Świat muzyki to ocean możliwości, to świadomość życia…
Już w starożytności mówiono o jej zbawiennym wpływie na istotę ludzką. Starożytni Grecy żyli w przekonaniu, że muzyka łagodzi obyczaje, przyspiesza rozwój, dodaje siły, inspiruje, przywraca porządek i ład.
Muzyka była cudem moralnego rozwoju. Jak podkreślał Homer muzyka pozwala uniknąć negatywnych emocji, daje swobodę duszy i ciała. Dzięki melodyjnej harmonii można uniknąć gniewu, czy frustracji.
Pogłębia pasje – dzięki niej zaczynamy żyć pasją i być pasją. Jak twierdził Platon muzyka dodaje skrzydeł twórczości, uroku życiu – jest zbawiennym eliksirem życia. Jak widać od zawsze tworzono teorie na temat wspaniałego wpływu muzyki na istotę ludzką.
Co medycyna mówi o muzykoterapii?
Również medycyna podkreśla wartościowy wpływ muzyki na człowieka – ma moc tworzenia nowych ścieżek nerwowych w mózgu, uruchamia przepływ przechowywanej pamięci oraz stymuluje układ nerwowy. Stała się ona również elementem budulcowym dla hormonu szczęścia – endorfin.
Jakiej muzyki słuchać?
Oczywiście trzeba zwrócić uwagę na to, jakiego typu muzyki słuchamy i w jaki sposób ona będzie wpływać na nasz rozwój. Na pewno wielu z Was zauważyło, że słuchając muzyki relaksacyjnej – klasycznej inaczej reaguje ciało, niż w przypadku rock and rola, czy „ciężkiego” rocka. Naukowcy wciąż podkreślają, iż słuchanie muzyki relaksacyjnej może odmienić życie na lepsze.
Jakie korzyści płyną z słuchania muzyki?
Możemy wymienić kilka korzyści płynących z słuchania melodii uspokajających:
- rozwija i poprawia funkcjonowanie mózgu,
- działa odprężająco,
- wycisza emocje,
- redukuje stres,
- łagodzi napięcia,
- przeciwdziała depresji,
- wycisza,
- uspołecznia – częściej się uśmiechamy, tym samym jesteśmy postrzegani jako radośni i szczęśliwi,
- jest pomocna w leczeniu ciężkich chorób nowotworowych i nie tylko,
- zapobiega nawrotom migreny,
- wzmacnia układ odpornościowy – rzadziej chorujemy, czy przeziębiamy się,
- zapewnia utrzymanie odpowiedniej wagi ciała – stabilizuje i odchudza,
- wyzwala twórczość,
- zwiększa siły witalne – poprawia seksualność,
- polepsza efektywność pracy.
Pamiętaj, dobra muzyka relaksacyjna poprawia wydajność umysłową i fizyczną. Lekarze podkreślają, że zastosowanie muzykoterapii podczas leczenia wspomaga jej proces i łagodzi ból.
Wielu specjalistów stosuje ją w trakcie zabiegów, czy operacji – co niewątpliwie wpływa na jakość wykonywanego zabiegu. Naukowcy nawołują, że puszczanie odpowiedniej kompozycji melodyjnej nienarodzonemu dziecku zwiększy jego IQ. Medycyna mówi także o zbawiennej formie wybudzania ludzi z śpiączki muzykoterapią.
Zastosowanie również muzyki w pracy przynosi nie tylko korzyści pracodawcom – zwiększona wydajność – ale również samym pracownikom, którzy chętniej się uśmiechają i rzadziej odczuwają zmęczenie.
Czy istnieją sklepy w których nie słychać muzyki? – jeśli tak, to należą one do rzadkości. Robiąc zakupy w butiku w którym słyszymy uspokajające melodie, częściej chcemy tam przychodzić, dłużej przebywać, a co za tym idzie więcej kupować.
Idąc do Spa zwróćmy uwagę na dźwięki, które powodują, że jeszcze bardziej się odprężamy. Muzyka towarzyszy nam na co dzień, jest wokół nas – żyjemy z nią i w niej.
Spraw sobie własny kącik Spa – codzienna mobilizacja do 15 minutowej relaksacji zdziała cuda.
Jaki wpływ na człowieka ma muzykoterapia?
U podstaw muzykoterapii leży również kilka rodzajów oddziaływania:
- psychologiczne – powstają pozytywne skojarzenia.
- fizjologiczne – przy pomocy muzyki normują się poszczególne funkcje organizmu.
- wibracyjne – dźwięki uaktywniają różne procesy biochemiczne na poziomie komórkowym.
- komunikatywne – nawiązywanie nowych znajomości.
Muzyka ma ogromny wpływ na nastrój człowieka i nigdy nie powinniśmy tego lekceważyć…
Poświęcenie kilku minut dziennie na zrelaksowaniu się nie tylko pomoże wyciszyć emocje, ale również odszukać rozwiązanie dla nękających nas problemów. Świeże i bardziej świadome myślenie nada umysłowi jasności i otwartości.
Bądź gotowy/a na zmiany – pozwól sobie na zmianę. Przepływ pozytywnej energii złagodzi ból i cierpienie.
Muzyka jest wyższym objawieniem niż wszystka mądrość i jakakolwiek filozofia. ~Ludwig van Beethoven
Jaki wpływ mają określone dźwięki na organizm człowieka?
Jedną z wielu ciekawostek na temat muzykoterapii jest wpływ określonych nutek na organizm ludzki, gdzie niskie dźwięki bardziej współgrają z dolną częścią ciała, a natomiast wysokie z górną:
- nuta „Do” wpływa na czynności żołądka i trzustki,
- nuta „Re” – pęcherzyk żółciowy i wątrobę,
- nuta „Mi” – narządy wzroku i słuchu,
- nuta „Fa” – układ moczowo płciowy,
- nuta „Sol” – czynność serca,
- nuta „La” – płuca i nerki,
- nuta „Si” – funkcje wymiany energetycznej, ogrzewając ciało.
Zanim rozpoczniesz pracę z muzyką warto przygotować się do tego – odszukaj miejsce w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał, przyjmij wygodną pozycję i pozwól sobie na relaks. Nie oczekuj cudów po pierwszej sesji – zalecane jest stosowanie muzykoterapii kilka razy w tygodniu, po kilka minut. Nie bójmy się wizualizacji – w trakcie sesji wyobrażaj sobie miejsca w których czujesz się jak w niebie, wsłuchaj się w każde uderzenie serca, poczuj przepływającą krew, a ciepło niech otoczy każdy fragment Twojego ciała. Choć na początku uzyskania takiego stanu nie należy do łatwych to nic nie stoi na przeszkodzie aby wspomóc się lektorem, którego głos wprowadzi Cię w świat relaksu.
Ach, muzyka. To magia większa od wszystkiego, co my tu robimy! ~Joanne Kathleen Rowling
W tym momencie poznaliśmy nieograniczony w swej wartości wpływ muzyki na życie ludzkie. Zaganiani w szarej codzienności zapominamy o sobie – warto pomyśleć o kilku minutach tylko dla siebie. Zapewniam, że już po pierwszym miesiącu będziesz świadkiem własnej zmiany. Rozpocznij swą przygodę z muzykoterapia już dzisiaj.
Opowiedz nam – jak wygląda Twój dzień z muzyką?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
10 odpowiedzi na “Wpływ muzyki na psychikę człowieka… Twoja muzykoterapia…”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Tak muzyka potrafi byc piekna i powodowac dreszcze przyjemnosci… czesto mam takie odczucia ze pewne dzwieki dostarczaja mi wrecz fizyczne odczucie przyjemnosci – to jest niesamowite!
Ale chcialam zapytac co z ta muzyką co powoduje dreszcze obrzydzenia? Pewien rodzaj muzyki sprawia ze momentalnie czuje sie rozdrazniona i nerwowa, wrecz agresywna jezeli slucham tych dzwiekow dluzej. Czasem nawet zaczyna mnie bolec glowa. Najchetniej natychmiast bym ja wylaczyla bo zaczynam odczuwać obrzydzenie i nerwowość. Sa osoby ktore twierdza ze przesadzam i takie odczucia to tylko moja fanaberia i zlosliwosc. Czy taki negatywny wplyw muzyki jest mozliwy? Czy tez moze faktycznie z powodu ze nie lubie takich dźwięków przypisuje im takie negatywne dzialanie
Ma Pani prawo nie lubić określonej muzyki. To jest normalne, że nie który dźwięki wpływają na nas niekorzystnie. To jakie są to dźwięki ma bardzo duże znaczenie dla naszego ciała. Bowiem dźwięki pobudzają emocje. Umiejscawiają się w ciele i mogą wywoływać również te trudne. Dlatego każdy z nas, a w szczególności osoby wysoko wrażliwe powinny to w sobie dostrzec i nie bać się w tej kwestii zatroszczyć się o siebie. Proszę siebie nie krzywdzić, tylko dlatego, że ktoś zaprzecza temu, co Pani czuje. Opinia innych osób nie jest naszą rzeczywistością. Serdecznie pozdrawiam ❤
Zaintrygowała mnie Pani fragmentem o wysokich i niskich dźwiękach. Dlaczego tak się dzieje, że jedne działają na górną, a drugie na dolną część ciała?
Inaczej rozkładają się w ciele. Inaczej wpływają na nasze uczucia i emocje.
Trafiłam na ten artykuł, ponieważ szukam inspiracji do napisania pracy na temat muzyki w życiu człowieka. I inspiracje znalazłam… Właśnie włączyłam sobie odpowiednią muzykę, zostawiam wszystko i się wyłączam na te 15 minut. Na samą myśl lepiej się czuję.
Super 🙂 Bardzo się cieszę i z ciekawością pytam, jak poszło?
Poszukuję rzetelnych informacji na temat negatywnego wplywu muzyki, typu uzależnienia od rytmów techno, przekazów podprogowych, itp. Czy mogę prosić o wskazanie jakiej literatury / badań szukać?
Niestety nie jestem wstanie pomóc. Może uda znaleźć się coś w Internecie, na stronach poświęconych badaniom.
Muzyka działa i często to odczuwam na sobie jak mam gorsze chwile. Teraz znowu jest taki okres i znowu nawet na siłę zakładam słuchawki jak nie chce mi się (kupiłem sobie nawet super wygodne śłuchawki noisecomfort marki lamax) to i tak sięzmuszam bo wiem że to mnie rozrusza poprawi humor. Aktywność fizyczna też działa, ale to duuuużo trudniejsze a nie bede uciekał w %.
Super robić to co pomaga. Choć czasem mniej lub wcale to jednak daje coś co w dłuższej perspektywie dodaje sił. Warto z tego korzystać.