Niepewność jest wpisana w nasze życie… Występowała, występuje i występować będzie. Jednak niepewność, tak jak cała gama pozostałych odczuć, czy emocji ma swoje granice o których powinniśmy wiedzieć.
Niepewność nie istnieje bez pewności, tak, jak pewność bez niepewności. Dwa przeciwstawne bieguny, ale jak bardzo zbliżone do siebie. Każdy z nas ma prawo do swych odczuć, jednak, by zachować wszelkiego rodzaju proporcje należy dojść do świadomego wyważenia obu tych odczuć…
Zastanów się przez chwilę i odpowiesz na pytania:
Czy nie zanadto pozwalasz niepewności przejąć stery nad Twoim życiem?
- Jak często obawiasz się, że zarazisz się czymś bliżej nieokreślonym korzystając z publicznej toalety?
- Jak często obawiasz się, że pieniądze ulokowane na koncie bankowym przepadną?
- Jak często boisz się, że Twój samolot nie wyląduje lub się rozbije?
- Czy często odczuwasz strach przed podróżami, obawiając się zamachu lub napadu?
- Czy w Twoich myślach wciąż pojawiają się lęki, że partner Cię zostawi?
Czy zauważyłeś/aś, co łączy powyższe obawy? To NIETOLERANCJA NIEPEWNOŚCI. Pragniemy pewności – tak, jakby miała ona nam ofiarować wolność… Dlaczego zatem sami siebie ograniczamy?
Jak zachowuje się człowiek nietolerujący niepewności?
Jednostki objęte nietolerancją niepewności uciekają od rzeczy, sytuacji, obiektów, które mogą wyrządzić im krzywdę, jednocześnie jeszcze bardziej zbliżają się do swej przysłowiowej „kuli u nogi”. Uciekasz, a jednocześnie przybliżasz się do obiektu Twych zmartwień. Próbujesz się wydostać z worka pełnych obaw, jednocześnie jeszcze bardziej zaciągając sznur…
Jedno jest pewne niepewność zanadto zagościła w Twym domu – gdzie zatem jest pewność? Gdzie poczucie bezpieczeństwa?
Jak pokonać niepewność?
Przemyśl to, co poniżej:
- Jakie jest prawdopodobieństwo, że zostaniesz zabity/a przez terrorystów? Prawdopodobnie żadne.
- Jakie jest prawdopodobieństwo, że samolot, którym lecisz rozbije się? Prawdopodobnie żadne.
- …albo, jakie jest prawdopodobieństwo, że Twoje pieniądze nagle znikną z banku? Prawdopodobnie żadne.
Zapewne w tym momencie lekko się zburzysz i stanowczym głosem powiesz: „Ale przecież jest to możliwe. Wszystko się może zdarzyć…”
Trudność polega na tym, iż wciąż poszukujemy 100% pewności w tym niepewnym świecie. Zamiast myśleć o prawdopodobieństwach myślimy o możliwościach. Ale jest to niemożliwe, by wykluczyć możliwość. To zawsze jest możliwe… że można umrzeć w wyniku napadu terrorystycznego… że można stracić wszystkie pieniądze… że można się czymś zarazić, itp. Wszystko tak naprawdę jest możliwe. Nie jesteśmy w stanie zagwarantować, że możliwość jest niemożliwa.
Jedynie, co możemy uczynić to skupić się na doświadczeniach, które zawsze są prawdziwe, lub też pewne do stwierdzenia, bądź weryfikacji. Zawsze mamy możliwość zbadania sytuacji i jej rzeczywistego określenia. Drogą logicznej dedukcji jesteśmy w stanie oszacować wszelkiego rodzaju prawdopodobieństwa. Jako istoty rozumne jesteśmy w stanie posłużyć się intelektem i zweryfikować słuszność swych obaw, czy lęków. Zmieniając stwierdzenia, na pytania stajemy się badaczami własnej świadomości…
Tak więc zmieniamy stwierdzenie: „Jest to możliwe. Wszystko może się zdarzyć…” na „Czy jest to prawdopodobne?..”
Ujmując niepewność z pewnych szeregach powinniśmy też wiedzieć, że nie musi ona być jedynie złym nawykiem. Tak, jak pisałam powyżej wszystko powinno być wyważone, wszystko powinno znać swoje granice. Tak, jak niepewne jest, że samolot może spać, tak też niepewne jest to, że na pewno zginiemy w tej katastrofie. Niepewne jest trzymanie pieniędzy w banku, a czy zatem większe szanse na stabilność finansową będziesz mieć, gdy będziesz trzymać je w domu w skarpecie. Pójdźmy dalej… Możesz czuć pewność, że wygrasz w lotto, jednakże, co z pozostałymi 50 milinami losów… Zatem, jakie są Twoje szanse na wygraną?
Czy jesteś w stanie zaakceptować niepewność?
Dobrą wiadomością jest to, że mimo woli już rozpocząłeś/rozpoczęłaś proces akceptacji. Każdego dnia podejmujesz działania, które mają przybliżyć Cię do akceptacji. Wystarczy otworzyć swą świadomość na fakty. Nigdy nie wiemy, co się wydarzy. Możesz jednego dnia zostać obrabowany/a, a następnego dnia w tym samym miejscu nieznajomy obdaruje Cię dwu krotnością tego, co straciłeś/aś…
ĆWICZENIE:
Pomyśl o wszystkich rzeczach, które masz zaplanowane na dzisiaj. Co masz dzisiaj do zrobienia? A teraz zastanów się, czy masz absolutną pewność, że na pewno wszystko zostanie wykonane w odpowiednim czasie i do końca? Czy jesteś w 100% pewien/ pewna, że uda Ci się wszystko zrobić, co do minuty, a nawet sekundy?
Chyba nikt z nas tej pewności nie ma… Czy zatem podejmiesz działanie pomimo tej niepewności? Czy spróbujesz wykonać zaplanowane rzeczy? Czy dasz sobie szanse?
Powiedzmy szczerze: dlaczego pomimo tej niepewności nie dać sobie szansy, nawet jeśli coś wyjdzie nie po naszej myśli zawsze mamy nowe możliwości…
Warto czasem pójść drogą logicznej dedukcji i poszperać troszkę w statystykach. Załóżmy, że boli Cię głowa i wciąż przy nawracających migrenach odczuwasz niepewność – przez Twe myśli przebiega stwierdzenie: „na pewno mam guza mózgu.” Czy to stwierdzenie jest zasadne? Jaki procent osób z bólem głowy ma raka mózgu? Jaki procent ludzi z guzem mózgu ma bóle głowy? Jeśli każdy z nas ma bóle głowy, a guzy mózgu należą do rzadkości, to prawdopodobnie Twe obawy nie są zasadne. Oczywiście wszystko jest możliwe i jest również możliwe to, że możesz mieć guza mózgu bez bólu głowy…
Ignorujemy dane, gdy staramy uzyskać absolutną pewność. Gdzie zatem równowaga? Można obawiać się, że samolot się rozbije, ale można zaznajomić się ze statystykami i udowodnić sobie, że transport lotniczy jest najbezpieczniejszym sposobem poruszania.
Nie możesz mieć absolutnej pewności, ani 100% niepewności. Wszystko w Twym życiu stało się przewidywalne, mało atrakcyjne. Stałbyś się wszechwiedzącą maszyną – bez uczuć i emocji. Pomyśl o wszystkich swych „niepewnościach” i zaakceptuj dane. Nie obawiaj się życia, bo życie Ci ucieka. Żyj i pozwól sobie na życie pełne spontaniczności!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ