gdy droga do sukcesu jest usłana wzlotami i upadkami, a często bywa i tak, że więcej w tej drodze dziur niż samych zwycięstw. Droga do celu nigdy nie była łatwa – każdy musi zmierzyć się z jej zawiłością, a w tym ma nam pomóc wytrwałość i kunszt wiedzy na jej temat.
Jak wytrwać?
Po pierwsze zrozumienie – wytrwałość to element codziennej egzystencji, który powinien być w nas pielęgnowany pomimo i nade wszystko. Nie wystarczy chcieć, należy być i trwać w wytrwałości. Wytrwałość to zrozumienie i akceptacja – to chęć uczenia się na błędach, jednocześnie podejmując działania niwelujące każdą niedogodność. To gotowość zaangażowania w obliczu trudności, które stoją na drodze do celu.
Wydawać, by się mogło, że tylko aktywna forma wymaga wytrwałości – błąd. Wytrwałym powinniśmy stać się nawet w momencie gdy cel wymaga naszej bierności. Oczekiwanie, choć charakteryzuje się niepewnością, a nawet strachem, powinno również zostać otulone przez siły wytrwałości. Nie wolno nam się cofnąć tylko dla tego, że okres „spoczynku” jest zbyt długi. Jeśli zrobiłeś/aś już wszystko, co należało, a wciąż nie widać mety, musisz umieć wytrwać w oczekiwaniu. Często bywa i tak, że ten okres, choć nazwany bezproduktywnym, daje większe plony, niż aktywność i działanie pomimo wszystko. Trzeba dać sobie ten czas, a zapewniam zrozumienie i akceptacja również tego czasu potrzebują.
Po drugie wytrwałość to potęga ufności, słuszności wyznawanych wartości. Dostrzeganie prawdziwości wyznaczonych celów i nadanie im wartości, które są potrzebne do dopełnienia życia w szczęściu i radości. Zaufanie to dostrzeganie własnej potrzeby realizacji. Ufając, pogłębiasz wytrwałość, jednocześnie potęgując zrozumienie i akceptację. Przede wszystkim zaufaj sobie, reszta przyjdzie z czasem. Zaufanie to kroczenie drogą, które jest gotowa na omylność, a jak, na pewno pamiętasz nie ma ludzi bezbłędnych. Omylność to gotowość przyswajania nowej wiedzy. Zaufanie sobie to dostrzeganie wartości, które kształtuje droga sukcesów i pomyłek. Zaufanie to wytrwanie – nie musisz od razu ufać całemu światu, najważniejsze, byś zaufał/a sobie, gdy będziesz kontynuować swą podróż. Pamiętaj, że „ślepota” to nie to samo co zaufanie. Zaufanie to oczy szeroko otwarte – to zaangażowanie w sprawę z pełną świadomością swych czynów.
Po trzecie wiara, determinacja i siła. Łącząc ze sobą zrozumienie, akceptację, wiarę i determinację możemy być pewni, że siła i potęga wytrwałości da nam nowe możliwości. Wierząc w siebie jesteśmy przygotowani, że cokolwiek się wydarzy my będziemy umieli w porę zareagować i wykorzystać wszystkie swoje cechy, które rozgromią niepowodzenie.
Wytrwałość to ciągła praca – nie wystarczy raz przyswoić sobie określone cechy, które ją budują. Należy wciąż dopracowywać, badać i szlifować nową wiedzę. Pamiętaj, los lubi płatać figle – nigdy nie wiesz na co masz się przygotować i z czym, tak naprawdę będzie Ci dane się zmierzyć, zaś siła jest w Tobie, aby to co jest dane, wykorzystać i w porę nadać inny tor niedogodnościom.
Czym jest atychifobia?
Wytrwałość jest również przeciwieństwem atychifobii, która pobudza Twój strach i nakazuje Ci całkowitą bierność bez możliwości rozwoju. Atychifobia cechuje się paraliżującym strachem przed jakimkolwiek działaniem, jeśli nie mamy pewności, że sukces na pewno będzie nam dany. Wpędzając się w świat fobii wykluczamy wytrwałość, która tak silnie pragnie naszego rozwoju.
Czym byłaby wytrwałość, jeśli nie byłoby grama człowieka w człowieku? Czy prawdziwość ludzkiej egzystencji nie opiera się właśnie na dążeniu do prawdy o własnym szczęściu?
Wytrwałość jest świadomym dostrzeganiem potrzeby życia – to bycie naprawdę tu i teraz. Chcieć to móc, móc to działać… Wytrwale podążać do szczęścia, to potęga w działaniu… a gdy sukces stanie się namacalny, Ty wzbogacony/a siłą i determinacją będziesz umiał/a celebrować to, na co tak bardzo była nastawiona wytrwałość. Celebracja będzie prawdziwa, bo będzie odbijać Twoją wewnętrzną potrzebę. Pielęgnuj zatem wytrwałość i nie bój się mówić o sile, którą ona Ci daje… Warto!!!
A Ty o co walczysz?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ